Dizden ve diğer eklemlerden gelen sesler..

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
arkadaşlar yaklaşık bir aydır sol dizimde ve baya uzun zamandırda kalçamda sorun var ses konusunda baya bir sıkıntım var dizimde ise sesle birlikte agrıda oluyor işin kötüsü..doktora gittim kıkırdak ezilmesi dedi agrı kesici ve kas gevşeticiden başka biley vermedi kullan geçmesse gel demişti..sürekli olan ağrı geçti,arada bir hafif agrı oluyor başka bir şey yok ses ten başka..inş. sol kalçamdan ise bayır yukarı yürürken tabiri caiz ise "katur kutur" sesler geliyor.antremanın başında o tarafımda (sol kalçamda) bazen acı oluyordu,işte son zamanlarda her pedalda gelen "kıtlama,taklama" sesi eşlik etmeye başladı bende bir sorun çıkmasın diye ara verdim zaten en son ki sürüşte sol dizim de çok agrı,acı oldu üstüne basınca..

Bisiklet yok,yani antreman yok 1 aydır.. zaten ondan önce de her pedalda ses geliyordu, sol dizimdeki sıkıntı ise yaklaşık 2 aydan beri var,kalçamdaki sıkıntının kökü eski önceden ufakufak ağrıyordu yani..son zamanlarda gayet diğer vücut eklemlerimde ağrılar oluyor saol dizimdeki sıkıntı bazen sağa atlıyor,durduk yere başka bir eklemim hafif ağrabiliyor..aylardır düzenli ve sağlıklı besleniyorum yaklaşık 6 ayda 25 kg dan fazla verdim..

sorum şudur!!
acaba diyette iken bişeyleri eksikmi yaptık eklemlerde sorun çıkıyor?
yada
ne sorun olabilir,nasıl iyileşebilirim?varmı başından buna benzer bişey geçiren? sürekli doktorada gidemiyorum başımda da baya bi aksilikler var(sigortanın bitmesi,fazla boş vaktimin olmaması gibi):)

şimdeden çok teşekkür ediyorum,k.i.bakın..

Scudo

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Benim de dizimde çok benzer bir problem var. Son bir senedir sadece ses geliyordu, bir ay önce aynı zamanda ağrı yapmaya da başladı. Ben de bir süre ara veriyorum, geçmezse doktor yolu gözüküyor :(
Benim deneyimlerime göre eklem problemleri genellikle uzun vadede yanlış egzersiz sonucunda oluşuyor. Ama yanlışın ne olduğunu bulmak çok da kolay değil. Size genel olarak tavsiyem şunlar olabilir:
1. Bisiklete binmeden önce sorunlu eklemleri açacak basit ısınma hareketleri yapın, bisiklet üzerinde de iyi bir ısınma süreci ile başlayın, hatta ısındıktan sonra esnetme hareketleri yapın.
2. Fazla yüklenmeden yüksek kadansla sürün.
3. Sürüş pozisyonunuzu tekrar bir değerlendirin, sürüş esnasında ne gibi bir ayar değişikliğinin ağrıyı azaltabileceğine odaklanmaya çalışın. Seleyi yükseltmek/alçaltmak, ileri/geri almak, krank boyu, q-faktör, kilitli pedal kullanıyorsanız kallerin açısı ve yeri çok önemli..

• Beğen
Tepkiler: sinan hoçur

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
çok teşekkürler,dizimde oluşan sıkıntılardan dolayı baya bir araştırma yaptım ve dediğiniz gibi yeniden başlayınca her şeyde daha dikkatl olucam inş.ısınma ve esnemenin önemi çıktı ortaya..
dediğin gibi buna bir tanı koymak oldukça zor hala bir şey bulamadım ama kendi tespitime göre vücudumdaki diğer eklemlerde sorun var sadece bir noktada değil ama sol kalça ve dizimde çok daha fazla yogun önceden de sorunlu oldugu için galiba..böyle bir sakatlıkta,her hangi bir tedavi yöntemiyle şifaya kavuşanlar bizleride aydınlatırsa çok seviniriz..:)
özellikle forumdaki doktorlar,bilgili olan abilerimiz yorumlarını esirgemesin..

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
saol soner..hakan abinin bazı yazılarını okudum,okumaya çalışıyorum ama bu yazıya sayende rastladım..tamamını okumaya çalıştım.5 haftadır pedal yoktu,dün yazıdaki gibi yüksek devirli 20 km lik bir sürüş yaptım başta biraz bozdu ama sonradan geçti,bugün ise futbol maçı yaptım herangi bir agrı,sızı yok..eskiden iyi durumu bakalım önemli olan bisiklette sıkıntı olmaması inş.yakına tamamen geçer..