Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diz kapağı ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında burak kürkçü tarafından paylaşıldı.

1. burak kürkçü

burak kürkçü Üye

Seviye:
    Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle.Sıkıntıma gelince, bu sene 55 km lik bir tur yapmamla baş gösterdi.Forumdaki çoğu arkadaş gibi profesyonel değilim ama bundan önce daha uzun turlarım olmuştu o zaman bedenen yorulmuştum.Bu turumda ise bir kas ağrısı yoktu .dönüşümde ama diz kapağım fena halde hırpalandı eve çıkan yokuşta artık dizimin üstüne ağırlık veremiyordum.Bizim sitede sağolsun babamın doktor arkadaşı var.Küçük bir miktar su toplamış da olabilir dedi ödemden dolayı.Menisküslerde fln birşey yok da .Öbürsü gün ayağımın üstüne basamadım. aradan 8-9 gün sonra bi 18-19 km yaptım ama dizim hala tam randımanlı değil.Bir 5 km daha yapsam yine aynı pozisyona dönücekti eve attım kendimi.

yaklaşık 15-16 gün süremeyeceğim tatilden dolayı hem de dinlenmiş olur.Sizin öneriniz nedir bu diz için.Pedal basma stiliyle alakalı mıdır ? O bölgeyi güçlendirmem mi lazım ? ne yapmam lazım :D

Edit başlıktaki :)D) işareti cümlenin sonuna koycakken oraya kaçtı :D

2. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Benim sana tavsiyem bir doktora görünmen. Buradan birşey bilmeden yapılan yorumlar yanlış sonuçlar doğurabilir. Kimse de böyle bir sorumluluk altına girmez diye düşünüyorum.tekrar geçmiş olsun..

3. burak kürkçü

burak kürkçü Üye

Seviye:
    teşekkürler.zaten doktora gözüktüm de,benim sorduğum bu sıkıntının bisiklet ile ilgili kısmında neler yapılabilir ya da yapılmamalı?

4. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklet kısmında şu sorulabilir. Belki kendini çok zorlamış olabilirsin. Benim de sol el bileğim bisiklet gidonunu tutarken ağrıyordu. Doktora göründüm. Bileğimde biryerin zedelendiğinden bahsetti. bir jel bir de medikalden bileğinin bükülmesini önleyen bir bileklik verdi. 1 ay kadar kullandım ve geçti. Tabi ikisini karşılaştırmak ne derece doğru bilmiyorum ama belki sende de böyle bir zedelenme olmuş olabilir..

burak kürkçü bunu beğendi.
  5. Murat Genç

Murat Genç Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun. Gülücükler saçtığına göre bu ağrıdan pek bir zevk almışsın :D
    Doktora gitmişsin zaten. Benim dikkatimi çeken neden sadece sol, sağ değil :) Belki sol bacağında daha önceden gelen bisikletle ilişkisi olmayan bir rahatsızlık olabilir. Belki solak olmadığından sol bacağın eğer futbol felan oynuyorsan sağ bacağa göre zayıf kalmış olabilir. Düşük kadansta dize fazla yüklenmeden kaynaklanıyodur ama tek sebep bu değil daha önce bahsettiğim nedenler dolayı bence.

6. Güney Mertkan

Güney Mertkan Aktif Üye

Seviye:
    Sendeki sorun profesyonel sürücülerin bazılarındada var çünki yanlış bilgiden dolayı. şimdiki vereceğim linktekini tamamen okursan sorununa %99 çare olacağım Bak %99 sorunun işte burda:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391

7. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Katılıyorum... Yazıyı oku ve yüksek kadans kullan... Bir de tatilde yüz ama palet kullanma...

8. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    diz ağrılarından diğer arkadaşların bahsettiği gibi yüksek kadansta (düşük viteste ama hızlı bir şekilde) pedal çevirerek kurtulabilirsiniz. bir de seleyi biraz geri alıp sele ayarlarını da yaparak diz ağrısından kurtulabilirsiniz. hatta biraz sele öne doğru eğilebilir ama bu da el ayalarına ve bileklere, omuzlara fazla yük binmesine neden olabilir. bu yüzden böyle bir durum oluşursa tekrar selenin açısını düz hale getirirsiniz. burada nasıl yapılacağını anlatmıştım.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=65262

bir de turların mesafesini azar azar arttırmanızı tavsiye ederim.

9. burak kürkçü

burak kürkçü Üye

Seviye:
    yüksek kadans hakkındaki yazıyı okudum ve bisiklete binmeye başlamamla birlikte uygulamaya koyucam.Öte yandan cvp veren herkese teşekkür ediyorum.
    Bir de Erdem hocam dediğiniz selenin pozisyonunu ayarlama yoluna da gideceğim.Çünkü geçen seneden bu seneye değişen şey bisikletim.Geçen sene altımda bir dağ bisikleti vardı öyle geziyordum.Şimdi 28 jant amotisörsüz hibrit bir bisiklet var.Belki tam olarak alışamamktan da olabilir ama selenin yükseliğinin doğru olduğunu zannediyorum. ( bacağımı kırmadan tuttuğumda topuk pedalda oluyor)

ve yollug arkadaşım tahminindeki gibi sol dizimin böyle birşey göstermesi sol bacağımın daha zayıf olmasından kaynaklanıyor.Güçlendirme konusuna gelirse aslında bunu vücut geliştirme programımdaki hareketlere ekleyerek de yapabilirm ya da bisiklet üzerinde kendi kendine forma girmesi de olabilir.Ben bisiklet üzerinde bu aşamada daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.Ayrıca bisiklet üzerindeyken bacağın en az çalışan bölümü kalf heralde tüm yükü diz ve yukarısı çekiyor ?
    +hocam valla bir hiç zek alınası bir şey değil :D

10. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    benim kasdettiğim ayarlar da sele açısı ve selenin ileri geri pozisyonuydu. seleyi biraz geri almak ve selenin açısını ayarlamak (yukarda verdiğim linkte anlatmıştım) işe yarayabilir.

bunun için ilkönce seleyi sadece biraz geri getirip, daha sonra duruma göre eğer gerekiyorsa sele açısını ayarlamak ve bu ayarları birkaç kere rahat edene kadar değiştirmek daha mantıklı. bacak içi ölçünüzü alırsanız

http://www.coloradocyclist.com/bikefit

bu adreste sele yüksekliğini (saddle height) hesaplayabiliyor.

benim de sol dizimin dış kısmında ağrı oluyordu. bu ayarları yaptıktan sonra ortadan kalktı. ama yukarda bahsettiğim ayarları yaptıktan sonra bu sefer de bilek ve ellere, omuzlara daha fazla yük binmeye başladı. bu belki sizde olmayabilir ama örneğin benim kullandığım bisiklette geçerli üst boru mesafesi (effective top tube) 56 cm ama benim vücut ölçülerime göre ideali 51-52 cm olması gerekiyor. bu durumda da kollar sanki bir yerden sallanıyormuşsunuzcasına geriliyor. normalde hafif kıvrık, gidon üzerinde piyano çalabilecek diye anlatıyorlar ;) bir pozisyonda olması gerekiyor. böyle bir durum için de yapılabilecek tek şey kalıyor daha kısa ve mümkünse açısı ayarlanabilir bir gidon boğazı takmak. hatta daha iyisi bisikleti seçerken sizin vücut ölçülerinize daha uygun bir geometride bisiklet seçmek.

11. burak kürkçü

burak kürkçü Üye

Seviye:
    sitedeki verilere göre bu sonuç çıktı

Frame Size

Road - 53 cm

Mountain - 43 to 41 cm

Saddle Height

70 cm

burda yazan 43 41 yazan değerler top tube genişliği değil mi

12. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    burada 43-41 cm arası dağ bisikleti için kadro boyu olarak ölçülen mesafe yani C-C veya C-T mesafesi.

ama buradaki sorun şu ki bazı üreticiler kadro boyu olarak göbek mili ile kadronun üst borusunun kesiştiği noktayı ölçü alırlerken C-T bazı üreticiler ise göbek milinden kadronun seleye bağlandığı noktanın en ucuna kadar olan mesafeyi (buna bazen C-C de denilebiliyor. bu resimdeki C-C değil) ölçü olarak alıyorlar. bu da kadro boylarının ölçülendirilmesinde bir farklılığa yol açabiliyor. bu yüzden bisikleti alırken geometri bilgilerini incelemekte fayda var.

burada sele yüksekliği 70 cm. bu mesafe de göbek milinden selenin en ucuna kadar olan mesafe. eğer bacak içi boyunuzu doğru girdiyseniz.doğru ayarlanmış bir selede ancak ayaklarınızın uçlarıyla yere temas edebilirsiniz.

bacak içi boyunu ölçerken de bir duvara yaslanıp sırtımız dikken ayakları 10-15 cm kadar açıyoruz. bacaklarımızın arasına kalın bir kitap koyup (burada pantalonun bittiği yerden değil bacaklardan ölçü almak önemli) yerden yüksekliğini alıyoruz. bu bize bacak içi ölçüyü veriyor.

çoğu bisikletde bir de dikilme yüksekliği (standover height) ölçüsü verilir.

bacak içi boyunuz bu dikilme yüksekliğinden (örneğin bir yol bisikleti için en az 2-3 cm kadar) yukarda olmalı.

burada dikkat ederseniz henüz geçerli üst boru mesafesi (effective top tube) bahsetmedim. bu hesaplanırken kol ve ön kol boyunu da ölçmek gerekiyor. tam olarak tüm ölçümler burada anlatılıyor.

http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR_INTRO

uzun olduğu için anlatmadım ama gene de merak ederseniz size nasıl ölçülerin alındığını yazabilirim. ya da en iyisi başka bir sayfada çevirip anlatmak galiba ;)

13. burak kürkçü

burak kürkçü Üye

Seviye:
    hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.kafamdaki bisikletle ilgili uzunluk değerleri daha belirgenleşti.peki kadrosunun C-C bölümü düz olmayan bisikletlerde durum ne oluyor örneğin alikut modeli.

örneğin bu bisikletin 41-46-51 kadro boyu olduğu belirtiliyor ama C-C denilen kısmı aşağı doğru e hal böyle olunca C-T bölümü de kısalmış oluyor :) .Acaba ölçüleri ona uygun olarak mı verdiler bilmek lazım tabi

14. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aynı şey hiç bir şey farketmiyor. benim anlatmak istediğim bazı markalar kadro boyu olarak C-C (center to center) (merkezden merkeze) mesafeyi esas alırken bazı markalar C-T olarak bilinen sele borusu uzunluğunu (seat tube) kadro ölçüsü olarak alıyorlar. o yüzden bisikletin geometrisi ile ilgili bir bilgi yoksa en iyisi bu mesafeyi ölçmek.

dikkat ederseniz C-T mesafesi C-C mesafesinden bir kaç cm daha fazla.

15. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    Her türlü diz ağrısını ciddiye almak lazım. Kas veya tendon kaynaklı olsun mutlaka istirahat gerekir. Aksi takdirde şikayetler kronikleşir, uzun vadede dejenerasyona, kıkırdak kaybına dahi yol açabilir.

Doğru tanı konması için mutlaka muayene olmalısınız. Geçmiş olsun.