Dizler için ne yapılabilir?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar,
Biz tur bisikletçileri öyle gram hesapları yapmadan,
çok büyük ağırlıklarla uzun süre yolda oluyoruz biliyorsunuz.
Son turda 140 kg varan malzeme ağırlığımız ile Almanya, Danimarka ve İsveç'te 2170km lik bir tur yaptık.
Her akşam çadır kurduk, kendi yemeğimizi yaptık.
Her gece saatlerce kameralarımızı şarj ettik ve görüntüleri aktarmak için bazen
fiş bulduğumuz bir lavabonun başında ayakta dahi beklediğimiz oldu.
Bunları belgesel çalışmamız için yaptık.
Bazı insanların evde TV açmadan oyalayamadığı, yatakta bile uyutamadığı bizim oğlumuzla yaşıt
çocukları olduğunu biliyoruz. Biz matın üzerinde uyutup, çadırın içinde ona en eğlenceli saatleri
yaşatmayı başardık.
Özeti dinlenmeye çok vaktimiz olmadı.

Dizlerim daha 2005 de dağcılığa başladığımda,
2008 de avrupa turumuzda dahi ağrıyordu. 2008 korkunç mitkarda şişmişti ve ağrı eşiğim çok
yüksek olduğu için devam etmiştik. O günlerdeki haline bakabilirsiniz.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/avrupa/DSC00631_resize.jpg

iki dizim arasındaki fark görünsün diye çektiğim bir foto.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/avrupa/DSC00634_resize.jpg

2010 da Avrupa'nın en yüksek dağı ( Ruslara göre Elbruz, bazılarına göre MontBlanc ) olan Elbruz
( 5642 m ) dan inerken saatlerce bacağımı sürüklemek zorunda kalmıştım.

2012 de 60 km koştuğum ultra maraton yarışlarından sonra
ağrılar başlayınca MR çektirmiş ve doktorun yarın gel ameliyat edelim lafını duyunca
çok şaşırmıştım. Hemen bıçak altına yatma taraftarı değilim.
Araştırmalarım sonucu, dağcı arkadaşlarımın kullandığını bildiğim,
Glukosamin kullanmaya karar verdim.

Aşağıdaki ürünü kullandıktan sonra Hollanda - Türkiye arasını eşim ve oğlum ile
bisikletle geçtik. 9 ülke, 3660 km. 75 km iznik ultra da tekrar koştum.
Bu yıl da Almanya, Danimarka ve İsveç'te 2170 km lik bir tur yaptık.
Bu turda malzemelerimiz 140 km kadar tutuyordu. Ayrıca benim bisikletim de özel bir tandem ile
çekilen oğlum 20 ve ben ise 98 kiloyum.
Bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı için,
doktorunuza da danıştıktan sonra kullanmanız için tavsiye ediyorum.

(link)

Ürün hakkında bilgi için;

(link)

Hala ameliyat olmadım, kaslarınızı güçlendirmek için zaman kazandırdığını söylemek istiyorum.
Kullandıktan sonra belli bir program dahilinde kaslarınızı güçlendirerek, dizlerinize binen yükü kaslarınıza
taşıtmayı öğretmeniz gerekiyor.

Unutmadan bu yıl, Nisan sonunda 130 km yi tek seferde koşmayı deneyeceğim ve sonra yine çok uzun bir
bisiklet turuna çıkacağız.
Sağlıklı dizler diliyorum.:)
Sevgiler...:)

