Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

diz kapağımda ağrı belirmeye başladı..sizce neden olabilir.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında muhiddin tarafından paylaşıldı.

1. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yaklaşık 5 aydır bısıklete bınıyorum ve bu zaman içerisinde 2500-3000 km civarı yol yaptım.ilk iki hafta koltugum çok alçaktı sonradan ideal boyuta getırdım fakat dün taksim tunelden gecerken resmen bisikletten soguma derecesıne geldım.sebebi ise dizlerim hiç bu kadar agrımamıştı dizlerimin eklem yerleri ve diz kapaklarımın arkası..daha önceden hiç böyle bi sorun yaşamamıştım...o tunel bana 10 km gibi geldi..pedala basıyorum basıyorum gitmiyo..lastıklerım dişli lastik ondan mıdır bu agrı yoksa zincirden midir? sanki yeni dişlilere alışıyomuş gıbı kıyır kıyır ses geliyo.yağsız demeyın cunku daha gecen gun temızledım guzelce yagladım.
    yardım edin bana yoksa soguyacagım bısıkleten.:(:(:(:(:(

2. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Düşük kadansla pedal çevirmeniz diz ağrılarına yol açabilir. Bisiklete biner binmez, özellikle diz sıvısının ısınması için vitesinizi yükseltmeden 5-10dk hızlı şekilde pedal çevirin.

3. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dediğinizde haklı olabılırsınız ama bu zamana kadar bı problem yaşamamıstım ama son bır haftadır bu problemı yaşıyorum.ve sol ayagımda uyuşma hıssedıyorum.dun resmen isyan ettım.acaba bisiklettemi bi sorun var diye...

4. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Cihat bey kullandığınız bisiklet boyunuza uygunsa sıkıntı ve sorun olmaz bide sele ve sele boyu uygun ayarlı ise sıkıntı yok.

5. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    sele boyu felan tam ayarlı kadro boyu 18 inch benim boyda 175..:)kadansla mı alakalı bısey o zaman?

6. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Yanlış ve ters bir hareket yaptıysanız yada zorlama etkisi olmuşdur dizlere sizinle aynı boydayım bir ara bende'de oldu geçdi gitti sonra.

7. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    inşaallah bendede geçip gider:)

8. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Düşük kadansla kullanmak bu zamana kadar problem çıkarmadıysa bundan sonra da çıkarmaz mantığı yanlıştır...

Mutlaka bir ortopediste görünmenizi tavsiye ederim, ancak doktorunuzu iyi seçmelisiniz...Diz yapısında veya kaslarınızda bir problem olması olası ki umarım kaslarınızdadır...

Yüksek kadans sağlık demektir...

Aşağıdaki linkte tahminimce sorularınıza cevap bulacaksınız, geçmiş olsun...

http://sakur.uludag.edu.tr/dosya/FR-HYE-04-321-08.pdf

doğan_69 ve Murat Çağlayan 2 bunu beğendi.
  9. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    teşekkur ederım.bakalım bundan sonra yuksek kadans denıyecegım inşaallah agrılarım gecer..geçmezse doktorun yolunu tutucaz artık

10. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ek olarak dinlenmek önemli, normal oturuşunuzda bacak bacak üstüne atmayın, ayaklarınız tam yere bassın ama dizi 90 derecede değil hafif ayakları öne alarak oturun...

doğan_69 ve Murat Çağlayan 2 bunu beğendi.
  11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Diz ağırısı öyle birden ortaya çıkmaz. Yanlış pozisyonda sürseniz bile zaman geçtikçe sorun birikir ve bir noktadan sonra ağrı oluşmaya başlar.

12. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

cihat bey
    203 km'de ,12 saat sele üstü pedal çevirdim ve 16 km 'rampayı 3 saatte çok kısa mola anlayışı ile çıktım ,eve geldiğimde ne diz ağrısı ne bel ağrısı oldu bunun nedeni en başta şudur ,seleye oturduğum an sağ pedal aşağıda olur ve benim sağ ayak spd 'ye geçince sağ diz asla kırık olmaz ,diz kırık ise dizi zedelersiniz ,geçen şile turunda bi arkadaşın çok düşük sele ile eğimleri aldığını gördüm ve müdale ettim çünki yalnış biniyor idi .nitekim ayağına kramp girdi hemen yere yatırdım ayaklarını diktirdim havaya doğru arkadaş düzeldi ,sonra bisikletinin sele ayarını yaptım.
    cihat bey anladığım kadarı ile mtb kullanıyorsunuz zati mtb 'ler orman içindir ,istanbulda ormanda kalmadı ya neyse ,valla açıkça bu istanbulda sadece bana sorar iseniz city bike kullanılır başka bisiklet olmaz ayrıca amortisör asfaltta adama külfettir
    ben mtb'den uzun yollarda çoktan emekli oldum ve bisikleti modifiye ederek karbon hibrite dönüştürdüm bu bisiklet aynen cyclo cross yol bisikletinin işlevini görmeye başladı, bütün yolları istiyor iseniz ve de hız yapmak istiyor iseniz cyclo cross bisiklet anlayışı derim.