Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doğa,bisiklet,toprak,tırmanış.. Mutlu bir son daha...[1.Bölüm]

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Soner Közen tarafından paylaşıldı.

1. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Baştan söyleyeyim;azıcık tatava yapacağım :) Zamanı olmayanlar birkaç paragraf aşağıdan devam edebilir.
    Uzun zaman oldu yazmayalı. Aslında çok tur yapıyorum ama eskisi gibi paylaşamıyorum daha doğrusu paylaşmaya zaman olmuyor. Gel gelelim son 3 günde bulduğum huzur beni tekrar yazmaya yöneltti. Neydi bu huzur diye soracak olanlara en kısa cevabım; yanı başımızdaki doğanın kokusu olacaktır.
    Koklamak ,durmadan koklamak isteyeceğin bir ormandasın.İçine çektiğin her nefeste,bir nefes daha yaşlandım diye düşünmüyorsun çünkü biliyorsun ki aldığın her nefes seni daha sağlıklı kılacak. Akşam eve gittiğinde, hatta şanslıysan çadırına girip matına uzandığında huzur kelimesinin içini dolduruyorsun. Kuşlar neden ötüyor diye düşünüyorsun,cevap vermeleri için seslerini taklit ediyorsun ama cevap yok. Görmediğn bir yerden sanki sadece senin ruhunu dinlendirmek adına ötüyorlar. Sanki bu dünyada var olmalarının tek sebebi sensin...
    Evet, hayatım boyunca çeşitli sporlarla uğraştım. Enerjimi harcayacak,sorunlarımın üstesinden gelebileceğim yüzlerce antreman yaptım. Takım sporlarında birlik olmayı, omuz omuza durmayı öğrendim. Bireysel sporlarda kıçımı kurtaracak tek kişinin kendim olduğunu gördüm.Ama doğayla iç içe olacağım ortam ve arkadaş çevremle üniversiye kadar tanışamadım. Aslında aslen Trabzonluyum ve birkaç kez memlekete gittim.Tek olmama rağmen devamlı olarak yürüyüşler yaptım,doğayı biraz anlamaya çalıştım,fakat her seferinde beton şehrimize geri döndüğümüz için değişen bir şey olmadı. Çok şükür yıllar önce Feyyaz kardeşimle tanıştım ve onun sayesinde içimdeki doğa aşkı,doğada olma isteği yeniden uyandı. Pek tabiki bu olayların 2. sorumlusu ,birçoğumuzun yakından tanıdığı doğa adamı Serdar Kılıçdır. İzlediğm her videosu beni topraktan uzak geçirdiğm her gün için pişman etti adeta. Çoğu zaman ekranın karşısında dakikalarca ağladım. Şu an yazdıklarım bazı arkadaşlar için çok boş konular gibi gelebilir ama daha dün 1800 metreye tırmanmış ve oradan sahip olduğumuz dünyanın güzelliklerinin sadece küçük bir kısmını görmüş biri olarak yazmaya devam edeceğim.Tabi önce konumuza gelelim.
    Bu yazım 2 kısımdan oluşacak. İlk kısım 100 kmlik bisiklet turumu ve tamamlayamadığım tırmanışı, 2. kısımda 1800 metreye tırmanışımı ve çeşitli videoları içerecek.
    1.Bölüm

