Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diz kapagimin uzerinde ki agri..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Onur Ali İmren tarafından paylaşıldı.

1. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba

2 gun oncesinde bir tur gerceklestirdik. Tur bitti ve benim sol diz kapagimin uzerinde hafif bir agri var. Zaten 40km devirince biskklet uzerinde olusmaya basladi bu agrilar. Sag taraf gecti sol aynen devam. Bunun nedei kisa sele boyu mudur? Kadrodan midir? (1.78 boy 17 kadro)neden boyle agrilar olur bilginiz var mi?

2. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kim bilir,buradan nasıl cevaplanır belli değil,belki selen alçaktı ve veya çok yokuş çıktın,yanlış yerle basış yaptın,quadricepsin çok zayıf?....

Onur Ali İmren bunu beğendi.
  3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    spd li pedal kullanıyorsan kal ayarı ve ayakkabının altında ki kal'ın ayakkabının tam ortasında olmalı ve yamukluk olmamalı... Birde pedalı seri çevirmeniz gerek kadansınızın asla 60'ın altına düşmemeli, forumda "yüksek kadans her derde deva imiş" adlı konu var onu mutlaka okuyun. Diğer türlü bende de oluyor ama iyi bir uyku çektikten sonra geçiyordu (evet benimde tek bacağımda oluyor ama sağ bacağımda).

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    biz birşey söyleyemeyiz, doktora görünmeniz gerek. Babamla beraber bisiklet, motor işleriyle uğraştığımız için ve babam doktor olduğu için ufak bir iki ihtimal söyleyebilirim. eklemler arasındaki sıvıda kayıp olmuş olabilir, yada bağ zorlanması tarzında birşeyler olmuş olabilir. ama burada yazılanlar sizin için bir kriter olmamalı, lütfen bir doktora gidin

5. Emre Yazıcı

Emre Yazıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende de sızı oluyor arada bir. Sigortanız varsa baltalimanı hastanesinde spor hekimi varmış, bir görünün derim. Fırsat bulduğumda ben de gideceğim.

6. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çeşitli sebepler olabilir. Henüz tele yorumla teşhis ve tedavi tekniği bulunmadı sanırım. Bu konuda forumda boşa zaman harcamamız ve en kısa zamanda bir doktora görünmeniz size verilebilecek en mantıklı öneridir. Zaten arkadaşlar gerekli yönlendirmeleri yapmışlar...

7. Onur Ali İmren

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teshis icin yazmamistim,tesekku ederim sonucu yazacagim buraya..

8. sedat saraç

sedat saraç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    2 gun bende cektım.geçti şükür

9. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Muhtemelen ısınmadan zorladığınız için oluşmuştur. Eskiden bende de olurdu al bisikleti atla üzerine at 24 e git :D bu şekilde değilde yavaş yavaş ısınarak yükseltmeye başlarsak biranda zorlamamış olursunuz kaslarınız buna alışır hatta binmeden önce esneme germe hareketleri yapmakta çok faydalı olur ama buna muhtemelen birçoğumuz dikkat etmiyoruz. Bunlara dikkat ederseniz sanırım sorun kalmayacaktır. Bir doktorada gözükürseniz sizin yine faydanıza olacaktır ciddi birşey varsa erkenden önlem almış olursunuz yoksada içinizi rahatlatır geçmiş olsun

Emre Sertkaya ve Onur Ali İmren bunu beğendi.
  10. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ilk başlarda olurmuş bu ağrılar kondisyonsuzluk spor yapmamak tan bacağı sürekli çalıştırmak tan bir süre kullanınca bisikleti duzeliyor

11. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben ne zaman seleyi çok yüksek ayarlasam, hemen diz kapağı civarından sakatlanırım. Sele ne zaman daha alçakta olsa diz civarından neredeyse kesinlikle sakatlanmam.

Önerim, seleyi yüksek ayarlamayın; düşürün.

