Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi! (Dizden gelen çıtırdama - kütürdeme sesleri)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kadirhan sabırsızlıkla bekliyorum o halde. İnş. kalıcı bir çözüme ulaşabiliriz bu vesileyle. Ben aslında doktora henüz gitmedim ve gitmeden önce bütün alternatifleri değerlendirmek istiyorum. Zaten doktora gidenlerin çoğu yorumunu okudum ama geneli aynı şeylerden oluşuyor. Bunların en öncelikli olanı da çeşitli egzersizler yapmak. Yani egzersiz yapmak epey bir çözüm sağlıyor. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum ya. Ayağı kalkarken sağ dizime acayip bir ağrı geliyor. Hiçbir şey yoktu çıtırdama dışında, son 2 gündür durup dururken başladı. Yani buna neyin sebep olduğunu da bilmiyorum. Dizimi bir yere de çarpmadım. Öyle çok aman aman bir zorlama da olmadı. Gariptir 2 gündür kalkarken dizime ağrı geliyor. Bu arada bisiklet de güzel bir çözüm aslında. Hani kişiye göre değişir belki bilmiyorum ama bisiklet bana iyi geliyor. Uzun metrajlı bisiklet aktivitesinden sonra dizlerimdeki çıtırdamalar azalıyor. Şu ağrıyı atlatsam çok iyi olacak. İnmeyeceğim artık bisiklet tepesinden... Bu rahatsızlığı yaşayan herkese geçmiş olsun...

Scudo

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
bazen aklıma birkaç soru takılıyor. bu konuda bilgisi olan ya da araştırma yapmış olanların fikirlerini duymak isterim.
acaba bisiklet sporu insan anatomisine uygun değil diyebilir miyiz? ya da belli dişli oranlarının üstüne çıkmadıkça ve uygun hızda çevirince zararı olmaz aksine faydası olur diyebilir miyiz?
@Kudret Kurtcebe abimizin durumunu da hep merak ederim. kendisi bizden oldukça büyük ve genelde sert yokuşlara meydan okuması ile tanınır. acaba onun dizlerinin sağlık durumu nedir?
aynı şekilde profesyonel bisikletçiler yarışın doğası gereği limitleri hep zorluyorlar. onlarda diz ağrısı kaçınılmaz bir durum mudur yoksa doğru pedal tekniği ve kilitli pedalla bu sorunlar engellenebiliyor mu?

• Beğen
Tepkiler: furkanbr

Altın Sikke

Daimi Üye
Tepki
314
İsim
Doğukan S.
Bisiklet
Kron
Aynısı dirseğimde var bunun yüzünden yıllardır şınav çekemem

@M.Cevat Bayhan Hocam bende dirseğimde var mesela kolumu kaldırıcam diğer elimi üstüne koyuyorum böyle tak tak diğer dışarı atıyor,bu şınav çekmeme bile engel oluyor merak ettim bende şimdi doktora gitsem mi ben düzelmez önemsiz diye hiç aldırmadım bu güne kadar :srnsml:

Tepki
115
Bisiklet
Sedona
Bugün sağ diz kapağımdaki yanma ve batma hissiyle ortopedi doktoruna gittim dizimde kireçlenme olduğunu söyledi ve egzersiz hareketleri verdi.2 yıldır günlük 50 km yol yapan biri olarak dizimde kireçlenme olmasına şaşırdım doğrusu ve bisiklete devam etmemi söyledi..

korkmazx

Üye
Tepki
0
İsim
Korkmaz Ulaş
Bisiklet
Bianchi
benimkide aynen böyle başladı ben 2. ligde basketbol oynarken oldu kıkırdakta hasar ve kemik iliği ödemiydi başlarda çok ağrı yapmıyordu koşabiliyodum sıçrayabiliyodum tedbir için doktora gittim basketbol oynamamamı söyledi kıkırdak hasarı için hap verdi 2 ay sonra bacağım kuvvetsizleşti ve koşamamaya hatta yürürken bile ağrı yapmaya başladı bende başka bir doktora gittim kuvvetlendirip kendimi hazır hissettiğimde ağrı olmadığında oynayabileceğimi söyledi 2 ay kuvvetlendirme çalışmalarıyla geçti sonra oynamaya başladım bir süre hiç sıkıntı olmadı ama bi pozisyonda dizim döndü ve kitlendi hiç oynatamıyodum doktoruma gittim kıkırdağın kopup eklemin içine sıkıştığını söyledi ameliyat şartdı 8 ay önce ameliyat oldum mozaikplasti diye bir yöntem uyguladı şu an çok rahatım bisiklete binerken koşarken hiç sıkıntım yok sana tavsiyem bacağın güçlüyken egzersiz yap kuvveti arttır ilaç desteğini aksatma umrım iyileşirsin :)

