Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi! (Dizden gelen çıtırdama - kütürdeme sesleri)

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Şahsen, hekim önermedi ise sakın dizlik, lastik, korse benzeri zımbırtıları kullanma ve sürekli olarak verilen egzersizleri harfiyen yerine getir.

Bu kısmi destekleyici ürünlerin de yan etkileri var. Artık kulağını tıka, bisikletten uzak dur ve egzersizlere asıl...

Ve sakın iyileşme sürecini bisiklete binerek sınama.

geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Scudo
Tepki
45
Bisiklet
Kron
Çok teşekkürler ilginize arkadaşlar. Bu arada gerçekten çok endişeliyim iyileşmesi konusunda.. MR sonuçlarını gösterdiğim doktor randevu aldığım doktor değildi. Sanırım başkası bakıyordu yerine. Herneyse, kıkırdakta Grade 1 dejerenasyon var dedi. Grade 1,2,3 diye geçiyor hafif zaten, bisiklet sürmene engel teşkil etmez dedi. Bugün rampalı karışık 75 KM yol yaptım ağrı yok fakat hâlâ çıtırdama var. Psikolojik midir bilmem ama bisiklet sürdükten sonra sanki çıtırdama artıyor gibi geliyor. Şimdi bisiklet sürsem mi, sürmesem mi bilemedim... Egzersizleri günde iki kere onar kez verdi. Sağolsun doktor MR sonuçlarına baktı, raporu da inceledi. Pek bir şey demedi sadece hafif olduğu, egzersiz yapmam gerektiği ve bisiklete binmemin zararının olmayacağı. Yani şu kadar binersen zararı olur falan da demedi. 75 KM sadece bacaklar doğal olarak yoruldu. Diz kapağımda vs ağrı yok hatta ılık duşta bacak ağrım da dindi. Yine de çok fazla endişeleniyorum ilerler diye. Çok teşekkür ederim tekrar arkadaşlar. Bir süre dediğiniz gibi uzaklaşayım bisikletten, bir kaç doktora daha danışmak en iyisi aslında. Çoğu pek ilgilenmiyor malum. Sorun devam ediyor. Bisiklete biniyorum günlük 40 km. Ağrı yok fakat kıkırdak güçlenir mi diz kapağındaki arkadaşlar bindikçe? Zorlamıyorum zaten yüksek kadans yapıyorum mümkün olduğunca. Valla psikolojik midir bilmem ama sanki biraz ilerleme var gibi. Bisikletten mi acaba? Günlük 40 km şeklinde 8-10 gün bindim.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Tepki
1.364
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba Fırat Bey,

Öncelikle acil şifalar diliyorum. Forumdan ortopedi doktorumuz Oğuz Çetinkaya ile görüşebilirsin. Darıca Farabi Dev.Has. görevlidir hatta yanına mutlaka uğramanı öneririm muayene için.
Salı günü sabah 9 da gidersen ilk seni içeri alır sıra varsa hiç sorun olmaz.. Bende sizinki kadar değilde kıkırdak bozukluğu var II. dejenerasyon çok büyük sıkıntı değil çok şükür iyi durumdayım. Bisiklet sürerken ağrıyor hafiften çok zorlarsam.

Bisikletten 2-3 ay uzak durun derim. Geçmiş olsun tekrar acil şifalar.

• Beğen
Tepkiler: Murat.Bagci
Tepki
43
Bisiklet
Ghost
Eğer yürümüyorsanız,bu sorunun olması çok muhtemeldir,normaldir.Ben de bazen kendime laf geçirip bisikletsiz gidiyorum gideceğim yere.Bu arada 20 yaşındayım demişsiniz,böyle bir sorun başınıza geldiği için-samimi söyleyeyim üzüldüm.Ben de 19 yaşındayım,benim böyle bir sorunum olmadı.Sanırım yürümeyi aksatmadığım,bisiklet sürmeden önce ve bisikletten sonra yiyecek ihtiyacımı tam karşıladığım için.Bence siz de bundan sonra her gün düzenli olarak bir yarım saat-1 saat yürüyün,diz ağrınızda azalma görürsünüz .Hatta zamanla yok edebilirsiniz de.Yani kesin bir çözüm olur mu ben de bilmiyorum.Ama yürümek,zaten bu sorunlar olmadan yapılmalı.İyi forumlar herkese :)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Kesinlikle iş, güç masabaı derken hareketsiz yaşam tetikliyor bunları. :) Oğuz Bey sağolsun bilgilendirdi MR raporuma bakarak. Vallahi minettar kaldım. Kafamı çok kurcalıyordu. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
fırat bey geçmiş olsun,,
topik patlama yapmış boyunuz kaç ve bacak boyunuz kaç ve kaç kilosunuz bunlar bisiklet alırken önemlidir ayrıca bisikleti iki bacağınızın arasına alın ve üsteki boruya olan mesafenin 3-4 parmak olması gerekir ..

bacak ölçme metodu..

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Kudret Bey çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ölçüm yapmıştım bisikleti alırken. Ayrıca Kaçkar Bisiklet'teki arkadaşlar da kadro boyu konusunda yardımcı olmuşlardı. :) Daha önce gittiğim doktorlar travmaya bağlı olarak gelişen bir durum olduğunu söyledi. Belki ufak bir kaza bile neden olabilirmiş. Sağolsun forumumuzda bulunan Doktor Oğuz Bey de yardımcı oldu bu konu hakkında. Siz de yardımlarınızı eksik etmediniz forum olarak çok teşekkürler. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Son 2 haftadır diz ağrısı bende de var. 2-3 hafta önce baltalimanında rüzgara karşı bisiklet sürmüştüm, dizimde de herhangi bir koruma-dizlik vs. yoktu. Ve artık ısınmışımdır diye düşünerek biraz fazla kuvvet uygulamıştım pedallara. Sonuç, 3 haftadır dizim ağrıyor. Oturduğum yerden kalkarken hafif bir ağrı var. Bisiklet sürerken de birazcık fazla kuvvet uygulasam yada kadansı yükseltsem yine ağrıyor.