Bir önceki günden yorgun olduğum ve tur hazırlıkları yaptığım için geç yattım ve ancak 11 gibi yola çıkabildim. Amacım evimden birkaç km uzaklıktaki Isar(Tuna'yı besleyen nehirlerden biri) nehrinin kıyısından giderek 65 kilometrelik bir etebi tamamlamaktı. Orada bir süre dinlenip 1350 metredeki bir dağa tırmanacaktım ama işler hiç de istediğim gibi gitmedi.
    Yolculuğum boyunca genelde video çektim. Onları düzenleyemediğim için 2. bölüme kaldı. Ama kısaca bahsetmek gerekirse Isar nehrinin yanında uzanan çoğrafya gerçekten çok güzel. Nehir ve orman iç içe.Bu ormanın içinde belki binlerce irili ufaklı dere var. Ayrıca dağ bisikletleriyle izleyeceğiniz,işaretli ya da işaretsiz yüzlerce rota mevcut. Öncelikle rota üzerinden birkaç fotoğraf paylaşayım.
    Yol gayet keyifliydi fakat bir noktadan sonra yaptığım bir hata bana 20 km ve fazladan onlarca rampaya mal oldu. Ama aştığım her rampadan sonra kendimi rüzgara bırakıp, yeşilin içine aktığım için hiç mutsuz olmadım. Ayrıca neden mutsuz olayım ki ? İnsan bunlara şükretmeli,değil mi. Yani 20 km fazla gidecek gücüm varsa bu ancak mutsuz olunacak bir şeydir.
    Sonunda Bad Tölz şehrine yani tırmanışa başlayacağım Lehen köyüne en yakın büyük yerleşim yerine geldim.
    Burada yemek için durdum. Tabiki yemeğimiz döner oldu. Maalesef az müşterisi olan bir yer olduğu için döneri mikrodalgada ısıtarak verdi. Haliyle döner iyice kurumuştu. Kötü bir dönerci olmasına rağmen güleryüzlü bir esnaftı,sağolsun. Buna da şükür.Dönerciden çıkıp Lehen köyüne geçtim. Tırmanışa başlamadan yere serildim. Sıcaktan kafama güneş geçmiş olacak ki başım fena ağrıyordu. Yine de duramazdım. Buraya kadar geli dönmek olmazdı. O dağa tırmanacak, o toprağın havasını kaldıracak ve tepeden inen nehirlerde serinleyecektim.
    20 dakika dinlenip yaklaşık 7 kiloluk çantamı sırtladım. Aslında dağ gezim yaklaşık 4 saat sürecekti geç çıktığım için her ihtimali göz önüne aldım. Uyku tulumumdan yağmurluğuma;bıçağımdan ipime tam tekmil olmasada ormanda bir iki gün geçirebilecek kadar yiyecek ve ekipmanla yola koyuldum.
    Elimde herhangi bir harita olmadığı için tırmanışımı yaklaşık 1150 metrede bitirdim.Buradan birkaç fotoğraf alıp,en yakın tren istasyonuna döndüm.
    Bisikletle geri dönmeye ne halim ne de zamanın kalmıştı.Ama çok hırslanmıştım. 2 gün sonra çok daha yükseğe tırmanmaya kendime söz verdim ve yaptım da. Son kez arkama bakıp,geldiğim yoldan geri döndüm. Dönüşten çok fotoğraf yok. Galiba sadece bu.
    Evet bu bölüm bu kadar. Bu gezimin videolarını da umarım 2. bölüme koyacağım. Şimdilik hoşçakalın,sağlıcakla kalın. Gecenin bu satinde varsa bi hatamız affedin.
    2. Bölümde görüşmek ümidi ile....

2. Doğukan Şık

Doğukan Şık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok güzel bir tur tur olmuş. Ayrıca yazınızı zevkle okudum. 2. bölümü merakla bekliyorum. :)

Soner Közen bunu beğendi.
  3. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir tur yapmışsınız. Tebrikler.,

4. nuri kılıçkaya

nuri kılıçkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    harika manzaralar...

5. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İlginiz, alakanız ve zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

6. suatgecer

suatgecer Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    doğa bu kadar güzelken, insanların bu betonlaşma hırsı nedendir anlayamıyorum :) ayağınıza sağlık içimiz açıldı :) bende sıkı bir serdar kılıç takipçisiyim bu arada

7. Mustafa İlişe

Mustafa İlişe Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    aman toki görmesin.

8. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Elimizden geldiğince sahip çıkmalıyız; yoksa çok yakında ,gökyüzünden baktığımızda ( özellikle istanbul ) betondan başka bir şey göremeyeceğiz.

O konuya hiç girmeyelim. Dağ başında estetik anlayışı 0 binalar vs. Gerekli bir kurum toki ama üzerinde tartışılması gereken çok şey var. Dediğim gibi; o konuya hiç girmeyelim.

Mustafa İlişe bunu beğendi.
  9. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ayaklarina saglik soner gercekten cok güzel bir tur olmus. :in: Son fotografda yakiyor....:)

10. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Tesekkur ederim Murat abi. Son fotografin hikayesini de paylasicam insallah. 7 bucuk saatlik emegin meyvesiydi o foto :)

11. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    videoyu editlemeye çalışırken kalitesini çok düşürmüşüm. Renkler ve netlik kaybolmuş ama yine de eklemek istedim. En azından 720 p izlerseniz biraz kurtarıyor.

1.bölümün videosu

http://youtu.be/2UR2-orDBvs

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Abi, daha ilk paragrafları okurken "Tamam!" dedim, günün yazısı bu! Yavaş yavaş okuyorum ki bitmesin. Hatta tam ortasında bırakacağım ki geceye okuyacak bir şey kalsın.

Muhteşemsin abi! Özellikle bir insanın şehirden nasıl sıkılabileceğini bu kadar az kelimeyle anlattın ya...

13. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Ciddi sekilde İmrendim..Ne kadar güzel doğa..Cok güzel bir yer..Yollar..Doğası..Bayıldım kısa zamanda bu tür yapmalıyım..Tebrikler

14. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teşekkür ederim kardeşim. Sen okudukça ben daha çok yazacağım merak etme.

En kısa zamanda hazırlıklarınızı tamamlayın. En azından bir haftasonu turu yapın. Bir ormana girip ağac dibinde dinlenin.Bulduğunuz ağaç parçasını gelişigüzel şekillendirin. Bu bile size mutluluk verecek,terapi olacaktır.

Enis Arslan bunu beğendi.
  15. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    tebrikler hocam, inanılmaz bi paylaşım olmuş :) devamını merakla bekliyoruz

16. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim ama zamansızlıktan ve tecrübesizlikten videoları editleyemedim.Başladığım yazıyı bile tam bitiremedim ama yine de paylaştım.Devamı çok daha güzel olacak inşallah.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=137765&p=1700385#post1700385