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Bisiklet yanında amerikan futbolu ile ilgileniyorum. Son maçımda sağ önçapraz bağımı parsiyel olarak yırttım onunla beraber dış menüsküsüde yırtmışım hala bisiklete biniyorum hiçbir sıkıntı yok, hatta bu gibi durumlarda en iyi iki spor bisiklet ve yüzmedir.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Altın Sikke
Fizik tedavi görmen gerekir. Öncelikle MR çekilip omuzdaki ve dirsekteki bağların ve eklem kapsülünün durumuna bakılması ve o bölge kaslarının zayıflamasına sebep başka bir zaafiyet var mıdır, bakılması lazımdır.
Geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: Altın Sikke

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
@Serkan Mıstınoğlu odemi dagitmak icin soguk kompres onerdi. Fizik tedavi egzersilerinden sonra dizin ordaki kanlanmayi azaltmak ve odemi engellemek icin soguk kompres onermisti doktor. Bende jel kompreslerden aldim ve 10dk x 3 ile dizlerime soguk kompres yaptim. Oldukca etkili oldu. Ayrica ilac kullanmadim hic.

Sunu belirtmeden gecemeyecegim. Eger dizlerinizden biri agrirken bisiklet surmeye devam ederseniz istemsiz olarak agridan kacinmak icin diger bacak kas ve eklemlerinize daha fazla yuk bindirmis olursunuz. Bacak egzersizi yaparken her bacagi tek calismaya ozen gosterin. Boylece diger bacaginizida sakatlamaktan kacinmis olursunuz.

@BF Okuru internette 'patella egzersiz'leri diye aratirsan youtube da bir suru video var. Ancak benim sana onerim once doktora gidip dizindeki hasarin ne boyutta oldugunu ogrenmen ve ona gore hareket etmendir.

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
Spd nin faydasi olur cunku artik pedala hep ayni aci ile basarsiniz ve dizde bu duruma uyum saglar asiri zorlama durumlari haric

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@cezmi özdemir

SPD benim baldırları daha fena yakıyor,ayarlaması gerçekten bayağı zor.

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
@Tolga Çelebi bendede ilk baslarda hem bilek hem baldir agrisi olustu.baldir agrisinin sebebi yanlis ayar degil on hamstring ve arka baldir kaslari eskiden aktif olarak kullanilmiyordu ozellikle pedali yukari dogru cektigimiz icin arka kaslar baslarda zayif oldugu icn agri oluyor .zaten agrimasi demek orda bir kas grubu olsuyor demek.
Bilek agrisi ise her insaninbir yuruyus sekli vardr kimileri ice basar kimileri disa kal aci ayarinizi bunu goz onunde bulundurarak yapmalsiiz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ahmet Ayaz

valla açıkça 11-28 bana göre değil,34-36 bana uygun geldi,asla sert olmuyor,tabi öyle fazla 21-28 girmemek lazım,gerekte yok,küçükbebek eğimi 28 artı telsiz eğim 28 ve diğer bebek eğimi 21 ve şair sururi sokak 21 eğim idi,buralara uzun zaman uğramam artık,yalnız 103 km sonra 15 km rampaya dalarken 5 dakika mola ile girdiğimde 34-36 ile 17 eğimler çok rahat idi, ama 34-28 'de tosladım,ilk 7 km çok rahat çıktım ,sonra eğimler 9-7 'e düştü,ama 8 km çok bozuk,ora beni biraz yordu zati sürmedim omzuma attım bisikleti yukarı çakıllı yoldan hafifçe koştum,ertesi gün dizlerde hiç bi şey yok idi,8 mayıs bi daha gideceğim 103 km sonra 7 km eğim çıkıp 10 dakika mola ile aynı yerden ineceğim ,aşağıda bir yemek molası vereceğm son 72 km 'ye dalacağım toplama 209 km olacak.....

birde hemen söyleyeyim can şakarcanın dizleri perşembe pazarına dönmüş,
partneri söyledi 56 yaşında 56 ayna kol olmaz,,,,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bu konuda ilacin bu daha öncesinde çok yaşadım kısa sürede geçirdi genelde gece yatarken sürüp sıcak tülbent ile sarıp yatarak uyguluyorum günde 1 kez 1 haftada sonuca ulasırsın fiyatida oldukca uygun olması lazım.

