Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dizleri bükerek uzun süre oturamama, sizde de oluyor mu?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında emrah9700 tarafından paylaşıldı.

1. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar geçen kış bisikleti bırakdıkdan sonra gün geçdikçe çoğalarak ve gittikce 1 dk bile dizi bükerek oturamaz hale, gelmişdim. camide bile namazda ayağımı uzatarak yada bağdaş kurarak dikkat çekiyordum, bende deneme yanılma yoluyla ya daha kötü olur yada düzelir diye o halde kışın bisiklete binip yüksek kadansla yüklenmeden 1-2 saat sürerek ısıttım ve sorun kaybolduydu.

Bu ara yine havalar nedeniyle bisikletden 1 ay'a yakın uzak kaldım henüz ileri derece bi durum olmasada şimdilik ayağımı bükerek oturduğumda 5 dk'dan sonra yine rahatsızlık hissi oluşup uzatma ihtiyacı duyuyorum.

Bisiklet işine ilk başladığımda yüksek kadansı bilmediğim için gücümün yettiği derece yaklaşık 3 ay düşük kadans sürdüm 20 km'lik yolu bitirene kadar her 15 dk'da bir durup bacaklarımı dinlendiriyordum, yüksek kadansı öğrendikden sonra hiç durma gereği duymadan ve bacak kaslarım yanmadan bir binişde tamamlayabildğimi öğrendim. Bu durumun zararı olmuş olabilir diye düşünüyorum.

Kilo fazlam olup, bacaklar kalın olduğundan diz kapakları oturunca fazla kasılıyor gibi.

Sizlerde dizi bükerek belirli bi süreden sonra rahatsız oluyormusunuz, aceba dizlerim yüksek kadansla güçlendikçe sonra veya kilo verip inceldikden sonra, hala bu sorunu yaşarmıyım?

M.A.Y. bunu beğendi.
  2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben kendimi bildim bileli dizimi kırarak ya da bağdaş kurarak oturamam. En fazla 2 dk sonra resmen kalbim bacağın dizden kıvrılan yerinde atmaya başlıyor. Dizden aşağısına kan gitmiyor yani.
    Acayip rahatsız oluyorum.

Ekleme: boyum ve bacaklarım uzun, kilo fazlası var :) belki sebep bunlardır bilemiyorum.

3. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    BFOkuru ve Tyler bunu beğendi.
  4. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok bisiklet sürdüğüm zamanlarda sandalyede otururken yada akşam yatarken bile dizimi uzatmadığımda tam kan gitmediğini resmen hissediyorum, hatda sürerken sele üzerinde bile arada bir kalkılması gerekdiğini bilmezken kendiliğinden keşfetmisdim.

5. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Benim sadece bacağımı dizden kırıp üstüne oturduğumda ya da bağdaş kurup oturduğumda oluyor.
    Bu güne kadar en uzun bisiklet turum bir seferde 100 KM oldu. Buna rağmen dediğiniz gibi problemlerle karşılaşmadım.

Bu pek normal gelmedi bana. Bir doktora görünseniz iyi edersiniz.

6. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Her zaman değil, zorlayarak ve çok sürüş yapdığımda kan akışı daha fazla olduğu için bacaklarımı uzatma ve hatda gerilme ihtiyacı duyuyorum, normalde yok. Bunun önemli bi durumu olmadığını ve normal olduğunu düşünüyorum.

Sıkıntım kaslarımla ilgili değil, diz kapağımla ilgili eklem sorunu olabilir, çok bisiklet sürenlerin diz sıvısının bitdiğini duymuşdum mesela..

Belki zayıflarsak düzelir.

7. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    hayatım boyunca,75-76 kg'yı geçmedim,sporsuz yaşamadım.
    Ama dizlerimin üzerine oturunca,istisnasız 3-4dk. dakikadan sonra uyuşma başlıyor,yani bacak kıvrılınca kan gitmiyor diz altı kısımlara.

Dizin yapısından kaynaklandığını düşünüyorum,iç yapı sebebiyle damarlara baskı uygulayıp kan akışını engelleyen bir durum var heralde.
    KG ile çok alakası oldugunu düşünmüyorum.Camide görüyorum,benden çok daha kilolu insanlar diz üstünde uzun süre,en azından -benden daha uzun süre -oturabiliyorlar.

8. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet aynen bende camide dizinin üzerine uzun süre oturanları görüp, Kilolu olduğum içi oturamadığımı düşünüyordum, O diz uyuşmasıda oluyorda, ama asıl problem diz kapağında zorlanma, rahatsızlık hissi. Bazi arkadaşlar diz ağrısından merdiven çıkamıyacak ve yürüyemeyecek duruma geliyormuş, ama bende merdiven çıkarken ve yürürken bi sıkıntı yok.

9. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benim sağ dizim 1.5 sene önce oynadığım bir halı saha futbol maçında kırılmış ve bunu bu sene ögrendim. Mr sonuçlarında sağ ve sol dizimdeki bağlarda yırtıklar olduğu, sağ dizimde kırık oluştuğu ve kendiliğinden kaynadığı tespit edildi, kortizon uygulandı :) 2 sene boyunca yaklaşık 30 kilo aldım ve bunun da etkisiyle dizlerim çok randımanlı değil. Bisiklet sürerken de çekiniyorum ayrıca söylendiği gibi dizlerimi bükerek yerimde duramıyorum. Şimdi farkettim perte çıkmışım ben :eek:

10. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bağdaş kurup neden oturcan menisküs e bile sebep oluyor

11. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    namaza çocukken başlayanlarda olmayabilir belki bu durum.

Kamış Tornavida ve Tunahan KORKUT bunu beğendi.
  12. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kiloyla alakası yok boyum 1.82 kilom 63 en fazla 5 dakika oturabiliyorum sonrasında uyuşma başlıyor. Benim kaslarım kısa ellerimi ayaklarıma doğru uzattığımda ayak parmaklarıma deyemiyorum. Yani kas kısalığı ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

13. Tunahan KORKUT

Tunahan KORKUT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende de bazen oluyor . uzun süre diz üstü oturduğumda bacağımda bi uyuşma oluyor ve ayaklarımı uzatıyorum ve dizim çıtlıyor . eskişehirden kütahyaya gitmiştim bisikletimle . 2 günlük bi tur da 190 km yaptım ve ayağımda basarken bi acı oluyordu . daha sonra doktora gittim . menüsküs su toplamış aşırı zorlamadan dolayı dedim. daha sonra dizimde olan sorunu söyledim ve o rahatsızlıkta aşırı zorlamadan dolayıymış.

14. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    emrahozkan arkadaşımızda öyle demişde benimki diz kapağı ağrısı, kas kısa olunca diz kapağı ağrımaması lazım

ama şu varki epey bi süre bisiklete binmeyipde binince pedala uzandıkca ısınana kadar ilk bir saat ayaklarıma kıramp giriyor bacağımdaki bütün kaslarda sızlıyor gibi oluyor, ısındıkdan sonra ve devamlı binince olmuyor belki bu kas kısalığı belirtisi olabilir

15. Hamza Hakkı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ergonomik ayarlarını kontrol edin o zaman ben de mesela 2 ay gibi bir süre binmeyip sonra sürünce öyle bi şey olmuyor. Ya da biner binmez çok zorluyor olabilirsiniz, binmeden önce ısınma hareketleri yapın.

16. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ama ben herkes gibi haftada bir binmiyorum yazları, bindiğimde hergün günlük 40-50km yapıp kışın bırakıp, tekrar bir kaç ay sonra bininince ilk ısınana kadar kas ağrısı oluyor, ısınana kadar yüksek kadansda zoorlamamaya çalışıyorum ısındıkdan sonra ne yaparsan yap hiç ağrımıyor

17. Hamza Hakkı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bilmiyorum ben bir ayda 1500 km yapıp diğer ay çok az bindiğimi biliyorum ve böyle bir sorunla zorlamadıkça karşılaşmadım ağrıyı iyi tahlil etmekte fayda var normal bir kas ağrısı mı yoksa pedala kuvvet uygulayınca meydana gelen kramp mı? Eğer sert bir biniş yapınca bu kramp meydana geliyorsa çok anormal bir durum değil. Neyse konu farklı yerlere gidiyor yani diyeceğim o ki kilonun dizleri bükerek oturamamayla doğrudan alakası yok. Mesela bir akrabam da aşırı kiloludur ama dizlerini bükerek yarım saat oturduğunu bilirim. Kas kısalığının da kesin bu probleme yol açtığını söyleyemem ama en azından bende durum böyle.

18. ahmet emin aydın

ahmet emin aydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Zorlayınca bendede oluyordu ayağıa kalkıp esneme isteği duyuyordum zamanla geçti...

19. Reahax

Reahax Forum Demirbaşı

Adı:
    Recep
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Alışkanlıkla alakalı bence.
    İlk namaza başladığım zamanlarda çok az durabiliyordum o şekilde. Sonradan süre arttı. Tamam saatlerce duramıyorum henüz ama 10 dakika kadar durabiliyorum.

Asıl sıkıntı sporun hemen ardından kaslar şişince durmak zorluyor.

Number Pİ ve M.A.Y. bunu beğendi.
  20. emrah9700

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    zorlamadan sürüşde tatlı bir kas ağrısı diyebilirim, kilo fazlalığı ve malum boyum ve bacaklarımın kalın kısa olmasından diz kapağının oturuş pozisyonunda çok kasıldığını zannediyorum

aynen bendede ayağa kalkmak yada ayağımı uzatıp gerilme ihtiyacı duyabiliyorum

Belkide alışmaklada alakası olabilir