Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

diz kapaklarımda agrılar oluşuyor acaba nedeni nedir çok bisiklet kullandıgım içinmi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında S. Burak Cebeci tarafından paylaşıldı.

1. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bu aralar bazen bisikletimi kullanırken diz kapaklarım agrıyor ama periodi bi agrı del neden olabilir arkadaşlrrrr!bi help edin ya!!:)

2. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Pedalı düşük devirde çevirmeniz dizlerinizin ağrımasına neden olabilir.Düşük devir çevirmede dizlere binen yük artar.60 d/dk.yı geçmenizi tavsiye ederim.İkinci neden ise sele yüksekliğinin tam olarak iyi ayarlanmaması olabilir.Genelde alçak olarak ayarlanan sele rahatsızlık yaratabilir.

Gürsel A., soneryen ve S. Burak Cebeci bunu beğendi.
  3. Ali Güven

Ali Güven Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    emir e ek olarak şunu eklemek istiyorum:
    pedala basarken ayağınızın tabanı ile değil de uç orta kısmı ile basın. yerini tam olarak anlamak için spd lere bakın, orada daha açık bir şekilde farkediliyor

ayrıca bu konu burada da işlenmekte.

soneryen, d.berkay ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  4. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Ek olarak sürekli pedal çevirmeye çalış. Çevirip çevirip bırakma ve bu alışkanlığın varsa da kurtul mutlaka.

5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    verdiğiniz link çok isabetli olmuş. Teşekkürler.

S. Burak Cebeci bunu beğendi.
  6. evrenolb

evrenolb Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Ben ortopedist olmadığımdan yazacaklarım sadece kendi başıma gelenler, bana doktorların söyledikleri ve araştırmalarıma dayanıyor. Bana sorarsanız bir ortopediste görünün, mümkünse bisklet kullanan bir ortopediste.

Yaz tatilleri ve işim dolayısı ile son 1-1.5 aydır seyrek biner oldum, forumdan bir arkadaştan da yol bisikleti aldım ve İstanbul'umuzun daha evvel dağ ve şehir bisikletleri ile rahat çıkabildiğim (Ortaköy-Ulus arası Portakal yokuşu gibi) yokuşları yol bisikleti ile çıkarken bayağı zorlandım. Forumdan arkadaşların da antremanla alışırsın cesaretlendirmeleri ve için inip yürümeyi de kendime yediremediğim için eh yaşta 40ı geçtiği için dizim zorlandı herhalde bir de üstüne antremansız yüklenince ormanda 25kmden sonra diz kapağımın altında bir acı oluştu son 15km acı içinde bitirdim. Ortopedist arkadaşım belirtilerin kondromalazi patella (yanlış anlamadıysam diz kapağının altındaki kardilaj dokunun yumuşayıp sürtmesi) belirtileri olduğunu, bisiklet binenlerde sıklıkla görülebildiğini ve MR çektirmem gerektiğini söyledi. Dediği gibi çıktı tabii yanında menisküs yırtığı da hediyesi.

Başımdan geçenlerden sonra sıra bana önerilenler:
    - Ormanda bindiğimden sele yüksekliği olması gerekenden 1.5-2cm alçak ayarlamıştım onu olması gereken yere çektim (yanıltmak istemem ama bir yerde okuduğuma göre dizinin önü ağrıyorsa seleni yükseltmen arkası ağrıyorsa alçaltman gerektiğini yazmıştı biri ancak sele yüksekliği konusunda forumda bol bol yazı var). Sele ön/arka pozisyonu konusunda da birçok yazı var çok önde konumlanmadığından emin ol.

- Kallerin konumunu kontrol et. uzun yol binenlerin kalleri biraz arkada konumlandırdıklarını okumuştum ancak kesin bilgim yok; ancak dizlerin sağa sola değil yukarı aşağı hareket etmesi lazım ve herkesin ergonoisi farklı sürerken kontrol et. Hareket imkanı veren SPD ler öneriliyor

- Yukarıda arkadaşların yazdığı gibi düşük vites yüksek kadansta ve dairesel hareketlerle pedal çevirmeye alış (yine bu konuda forumda çok güzel yazılar var)

- Glukozamin komplekslerinin iyi geldiği söyleniyor mutlaka doktoruna danışarak deneyebilrsin (gerçi avatarından yaşının çok ileri olmadığını varsayıyorum o yüzden sana öneremem ancak bana doktorum tarafından önerildi, uzun sürelerde yararı olan bir method).

- üst kas gurubunu (quadriceps) çalıştırman dizkapağının olması gerektiği yerde çalışmasını sağlayarak etkili oluyor.

Ağrı olduğunda (spordan sonra) buz tedavisi + antiemflamtuar

Biraz dize yüklenen sporları hafifletmek, merdiven iniş/çıkışı koşma gibi. Yüzme öneriliyor bisiklette rivayet muhtelif ben devam ettim ve ağrısız zorlu bir parkuru bitirdim ama tüm yukarıda anlattıklarımı uygulayarak.

Uzun lafın kısası bir ortopediste danışmanı öneririm.

Güvenli sürüşler
    Bulent

7. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

çooooooooooooook teşekkür ederim abicim :)

soneryen bunu beğendi.
  8. evrenolb

evrenolb Aktif Üye

Seviye:
    Birşey değil umarım yararlı olur.

Ufak bir eklenti; krank boyuna da dikkat etmek gerek.

Güvenli sürüşler
    Bulent

S. Burak Cebeci ve soneryen bunu beğendi.
  9. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    O kadar güzel anlatımlar olmuş ki. Eklenecek birşey kalmamış ve banada güzel bir bilgi tekrarı oldu. Emeği geçenlere teşekkürler :)

S. Burak Cebeci bunu beğendi.