Scudo

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Glukozamin, tıbbi literatürde faydası kanıtlanmış bir üründür. Çok basit olarak ne işe yaradığını izah edeyim. Kurban kesildiğinde filan eklemlerinin ayrıldığına tanık olduysanız, eklemlerin arasında yağ gibi çok kaygan bir sıvı olduğunu görmüşsünüzdür. Aynı sıvıdan insanların eklemlerinin arasında da bulunur. Vücut bu sıvıyı aslında kendisi yeterince üretir. Ancak yaşlandığımızda bu sıvı vücut yeterince üretemez ve diz ağrıları başlar. Vücudun üretiminin yetersiz kaldığı diğer bir durum ise ağır spor aktiviteleridir. Bu tarz aktiviteler esnasında tükenen sıvıyı yerine koyamayınca diz ağrıları ve şişikler görülür. Yağsız kalan bir makine gibi düşünün eklemleri. Olan odur. Glukozamin takviyesi ile vücudun eklem aralarına yeterince kaygan sıvı üretmesine imkan verirsiniz. Kutuda satılması yanıltmasın. İlaç değil, bir gıda takviyesidir. Büyük eczanelerin tümünde farklı markalar halinde glukozamin bulabilirsiniz. İsterseniz doktora da danışabilirsiniz ama bunun için özel olarak doktora gitmenize gerek yok. Alıp kutu üzerinde tavsiye edilen şekilde kullanabilirsiniz. Haltercisinden vücutçusuna, futbolcusundan bisikletçisine kadar eklemlere ciddi yük bindiren her profesyonel sporcu eklemlerini korumak için belli dozda glukozamin kullanır. Ben de düzenli olarak "cosakondrin msm" kullanıyorum. (link)

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
İş yerinde çalışırken sağ diz kapağımdaki ağrılar bir türlü geçmek bilmedi. Mr çektirdim 2. derece dejenerasyon varmış.
Bisiklete binerken çok zorlamıştım ve soğuk havalarda binmiştim. Isınmadan binerseniz kaslar zorlanıyor. Bu ilacı da kullandım ve faydalı diyebilirim.

Daha önce açtığım konuda forumdan ortopedi doktorumuz Oğuz Çetinkaya ile görüştüm ameliyatlık bi durum yok demişti. Bu ilacı da önermişti.
(link)

Soner abinin dizleri baya şişmiş.. Bu ilaç da sıvı yeniliyor bir nevi.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@vahap demir

Glükozamin'in faydasının kanıtlandığı tek bir bilimsel çalışma yokmuş. Benim ortopedi doktorum söylemişti. Glükozamin'in faydası plasebo etkisinden öte değil.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Bende de Grade 1 yrtık var, kullanmak isterdim ama bir de baker kisti var, tam da sıvı nedeni ile. 6mm birikmiş, fazlasıyla üretmişim :(
Ne yapayım anlamadım ki :)

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@cenkduran

(link)

(link)

(link)

(link)

Kısacık bir araştırmayla bile çok sayıda bilimsel makale bulmak mümkün. Doktorunuz azıcık tarama yapsaydı görürdü. Çalışmalar özetle glukosamine ve chondroitin osteoartrit, diz ağrıları ve kıkırdak zedelenmelerinde faydalıdır diyor.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@cenkduran

Benim göründüğüm 3 ortapedistten 2 si kullanabilirsin dedi.
Kullanma diyen "hemen acil ameliyat etmeliyiz, yan odadan gün alın" diyen kişiydi maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bir çok bilimsel makale bulabilirsiniz ama bu makaleleri okuyup değerlendirecek tıbbi bilginiz var mı? Plasebo etkisi varlığı kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@cenkduran

Açıkçası benim de en çok korktuğum konu diz kapaklarım. Henüz ciddi bir sorunum yok ama yaş ilerledi. Çok seyrek de olsa uzun bir turun çok küçük bir anında diz kapaklarımda sorun hissettiğim oluyor. Bu yazıyı görünce gıda takviyesi ilgimi çekti. Önerilen makalelere de kısaca baktım. Ancak anlamadığım şu: plasebo diyorsunuz peki hangi tıbbi görüşünüzle bunu yazıyorsunuz? Var mı bu şekilde olduğunu gösteren makale?

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@cenkduran

Sizin doktorunuzun bulamadığı makalelere erişebildiğime göre bu meseleye dair bir şeyler biliyorum :) Üstelik makalelerin dili doktor olmayı gerektirmeyecek kadar anlaşılır. yukarıdakiler ilk bir kaç dakikada hemen karşıma çıkan makaleler. Tahminen bu konuda yüzlerce makale bulunabilir. Çoğu da Glukozamin etkilidir der. Mesela son makale (randomized, double-blinded, placebo-controlled trial) rastgele belirlenmiş denekler üzerinde, çift kör; yani kontrol grubu da deney grubu da ne kullandığını bilmez ve plasebo kontrollü (deneklerin bir kısmına plasebo verilen) bir çalışmadır. Bu tip çalışmalar tıp literatüründeki en güvenilir çalışmalardır.

