Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diz sol alt bölgede ağrı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mbozel tarafından paylaşıldı.

1. mbozel

mbozel Yeni Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkese merhabalar.

Sağ bacaktaki dizimin sol alt yanında üç gün önce bir ağrı başladı. Bacağımı dümdüz duruma getirmekte ve tam katlamakta zorlanıyorum. Yürürken aksıyorum. Diz çevrem iki gün önce hafiften şişmişti ancak şu an şişik inmiş durumda.

Dünden beri ağrılarım azalmaya başladı. Daha az aksıyorum. Ancak ne olur ne olmaz diye bugün ortopedi hekimine gittim.

Hekimin yaklaşımı hiç hoşuma gitmedi. Pantolunumu dizime kadar sıyırmamı istedi. Pantolonun paçası yeteri kadar geniş olmadığından dizime kadar sıyıramayacağımı belirttim. O da, adam gibi şikayetlerimi dinlemeden, pantolon üzerinden muayene etmeye başladı. Ben daha 'Bacağımı dümdüz hale getiremiyorum' cümlesini kuramadan ayağımı düz durumuna getirdi. Ağrıyan bölge zorlandı. Biraz canım yandı. Sinirlendim ama bir şey demedim. O yerine oturdu.

Film çektirmemi istedi. Fakat hastanede her şey durmuş durumda çünkü hastanede elektrikler kesilmiş. İnsanlar koridorlarda telefon ışığıyla yolunu arıyorlardı. Çalışanlar kayıt ve muayene dışında hiçbir işlem yapamıyorlar. Üstüne bir de buna sinirlerek 'böyle hastane mi olur lan' diyip eve döndüm.

Yaklaşık 2 aydır her hafta bisiklet sürüyorum. Bacaklarımın üst kısımlarında yeterli fizik gücüm olmadığından bazen geçici ağrılar oluyor. Fakat ilk zamanlar 2 km sürmeden ağrılar başlarken zamanla gelişip sıkıntı yaşamadan çok daha uzun yollar yapabildim. Son sürüşümden önce bu ağrı hafiften vardı ancak ağrıyı diğer ağrılar gibi düşünüp geçer dedim ve 13 km kadar bisiklet sürdüm. Sürerken herhangi bir ağrı duymadım lakin akşamına ağrılar artmaya başladı ve yukarıdaki yazdıklarımı yaşadım.

Sonuç olarak aramızda daha önce böyle bir sakatlık yaşayan, hekime giden, sakatlığı tekrarlayan, benzerini tecrübe edinen var mı ve ağrılarım artarsa ya da tekrarlarsa İstanbul/Avrupa'da önerebileceğiniz iyi bir ortopedist?

Ağrıyan yeri kabaca gösteren resim ektedir.

DizAgrilari_clip_image019.gif

2. Nyusha

Nyusha Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @mbozel pedalı düşük devirli mi çeviriyorsunuz?

3. seauton

seauton Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zorlanma olabilir iyi bir muayene şart buradaki yönlendirmelerle yetinme durma doktora

Mesut DOĞRU bunu beğendi.
  4. 7haiku

7haiku Kıdemli Üye

Adı:
    Ömür
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ortopediden anladığım şey, yalnızca başıma gelenlerden edindiğim deneyim ki, bunlar da bilgi niteliği taşımıyor. Kalecilik yapıyorum veyâ basket oynuyorum top parmağıma diklemesine gelince doktora gidersem ağrı birkaç haftada geçiyorken, gitmezsem aylarca sonra bile ağrının geçmediğini biliyorum.
    Diyeceğim, doktora paçası bol bir giysi ile tekrar gidin, bezmeyin hemen. Doktor 'cool' davranıyorsa siz de öyle davranın, şikâyetinizi belirtin, kalan işlemleri tamamlayıp hastâneden bir an evvel çıkın.
    Geçmiş olsun. Tez zamanda geçer dilerim.

5. mbozel

mbozel Yeni Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Nyusha Duruma göre değişiyor.

6. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisiklet selesi çok yüksek olursa genelde gösterdiğiniz bölgede ağrıya yol açabilir. bu tabi ihtimallerden sadece biri ve benim kısıtlı bilgiye dayalı tahminim. doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

7. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zorlanmadan dolayı bende de olmuştu. Yüksek kadans çevirmiştim. Ama doktor hanım patella kayması diye teşhis koyup birde egzersiz verdi. Şuan sıkıntı yok bende

8. ElcaSeJawS

ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sol ayagımda ve sol ayagımın arkasında bende de bu agrı var.

Alper Yıldız34 bunu beğendi.
  9. air28-3

air28-3 Kıdemli Üye

Adı:
    Ersin
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    arkadaşım doktora gitsene bunları ona anlat

Mesut DOĞRU bunu beğendi.
  10. Alper Yıldız34

Alper Yıldız34 Aktif Üye

Adı:
    Alper yıldız
    Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Benimde dizimin altında bağdaş kurduğumda bir ağrı var böyle zorlanıyor gibi geçmiyorda hafif bir sızı gibi oluyor ne olabilir acaba

11. Alper Yıldız34

Alper Yıldız34 Aktif Üye

Adı:
    Alper yıldız
    Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    bu arada yorumlara baksanıza herkes sakat çıktı :)

12. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gösterdiğiniz bölge dizin arkası ise, sele olması gerekenden yüksekse problem çıkartır. Sele ayarını yeniden bir gözden geçirin derim.

