Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

diz kapaklarında oluşan ağrı ,

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında yasin ilgün tarafından paylaşıldı.

1. yasin ilgün

yasin ilgün Yeni Üye

uzun yıllardan sonar yeniden bisiklet sürmeye başladım, yokuş çıkarken zorlanmam dışında neredeyse bisiklet bilgim sıfır hangi vites nedir ne yapar hiç bilmiyorum. bu yokuşlardan sonra diz kapağımda ve çevresinde ağrılar oluyor, bisiklet sürmeyi sporlaştırmak istiyorum normalde spor yapıyorum düzenli olarak.

bu ağrıların sebebini aşşağı yukarı kendimi zorladığım için be pedallara yüklenirken eklemlere yüklendiğimden olduğunu tahmin ediyorum.

aslında asıl sorularım konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim;
    soldaki vites ve sağdaki vites ne yapar ne tarafa doğru vites yükselir veyahut düşer. hakan bey'in sağlık için yüksek kadans yazısını okudum uygulamaya geçirmek istiyorum ama yeterli bilgi olmayınca olmuyor haliyle. devir nedir, yokuş yukarı kaçıncı vitesle çıkmalıyım. bu tarz temel bilgilerin tamamını anlatabilirse biri bana çok utlu olurum gerçekten :).

2. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showpost.php?p=537332&postcount=4

şurada başka bi arkadaşa vitesleri anlatmıştım
    kısacası yokuş çıkarken ;
    -sol taraf 1'de yani hafif viteslerde(ortadaki dişli en küçükte)
    -sağ taraf da düşük viteslerde(arkadaki dişli büyük çarkta)

düz yolda giderken de
    -sol taraf 2'de yani orta viteslerde(ortadaki dişli ortada)
    -sağ taraf da hızına göre düşük ya da ortada olabilir. bisikleti sürerken mümkün olduğunca zinciri çapraz çalıştırmamaya çalış

3. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Sele yüksekliğini doğru ayarladınız mı? Sele yüksekliği size uygun değilse diz bölgesinde ağrılar oluşabilir.

4. yasin ilgün

yasin ilgün Yeni Üye

ikinizede çok teşekkür ederim vitslerin numaraları gözükmediğinden el alışana kadar artık bakarak öğreneceğim o zaman, devir- kadans bir tam pedal atışım mı demek oluyor peki?

bu arada evet sele'yi yükseltmem iişime yaradı gerçekten teşekküre ederim.

5. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  6. ufuk_

ufuk_ Kıdemli Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=40786 bakın ben böyle bir konu açmıştım yakın zamanda ve buraya msj yazan arkadaşlar bana yardım etmişti benimde dizimde ağrılar oluşuyordu.Linkte tıklayıp 4. mesajı yazan arkadaşın önerdiği linkleri incelersen doğru sele yüksekliği , diz ağrılarının sebebi vb. gibi konularda bilgi edinebilirsin.

7. jale dural

jale dural Yeni Üye

Seviye:
    Dizlerdeki en büyük sorun üzerine binen yükün fazlalığı ve günlük hayatta dizlerimizi 90 dereceden fazla kırmamamızdan kaynaklanıyor..
    Dikkat edin bisiklet binmek dışında günlük hayatımızda dizlerimiz en çok kaç derce kırılıyor... oturmak , merdiven çıkmak vb.. ki asansör var... merdiven de out.. Dizlerimiz çömelebilecek şekilde dizayn edilerek yaratılmışız ama kullanmıyoruz. Yani çömelmiyoruz, merdiven inip çıkmıyoruz. Bisiklet kullananlar ve çömelmeli egzersizler yapanlar dışında kullanmıyoruz...
    Beden bir fabrika ve beyin bedendeki her eklemi ve eklem sıvısını da kontrol eden bir organ. Peki bir fabrikada kullanılmayan bölgenin ışıklarını yakar mısınız... Enerji harcar mısınız? Hayır.. beyin de kullanılmayan diz kıvrımı için, dizlere fazla kaygan sıvı oluşturtmaz neden yapsın ki, kullanılmıyor... bu durunmda lazım olup da çömeldiğinizde geri kalkamazsınız ağrı duyarsınız...Doktora gidesiniz. Doktor da ne der doğal olarak.. Çömellmek yok.. Kısır döngü...
    Dizler hareketini sağlıkla ve düzenli yaptığı sürece beyin gereken görevi yerine getirir..
    Ama dizi sadece büküp egzersiz yapmak yeterli değildir. Dize binen yükü azaltan en önemli gerçeklik1- quadriceps yani ön üst bacak kaslarını çok güçlendirmek, 2-diz bağlarını güçlendirmektir. Bir de kilolu olmaktan kaçınmak.. Ayakkabıda ortopedi,ye uygun seçim yapıp, dümdüz tabanlı ayakkabılarla da yüksek punto ayakkabılarla da yürümemek..ayaklta kalmamak o tip ayakkabılarla..en doğrusu topuğun burundan 2,5 -3 cm yüksekte olmasıdır.

Evde her gün yere dümdüz ve poponuzu da duvara kadar getirerek dik oturun sırtınızı duvara yaslayıp. popo altınıza, 2-3 dergi koyabilirseniz iyi olur. Sonra diz altlarınıza 2 tane 20 cm lik minik pilates tpu veya bulamazsanız havlu rulolar koyun. Dizlerinizle yani diz arkalarınızla bunları ezin, tutun öyle ve gevşeyin. basılı kaldığınız süreyi uzatın. ve asla ani hareketlerle ez-bırak yapmayın...Sonra malzemeleri çıkarın diz altından ve diz arkalarınızı yere değdirmeye çalışıp bırakın...
    sorularınız oldukça cevaplamaya çalışrım.

8. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba
    arkadaşın dediği 18"(46 cm) kadro boyunu, yani bisikletin ayna kolundan sele borusuna kadar olan yüksekliği belirtiyor. sizin dediğiniz 28" ise jantın çapı olan 28"..

9. jale dural

jale dural Yeni Üye

Seviye:
    Valla pes.. Farkedip anında o cümlemi sildim.. ne hızlı okuyucusunuz...bravo.. evet farkettim kadrıoyla ilgili olduğunu sonradan... pardonn

Anıl Kuşaksız bunu beğendi.