Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dizde eklem daralması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Yüksel Çiftçi tarafından paylaşıldı.

1. Yüksel Çiftçi

Yüksel Çiftçi Yeni Üye

Seviye:
    Son üç aydır zayıflamak amacıyla her türlü sportif aktiviteye zaman ayırmaya çalışıyorum. 8-9 kilo verdim ve biraz forma girdim. Hafta içi 3-4 gün fitness a pazar günleride çoğunlukla 80-100 km arası bisiklet turlarına çıkıyordum. 15 gündür bisiklet binerken sağ dizimde ortaya çıkan bir ağrıdan şikayetçiydim. Kendi kendime bazı önlemler aldım (yüksek kandans+zorlamama) ama salı gün fizik tedavi uzmanı muayene ve röntgenler sonucunda diz eklemimde daralma olduğunu ve ilaç vs. ile birlikte bir ay fazla zorlayıcı spor yapmamamı ve bir ay sonunda kontrole gelmemi söyledi.
    Aranızda benzer bir rahatsızlık geçiren var mı? Bu durumda sadece kısa 25-30 km'lik bisiklet turlarına çıkmayı düşünüyorum. Bu turlar için nasıl önlemler almalıyım? Yoksa bisiklete bir ay ara mı vermeliyim?
    Şimdiden teşekkürler..

2. Koray Yılmaz

Koray Yılmaz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    çok tecrübeli veya bir uzmandeğilim ama kendi yaşadığım sıkıntıları yazayım belki fikir verir...

benzer bir problem sanırım bende de var, doktor mr çektirmemi söyledi ancak henüz çektirmedim. snowboard yapıyorum ve düzenli olarak futbol yaz aylarında tenis oynuyorum.
    bisikletle genelde belgrad ormanlarında 25 km'lik kısa ama bol yokuşlu turlar yapıyorum veya sahilde düz yolda 40 km lik sakin akşam turları yapıyorum. bir sonraki gün başlayan ağrı günlerce sürüyor. ağrı, ara ara yanma ve uyuşma oluyor...
    1 hafta 10 gün ara verdiğimde ağrıların azaldığını hissediyroum ve dediğim gibi bindikten bir gün sonra aynı ağı ben burdayım diyor.

El bileğimde bri problem için bir ay bileklik takmam ve dinlendirmem söylenmişti gerçekten bir ay çok dikkat ettim ne dendiyse yaptım ve bana söylenen süreden sadece 1 hafta sonra herşey yoluna girmişti...

Yüksel Çiftçi bunu beğendi.
  3. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben de uzman değilim ama size bir tavsiye verebilirim

sele uzunluğu her zaman çok önemlidir. seleye bindiğiniz zaman ayağınız pedaldayken düz olması sizin için çok sağlıklıdır

nasıl uzun boylu insanlara kücük boy bisiklet önerilmiyorsa sizin de bunu yapmanız gerekiyor. uzun boylu insanların kücük boy bisiklet kullanmaları çok tehlikelidir hem sırt hem de diz için önemli risk taşıyor
    demek istediğimi umarım anllamışsınızdır. sele boyunu öyle bi ayarlamanız lazım ki ayağınızı pedala koyunca bacagınızın düz durması gerekmektedir.bacagınız diz kısmından ayaklarınıza kadar düz olması lazım

Yüksel Çiftçi bunu beğendi.
  4. Koray Yılmaz

Koray Yılmaz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yanlış bilmiyorsam bu tam olarak böyle değil... topuğunuzu bastığınızda diziniz bükülmeyecek ama asıl pedal bastığınız yeri koyduğunuzda dizde azbir kırılma olmalı... hatta bu konuda çok detaylı bir konu vardı forumda... fotoğraflarla anlatılıyordu...

5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Siz haklısınız.Cengiz kardeşimiz tamamen yanlış bilgi vermiş.Bilmediğimiz konularda konuşmak sadece bizi,fikir vermek ise başkalarını zor durumda bırakıyor.

6. ömer korkmaz

ömer korkmaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Linkte uzman, bisiklet üzerinde vücudumuzun hangi pozisyonda olması gerektiğini kısaca anlatmış. 0:50 ve 1:20 sn arasında diz kapağı ve bacak pozisyonunu anlatıyor. Düz olmaması gerektiğini ve 30-35 derecelik bir açıda olması gerektiğini belirtiyor.
    http://www.youtube.com/watch?v=9c_5Pkimb64&feature=related

7. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yalnış biliyormuşum demekki. özür dilerim herkesten. öğrenmiş oldum bu arada teşekkürler :)

8. Yüksel Çiftçi

Yüksel Çiftçi Yeni Üye

Seviye:
    Ağrılar ilk başladı dönemde selenin alçak olduğunu, daha doğrusu dik bir inişte indirip öylece bıraktığımı farketmiştim. Yükseltince oldukça rahatlamıştı. Ama bir şekilde sakatlık oluşmuş durumda. Artık zamanla iyileşmesini ummak ve dikkat edip fazla zorlamamam gerektiğini biliyorum.

9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    geçmiş olsun.
    insan vücudu garip bi makine, ne zaman neyi nasıl düzelticeği belli olmuyo.
    siz dikkat etmeye, zorlamamaya devam edin... bi bakmışsınız, ağrı sızı kalmamış, eskisinden sağlam olmuş :)
    yani umarım :)....

10. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  11. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    daha önce ayağınızın röntgeni çekildimi?bu ağrı ne zamandır var? şu an kaç kilosunuz?belki bu darlık doğuştan geliyor olabilir? bir ihtimal,ama yıllar içinde fazla kilo hareketsiz yaşam,kemik ve kas erimesi,bağ doku,ligaman ve tendonların zayıflamaları ile gevşemesi sonucu ,kilo alımı ve zorlama sonucuda bir daralma söz konusu olabilir,ayrıca o bölgede kemik yoğunlaşması sonucu bir durum mevcut olabilir,sıvı azalması mevcut olabilir,yani daralmanın nedeni önemli önce bu cevabı bulun ,sonra spor hekimi bulabilirseniz ,bulamasanız limitleri geniş dünyası açık spor yapan ve sporu sporcuyu seven bir ortopedi doktoru bulun...