13. Volks

Volks Kıdemli Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bende de ara ara olan bir şey.
    En son, geçtiğimiz pazar Kısırkayaya gittik.
    Dönüşünde ufak tefek ağrı yaptı ama geçer dedim. Biraz daha artmaya başladı ve bjk yokuşunu tırmandıktan sonra pek ağrı yoktu. Ertesi gün yani, Pazartesi günü ayağımı kıramıyor, eklem yeri - diz kapağının üst sol bölgesi aşırımderecede ağrıyordu.

İlk gün öyle geçti, akşamına buz yaptım ve şuanlık bir şey yok. Daha önce de olmuştu, bir iki kişinin uyarısı nedeni ile selen yülsek çok az indir dedi .. Sanırım bu olayın sele ile bağlantısı var. Seleyi indirmeden önce iyiydim, hafta sonu seleyi kaldırıp denicem tekrar.

Çok geçmiş olsun tekrar.

14. mbozel

mbozel Yeni Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Ahmet Ayaz @Volks @MuratHan
    Sele seviyesini göstermek için bugün bisiklet üzerindeyken bir fotoğraf çeker, buraya koyarım. Diz açımı görmüş olursunuz. Olması gereken konumda değilse, ne yapmamız gerektiğini konuşuruz.

15. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Üst arka bacak bölgenizi yani hamstringlerinizi ilk önce en az 2 hafta ağırlık olmadan sonrasında ağırlık ile güçlendiriniz. Arka bacak kas grupları pedal çevirme esnasında, hele ki kilitli pedal yoksa veya tam tur güç uygulayamıyorsanız, quadricepsler güçlenir, hamstringler zayıf kalır akabinde diz bölgesinde farklı gerginliklerde kas grupların dize yaptığı baskı farklı olacak bu da sorun çıkaracaktır.
    Ek olarak, seleniz çok yüksek olabilir ayrıca selenin yatay pozisyonu ideal seviyede olmayabilir.

16. amoush00

amoush00 Çiğdemli2tekerleri kurduk balgat çiğdem odtü

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Diz bölgesindeki sıkıntı bende de var. Yalnız benim sıkıntım petaller tendonda iç taraftaki bağlarda ne gibi bir sorun olabilir benim durumumdan farklımıdır bilemiyorum ama benzer bir sorun olabilir. Bisiklet, koşu gibi sporlarda diz eklemi devamlı tekrar eden bir kuvvete maruz kaldığı için zamanla üst kas grubunu alt kemiğe bağlayan tendonlarda zamanla deformasyon ve mikro zedelenmeler meydana geliyor. Bu da ağrı yapıyor. Bisiklette düzgün yapılmamış binme ayarları buna sebep olabiliyor. Yada fazla gergin hamstirng yada yeterince gelişmemiş quadriseps kas grupları bu ağrılara sebep olabiliyormuş.. Sürüşlerden sonra iyi streching yapmak gerekiyor bence vede ön kas bacak kas gruplarını ayrıca güçlendirmek gerekiyor. Ama ilk başta bir süre ara vermek lazım yoksa ağrı kronik hale dönüyor. Çok kolay tekrar ediyor. İlk başta biraz soğuk kompress yapılması öneriliyor ve dinlenme. İleri safalarda mikro cerrahi veya kortizon iğnesi felan deniyor. Bir de masaj öneriyorlar. Ama bilen birisinin yapması gerekiyor sanırım. Yani iyi bir spor ortopedistine gidin bence durumunuz varsa. Bu bilgileri biraz internetten öğrendim. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

mbozel bunu beğendi.
  17. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hangi doktor bilmem ama araştırman gereken hangi "Sporcu Doktoru" olmalı. Bu kişiler senin benim gittiğimiz hastanelerdeki işini savsaklayan bir çok doktordan daha faydalı olur. Benim gittiğim kızılay doktoru da aynı şeyi yaptı.
    Dr: Uzat ayağını ağrı var mı?
    Ben: Yok
    Dr: Öyle dur, ağrı var mı
    Ben:yok
    Dr:böyle var mı ağrı
    Ben:yok
    ..çömel var mı ağrı
    ...yok
    Dr: Peki sana bi ağrı kesici yazıyorum?????!!!!
    Ben: ne yazıyon?
    DR: MAJEZİK, bi de mideni rahatsız ederse diye mide ilacı yazıyorum???!!!! bi de jel..

Arkadaşlar bu konuşmalar gerçek..Bazen ciddi dalasım geliyo bu sülüklere. Neyse bugün sinirim tepemde sanırım :)

Haa bi de film istedi tabi, nesine bakacaksa, hayır bakıp yine ağrı kesici yazdı ona takıldım.

18. mbozel

mbozel Yeni Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Pedal en aşağıda iken dizimin açısı göründüğü gibidir. Selemin yüksekliğinde bir problem var mı?

img.jpg

19. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Var galiba. Topuğunuzla pedala bastığınızda bacağınız tam açık olacak. Dümdüz olacak yani ona göre ayarlayın

20. mbozel

mbozel Yeni Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Yusuf !!WOW!!

Pedala ayağımın ön kısmıyla basıyorum ve konumumu ona göre ayarladım.