Sele yükseldikçe, pedal en alt ölü noktaya yakınken diz ve civarına binen yük çok artar ! Bu, sadece benim edindiğim tecrübe.

Profesyoneller yani bisikletten ekmek yiyen yarışçıların kas sistemi yüksek kuvvetleri kaldıracağından; onların selesinin yüksek olması verimi artırır, kolay kolay sakatlanmazlar;

ama yüksek sele, biz amatörleri sakatlamaktan başka bir işe yaramaz !!

Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
  12. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ÖzgÜr bİraderİmİn dedİĞİ doĞru olabİlİr. Ben aĞir bİr dİz amelİyati geÇİrdİm ( aÇik menİskÜs + artroskopİk ÖnÇapraz baĞ). Dİzİm ve kaslarim zorlanmasin dİye seleyİ yÜkselttİm kismen de olsa kaslara yÜk azaldi ama eĞer yaniliyorsam dÜzeltİn dİrenÇ noktasi kaslardan Çok dİzİn kendİsİne yÜk bİnİyor. İŞİn İlgİncİ sakat dİzİm deĞİl saĞlam dİzİm aĞirmaya baŞladi. Ben de bİraz dÜŞÜrmeyİ dÜŞÜnÜyorum dİzlerİn Çok da kirilmamasi lazim ama Çok da gergİn sikinti yaratabİlİr

13. Onur Ali İmren

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çoktandır spor ile iç içeyim,dediğim gibi tura çıktıktan sonra oldu. Bu ara da seleyi kaldırdım ağrım yok oldu. Biraz daha gözlemleyip doktora gideceğim.. Teşekkür ederim :)

mustafa genç bunu beğendi.
  14. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Sele çok yüksekse, dizinizin arkasında ağrı oluşur; sele çok alçaksa diz kapağı kirişinize doğru ağrı hissedersiniz diye bir internet sitesinde okumuştum.
    Dizin kıkırdağı en çok ortada kalın, o yüzden dizinizi fazla uçlarda çalıştırmamanızı öneririm.

15. Muskulpesent

Muskulpesent Aktif Üye

Seviye:
    Dostum merhaba, Bu tarz konular genellikle bağ dokusunun gücsüz olmasına baglı zorlamalardan oluyor. Açıkcası bende aynı sorunları yaşıyordum fakat haftada 4 kere 15 er dakikalık sıkı bir squat antremanıyla bir kaç haftada bu sorunu çözebilirsin. (en azından bende problem kalmadı :) ) bunun için nizamı yapılan ;

*squat
    *back squat
    *front squat
    *air squat
    *wallball
    *row

hareketleriyle iyi bir sonuc elde edebilirsin. Hareketlerin hepsi youtube üzerinde var arzu edersen göz atabilirsin. Bu arada bu hareketleri sadece dizinde sorun yaşayanlara değil bisiklet sporuyla uğraşan herkese tavsiyemdir. Tabiki hareketler profesyonel destek alınarak yapılırsa daha faydalı olur hemde olası bir sakatlıktan da kaçınmış olursunuz :)

16. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sele yüksekliğinden olabilir kaldırırsanız daha iyi olabilir benim için seleyi indirdikçe dizime gücü bindirdiğim için 2 dizimde ciddi ödem yaptı 2 gün yürüyemedim 3 hafta evde yattım diz şakaya gelmiyor hemen bir doktora gözükmenizde fayda var .

emrah9700 bunu beğendi.
  17. celikzeki

celikzeki Aktif Üye

Seviye:
    Size tavsiyem bir doktora gidin ve MR cektirin.
    Muhtemelen dizlerinizi fazla zorladığınızı, taş zeminde koştuğunuz tahmininde bulunarak söyleyecektir. :)
    İlaç falan kullanmadan fizik tedavi yöntemi ile, ki bu bisiklete binmemek olacaktır, diz egzersizleri yapmanızı tavsiye edecektir.
    Benim oyle oldu.
    MUTLAKA DOKTORA GIDIN.