Clinical outcomes were measured using the Japanese Knee Osteoarthritis Measure (JKOM) for symptoms and a study diary-based visual analog scale (diary VAS) for pain at baseline and at weeks 4, 8, 12 and 16 during the 16-week intervention period. As compared with the baseline, the JKOM pain subscale was significantly improved at all of the four assessment time points in the test group, but was not at any time point in the placebo group. 4 - 8 - 12 ve 16. haftalarda değerlendirmeler yapılmış ve glukozamin kullananlarda her dört değerlendirme safhasında da acı alt ölçeğinde dikkate değer iyileşmeler görülmüş. Fakat plasebo gurubunda hiç bir değerlendirmede dikkate değer düzelme görülmemiş.

Kuşkusuz bir hekim bir tedavinin etkisine inanmayabilir, bunu ifade edebilir. Buna saygı duyarım. Ama bunun bilimsel desteği yok iddiası büyük bir iddiadır ve ispat gerektirir. Şunu da açıkça söyleyeyim sayısı çok daha az olmakla birlikte tersini iddia eden çalışmalar da bulunabilir. Çalışmaların kahir ekseriyeti glukozamin etkilidir diyor.

Çoğu sporcu eklem sağlığı için glukozamin kullanıyor. Soner Sarihan kullandım, faydasını gördüm diyorsa bunu önemserim şahsen.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@vahap demir

Benim doktor dediğim kişi sadece doktorum, anam babam değil, savunacak durumda değilim ama doçenttir. Bir doçentin o verdiğiniz linklere ulaşamayacağını mı düşüyorsunuz? :)

Ayrıca glükozamin kanı aşırı derecede sulandırır. Ezbere alınmamalıdır. Hele kan sulandırıcı kullanılıyorsa yanında bunu kullanmak iç kanamalara sebep olur. Bu tip takviyeleri ezbere almayın doktorunza danışarak kullanın.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
glukozamin ve diz eklemi osteo artrit vs anahtar kelimeleri ile ulaşılabilen çok yayın var tabii. Türkiye'de bile yapılan çok çalışma var. Sonuçta gelinen nokta çok sevindirici ya da çok kesin değil. hatta gerçekten bazı yayınlarda tıpkı yukarıda söz edildiği şekilde " etkinliği kanıtlanmamıştır" saptaması dahi yapılmış. Öğretim üyesi seviyesinde uzmanlık alanı ile ilgili yapılan yorumlar en azından kolayca refüze edilemez belli bir nosyon olmadan anlamlı tartışmaya dönüşmez. Kırıcı bir mecraya ilerlemeden önce her iki tarafta haksız çıkabileceğini de göze alarak. ulaşabildiği uzmanlardan bilgi edinmeye çalışsın derim.
Belki bu bilgiler buraya taşınırsa daha aydınlatıcı olur.
bende uyanan kanaat kullanılmasında sakınca olmayan her çalışmada değilse bile bazı çalışmalarda olumlu etkileri bulunduğu rapor edilmiş bir madde olduğu şeklinde :rolleyes:

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Doktorların farklı şeyleri savunması ve alternatif tedaviler bulmaya çalışması tıbbın gelişmesi için
bir gereklilik olarak dahi düşünülebilir.
Bu anlamda kullan kullanma, az kullan, şu dozda kullan diyenler olması normal.

Ben kendi şahsi hikayemi paylaştım.

Son turda, oğlum da tandemine bindiğinde, alışveriş yapılmış bir olup olmadığına
ve o gün taşıdığımız sıvı miktarına göre bisikletim 85 kg dan daha fazla hale geliyor.
Ben bu bisikletle büyük bölümü İsveç tayga ormanlarında çeşitli eğimlere çıktım indim,
Danimarkayı baştan sona geçtim. Yani Glukosamin "benim" için kesinlikle işe yarıyor.

Ben yıllarıdır ağrıyan dizlerim için bazı güçlendirme hareketleri ve
glukosamin kullanıyorum. Dizlik, bandaj vs de denedim fakat, kasları güçlendirmeden
bunların hepsi geçici. 130 km koşusunda bant kullanmayı düşünüyorum.