_133088318623.jpg

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe abi orada bahsettiğiniz dişli oranları değil mi? yani aynakol 34 ruble 36 şeklinde mi? benim bisiklette de böyle bir sıkıntı var. sram apex vites sistemi. aynakol ile rublenin en rahat dişli kombinasyonu 39-26 şeklinde. yani 1,5 oran var. teknik olarak oluru var ise rubleyi değiştirmeyi düşünüyorum. bu konuda bilgili arkadaşlardan öneri bekliyorum.

bir örnek verecek olursam 53/39 aynakol için SRAM PG-1050 ruble uygun mudur? (link) 12-36 modelini almayı düşünüyorum.

edit: internetten bisikletimin özelliklerine bakınca rubleyi SRAM PG-1050 11/26 olarak gördüm. buna göre almayı düşündüğüm ruble uyumlu olacak sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Night06

roy

Üye
Tepki
7
Merhaba. açıkcası bisiklet sporuyla uğraşan birisi değilim. dizimde yaşadığım 3 yıldan beri sorun yüzünden malesef yaz aylarında sürdüğüm bisikleti de süremez hale gelmişti. kıkırdak zedelenmesiyle ilgili forum ararken burayı buldum ve açıkcası kendimin fazlasıyla fayda gördüğü takviyeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. daha öncesinde 2 yıl süreyle glukozamin kondritin kullandım. 2 yıl süreyle aralıklı olarak 3 aylık kürler uyguladım. ilk başlarda pek bir faydasını göremedim. bununla beraber platese başladım. aletli plates. öncesinde baston kullanacak bir haldeydim. dizimdeki kıtırtı çok net şekilde herkes tarafından duyulabiliyordu. platese hocayla birebir ders alarak devam ettim. haftada 1 gün bacak kaslarını güçlendirmek adına, bacağı bükmeden paralel olarak çalıştırdık. bacak kasların güçlendi yürüyebiliyordum. fakat yine de bisiklet yada diğer sporlar hayaldi. bu arada glukozamin takviyelerine devam ettim. bir faydası oldu mu bu aşamada bu glukozaminlerin bilmiyorum. çünkü kullandığım zamanlarda dizde yanma meydana getiriyordu da aynı zamanda. çok fazl bilimsel makale okudum bu konuyla ilgili. uzmanlar ikiye bölünmüş durumda glukozamin konusunda.

daha sonrasında antioksidan ve omega-3 kaynağı ararken krill yağına rastladım. normal balık yağından çok daha üstün olduğu kabul görmüş ayrıca eklem sağlığına olan faydası da bir çok bilimsel makalede geçiyordu. geçen yıl krill yağına bağladım. günde 1 adet tablet alıyordum. günden güne dizimde kalan hafif ağrının da geçtiğini farkettim. bu şekilde 2 ay boyunca kullandım. bıraktığımda 1-2 ay sonrasında dizimdeki ağrının geri geldiğini gözlemledim. krill yağının yaptığı aslında eklem sıvısını takviye etmek ve ordaki zedelenmeyi önlemek.

bunun dışında hyraulic asit'i de bu yıl kullanmaya başladım. kolajen üretimini destek. gıda takviyelerini sık sık deneyen birisi olarak söyleyebilirim ki. hyraulic asit ve krill yağı kıkırdak zedelenmeleri için biçilmez kaftan. yaşın su anda 34 ve bundan 3 yıl önce baston kullanmayı düşünnen ve gençliğimin bittiğini düşünen birisi olarak sizlere en büyük tavsiyem krill yağı, hyraulic asit ve ayağınızı bükmeden ayak kaslarınızı güçlendirmeniz. insan vücudu yıllar geçtikçe yaşlanıyor. umarım bu bilgiler sizlere de yardımcı olur.

Krill yağı, hyraulic asit, dizleri bükmeden ayak kaslarının güçlendirilmesi.

Tepki
42
İsim
aytunc tarakci
Bisiklet
Merida
Krill yağı, hyraulic asit aldığınız markalar nedir? kullanım sıklığınız?

roy

Üye
Tepki
7
marka vermem pek doğru olmaz aslında. zaten dünyada üretim olarak belli markalar krill yağını üretiyor ve diğer markalara lisans veriyor. internette arama sonucunda kırmızı kutusu olan, genelde 60 kapsül olan krill yağını kullandım. şu anda 7. kutuya geçmiş durumdayım. 3-4 aylık bir süre vermiştim. bu esnada ne yürüme ne koşmada hiç sıkıntı yaşamadım. günlük olarak 20 km ye yakın yürüdüm.
hyraulic asit için yine isim vermek istemiyorum. ama kendisini kanıtlamış olan ecanelerde satışı olan "hyraulic asit 120" diye geçen hapı kullandım.

her iki takviyeyi de şaşırtmalı olarak kullandım.

krill: günde 1 tablet - 2 ay (1 ayın sonunda hemen faydasını gördüm)
Hyraulic asit: günde 1 tablet - 2 ay.

şu anda her ikisini de beraber kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf G.