Üstelik 1 mayısta da 3 günlük bir tur yapacağım, bakalım ne olacak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Fırat Karamanoğulları bey, konunun üzerinden epey zaman geçmiş ama yine de yazayım dedim. Dizlerimde eğilip kalkarken çıtırdama vardı uzun zamandır. Hatta bazen hafifliyordu, mesela çok bisiklete bindiğimde epey rahatlıyordu ama son iki gündür sağ diz kapağımda ayağı kalkarken (yük bindiğinde diyelim) ağrı oluşmakta. Otururken veya ayakta dururken sorun yok ama ayağa kalkarken yani yük bindiğinde sağ diz kapak kısmına bir ağrı çöküyor ama bunun sebebi nedir? Sanıyorum aynı rahatsızlığı yaşamışsınız sorayım dedim. Ayrıca bu tedavinizin son durumu nedir acaba?

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Benim sorunuma çok benziyor aslında; dizde çıtırmada, güçsüzlük, yumuşama tarzı şeyler var MR çekilecek durumu o zaman net göreceğiz :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok sinir bozucu bir durum. Durup dururken başladı bende. Yani çıtırdamalar yine vardı ama ağrı sorunsalı yoktu. Şimdi ayağı kalkarken sağ dizime acayip ağrı geliyor. İster istemez tedirgin oluyor insan. Doktora gidenlere doktorlar genelde aynı şeyleri söylüyormuş konuyu da okudum ama bu ağrılar geçici mi yoksa kalıcı mı onu merak ediyorum. Bir de Glucosamine, Chondroitin, MSM plus Vitamin C isimli bir ilaç önerisi var çıtırdamalara ve ağrılara çok iyi geliyormuş ama kullanan var mı acaba?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
:( üzücü durum bendede 1 aydır sağ diz dıştan ağrıma yapıyor 30 km den sonra 60 kmyi zor tamamlıyorum. Uzun zamandır doktora gitmiyorum Dizlik falan sarıyorum kremle ovuyorum ama faydası yok. Bakalım ne olacak .. moralimi çok bozuyor

bforummurat

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
Arif
Bisiklet
Carraro
bende de 10-15 km yokuş tırmanınca yada 30 km üstü aralıksız sürünce sağ dizimde ağrı oluyor pedala sert basamıyorum :S Bi doktoroa da ben gidecem galiba bi ara yada yavaş yavaş kuvvetlendircem dizimi dinlene dinlene

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
Benzer problemi gecen sene bende yasadim. 100 km uzeri bir turda asiri zorlama sonucu sag diz kapagimin alt kisminda agri ve dizimde gucsuzluk sikayetleriyle u.u spor hastaliklari anabilim dalina gittim ordaki doktor arkadaslar bayagi ilgilendiler. Once ultrasonla baktilar ve mr istediler. Mr da asiri zorlama sonucu patellada odem olustugu ve bunun agriya sebep oldugu cikti. Tedavi icin 1 ay bisiklete binmeden fizik tedavi verdi. 3 hafta tek bacak leg extension ve leg press verdi. Bundada yapabildigim max agirlik ile baslayip 3 set halinde 20 16 12 li calisma verdi. Bu hareketlerdeki temel amac ust bacak kaslarini guclendirmek boylece diz eklemine daha az yuk bindirmek. 3 hafta boyunca salonda duzenli olarak bu hareketleri yaptim. Kardiyo icinde hafif spinning antremanlari yaptim ve 3 hafta sonunda yeniden ultrason ile bakildi odemin oldukca azaldigi goruldu. Tedavinin ikinci asamasinda ilk hareketlere ek olarak leg curl ve squat verdi. 3 hafta boyunca bunlarida yaptim. Suan sıkıntim yok diyebilirim.
Diz ile ilgili sorunlarin temelinde bacak kaslarinin yeterince guclu olmadigi halde asiri zorlama ile birlikte yanlis sele yuksekligi ve pozisyonu geliyor diyebilirim. .

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
Merhaba bisiklet sporu uyluğun ön grup kaslarının kısalmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda dizlere binen yük artabilir ve menisküsler başta olmak üzere diz bağları ve eklem zorlanabilir. Diz içinden gelen seslere ek olarak merdiven özellikle inme ve çıkmada ve dizleri büküp oturmada sorun da varsa menisküs zorlanması, yırtığı düşünülür. Tedavi şarttır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MGSancar @kadirhan bilgilendirme için çok teşekkürler ama peki tedavi methodu olarak egzersiz önerileriniz var mı? Mesela ne gibi egzersizlerle bunu hafifletebiliriz veya iyileştirebiliriz? Birçok alternatif var elbette ama tekrar tekrar sormak istedim. Mesela otururken ayaklarımı uzatıyorum, bir müddet öylece bekliyorum ve dizime rahatlama geliyor ama öyle zannediyorum ki, bu kalıcı bir çözüm değil galiba...

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
Düz bacak kaldırma ile ön grup kaslar kuvvetlendirmek,
Bir kemer, çarşaf yardımıyla arka grup kasları germek,
M.quadriceps femoris (uyluk ön grup kasları) germe egzersizleri yapmak.
Uygun bir zamanımda hepsini tarif edeceğim bir konu açacağım inşallah. O zaman daha açıklayıcı bilgilere de yer vermek istiyorum