Geçen hafta kan verdim hemoglobin oranı 17.8 çıktı,
18 olsa veremeyecektim. Düzenli Glukosamin kullanmama rağmen
kanım çok seyrelmemiş, seyrelmiyor.

Elbette herkes başta kendi doktoru olacak, ve güvendiği doktora da soracak
ve sonra deneyecek.

Lütfen tavsiyelerimi kendi kişisel görüşüm olarak alın.
Amacım benzer sorunları yaşadığını düşündüğüm bisiklet severlere yardımcı olmak.
Yanlış kullanım ve başka bir ilaçla vs kullandığı için bir sorun yaşamasını istemem kimsenin.
Bilinen böyle bir şey de yok zaten. Ben duymadım, görmedim.

Belki de size komik gelebilecek bir not;
Harddline Nutrition Glukosamini kayınvalidem ve kendi annem de doktor tavsiyesi ile kullanıyorlar. :)
Yaşlar 65 in üzerinde. :)

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@cenkduran
Mutlaka ulaşabildiği halde bilimsel desteği yok dediği için bu kadar şey yazdım :) Yoksa kişisel görüşü olarak faydasına inanmayabilir ve tekrar ediyorum buna saygı duyarım. Mutlaka kendince gerekçeleri vardır. Bizler de bu farklı görüşlerden aklımıza yatanı dikkate alıp tavır belirleriz.

Elbette gıda takviyesi olan ürünleri de dikkatli kullanmak gerekir. Adı gıda olduğu için ekmekle su değil sonuçta. Hele bu konuda türlü çeşit şarlatanlıklarla, her derde deva ürünlerle para kazanmaya çalışanlar varken iki kere dikkatli olmak lazım.

Kendi adıma bu tartışmada yeterince söz söylediğim kanaatindeyim. Sayın Cenk Duran'ı kırdıysam eğer elbet peşinen özür dilerim. Amaç ego yarıştırmak değil, forumdan bisiklet severlere faydalı olabilmek :)

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@vahap demir

Benim kırılacağım bir durum yok. Bir bilim adamının sonucu kanıtlanmış bir çalışmaya katılmaması mümkün değildir. Verdiğin çalışmalar dikkatle okursan 1 senelik çalışmalardır. Bir maddenin faydasını (ve de yan etkilerini) anlayabilmek için 1 senelik bilimsel çalışma olmaz. Bunlar bir takım denemelerdir. Bunlara bakarak hastalara sadece ümit verilebilir. Faydasını gördüğünü söyleyenler plasebo etkisinde olanlardır.

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@cenkduran

Uluslararası hakemli dergilerin bilimsel çalışma kriterleri sizinkilerden biraz farklı. Onlar bir yılı yeterli buluyorlar bilimsel çalışma kategorisine sokmak için :) Elbette bunu yetersiz bulanların hassasiyetlerini de anlayışla karşılayıp ne kadar süreyi yeterli bulduklarını merak ederiz?

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Dergilerin yayınlama kriterlerine kaldıysak yandık. Dergiler mi ilaçlara onay veriyorlar artık. :)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Dergi değil, hakemli dergi,
ilaç değil gıda katkısı.

Kendi söyledikleriniz hariç her şeye şüphe ile bakmanız ne kadar doğru ?

Benim yaşımda, benim ki kadar yüksek bir ağırlıktaki bir bisikletle, benim kadar uzun süre ve her gün
bisiklet süren ve dizlerindeki ağrıları, sıkıntıları Glukosamin ile yok etmiş,
üzerine ultra maratonlar koşmuş, koşacak birisine hala plasebo etkisinden bahsetmeyin artık.

Siz kullanmayacaksınız belli, umarım diğer bütün gıdalara, ilaçlara böyle irdeleyici yaklaşıyorsunuzdur.
Çünkü biz ailecek öyle yapıyoruz. Bütün gıdamız Nazilli'nin yüksek yaylalarındaki organik çifliklerden geliyor.
Evimize neredeyse hiç paketlenmiş bisküvi, cips, şeker girmiyor. Bu hassasiyetimize rağmen bunu tavsiye ediyorsak
gerçekten güvendiğimiz ve başkasına da faydası olması için.

Kullananlara hayırlı olsun, şifa bulan burada paylaşsın.
Kullandım işe yaramadı diyen de varsa yine buraya yazsın.