Diz arkasında ağrı ve gerilme

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Son bir kaç aydır dizimin arka kısmında ağrı problemi oluşmaya başladı. Yürürken ağrıyı daha yoğun hissediyorum bisiklet üzerinde özellikle çok güç uyguladığımda ortaya çıkıyor. Bacağı germemle beraber ağrı artıyor hatta anlık sızıya dönüşüyor o anda üst arka baldıra kadar sanki adele çekmesi gibi bir durum oluşuyor. Daha önceleri dizimle ilgili bir problemim hiç olmamıştı bu ağrı işi canımı sıkmaya başladı. Her iki ayağımda da var sağ tarafta daha yoğun hissediyorum. Yakın zamanda doktora gitmeyi düşünüyorum. Bu türden bir ağrı ile karşılaşanınız var mı arkadaşlar sebebi ne olabilir fikir edinmek açısından yorumlarınız yazarsanız sevinirim.

Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Sağ tarafta daha yoğun. Solda diğerine nispeten az sayılır.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abimin dizinde bir sakatlık oluşmuştu. Şu an bisiklet sürmesi yasak. Çok bilgim olmadığından bir fikir veremiyeceğim. Fakat dikkatli olun. çok önemli bir olay. Dizlerinizi çok zorlamayın ve yakın zamanda doktora görünün...

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Uzun süre gergin kalan kaslarda sertleşme ve ardından zorlandığında ağrı olabiliyor yakın zamana kadar ben de yaşadım benzer sorunları. Eğer gün içinde iş vb nedenlerle bacaklarınız uzun süre gergin durumda kalıyorsa bu sorunlar oluşabilir ama belirti belirtiye benzer der doktorlar, yani onlara sormakta fayda var.

• Beğen

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
eğer ağrı sizi hareket ettirmiyecek boyutlara geliyor ,ve sürüyorsa,sürekli tekrarlıyorsa,burada vakit kaybetmeyin ,bir görünün.aklımda olan bir şey var ama buradan sizinle paylaşmamın anlamı yok,çok basit birşeyde olabilir.
geçmiş olsun

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Teşekkür ederim, söylediğiniz durum sorunumla örtüşüyor gibi. Uzun bir süre aralıklarla belimdeki sorun sebebi ile ara ara istırahatteydım ayaklarımıda sürekli uzatarak otururum sanırım kaslardaki sertleşme olasılığı daha fazla yinede yakın zamanda göstermeyi düşünüyorum en azından bisikletin dizlerde bir soruna yol açıp açmadığını bilmek içimi rahatlatacak.

@mcaliskan23

Ağrı ayağımı hareket ettiremeyecek boyutta değil çok şükür. Sadece ilk harekette zorlanıyorum bir kaç adım sonra ağrı katlanabilir hale geliyor ve yürüyebiliyorum fakat yürüyüş halinde sürekli gerginlik ve ağrı olduğunu söyleyebilirim.

@Fırat Dizman

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
dizinizi her zaman sıcak tutun. tura çıkacaksanız, once sarın sarmalayın oyle çıkın. Ayrıca teşhisi forumdakilere bırakmadan doktora gorünün :D

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Teşekkür ederim Mehmet bey; Belimdeki sorun için MR çekilmişti sonucunda bir şey çıkmadı bel kaymasından şüphelenildi onunda olmadığı anlaşıldı sonuçta bel kaslarının zayıflığı ve sertleşmesi sonucu tutulmalar olduğu söylendi. Fizik tedavi önerdiler bende ihmal ettim gitmedim. Bel için egzersizler yapıyorum yalnız işim gereği sürekli oturmak pek fayda sağlatmıyor ayrıca sıcak, soğuk etkisi derken sonuçta bu tutulma illetinden bir türlü kendimi kurtaramıyorum. Kadans konusunda da haklısınız günlük belli bir ortalamayı tutturma hırsı ile bazen kendimi kaptırdığım zamanlar oluyor. Her olasılığa karşı dizimi yakın zamanda göstereceğim sağlık ihmale gelmiyor özelliklede sevdiğim bir spora engel oluşturacağını düşündüğüm bölge için. Yorumlar için herkese tekrar teşekkür ederim.

mossoreyiz

Üye
Tepki
30
bu sorun bendede var.bacak kaslarım cok agrıyodu.Antremanlarda çok fazla baskı yapıyomusum.Kas gevsetıcı falan geçti bı kac gun dınlenerek.

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Neden olabileceği konusundaki bir teori de bisikleti yanlış viteste kullanıyor olabileceğiniz.
Eğer düşük kadansta (pedal devrinde) yüksek güç harcayarak kullanıyorsanız, dizlerinize büyük baskı gelir. Bu nedenle bisikleti olabildiğince düşük viteste, yüksek kadansta kullanmanız gerekiyor.

Bunlara ek olarak, ısınmadan asla ama asla zorlamayın. İlk 5-10dk'yı ısınmak için ayırın.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
murathan bisiklet üstünde pedallara basarken çekişmiş bir fotografını koyarmısın pedal saat 12 yönünde olan ve paralel olacak şekilde iki ayrı şekilde çekip koyarmısın yandan çekilmş olsun fotolar ve dik ol yani biri seni tutsun yada duvara dayan elinle.

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Derşan; ilgin için sağol, Bahsetmek istediğin sanırım pedala ilk yüklenişde diz ile pedal ortasının yukarıdan düz bir çizgide eşitlenip eşitlenmediği. Ayarlarda bunuda gözden kaçırmadım. Yinede fırsat bulur bulmaz duruş pozisyonumu fotoğraflayıp buraya eklemeye çalışacağım. Şu an için ağrılarım kalmadı uzun bir istirahatten sonra bisikletle hiç hazırlıksız uzun mesafe yapmam ve zorlamam buna sebep oldu. Bu arada artık yaş'da ilerledi vücut eskisi gibi kendini hızla toparlayamıyor bir müddet kasları hazırlamak gerekiyor.

@derşan sezer

Haklısınız Levent bey. Selenin uzun olması bahsedilen bölgede acıyı bir müddet sonra dayanılmaz hale getiriyor keza bende sorun bundan kaynaklı değildi. Bende ağrılar sürüş esnasında azalıyor bisikletten indiğimde tekrar çoğalıyordu. Kısaca tamamen hamlıktan kaynaklı. Yalnız sele ayarı diz sağlığı açısından en dikkat edilmesi gereken ayarların başında geliyor. Allah korusun bilinçsizce yapılan ayar hem kaslara hemde dize ileride telafisi çok zor hasarlar verdirebiliyor.

@levent sünger

• Beğen
Tepkiler: hektor48

hektor48

Üye
Tepki
0
İsim
ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
murat hocam merhaba benimde sizin anlattığınız gibi sorunlarım oldu bana mesaj atabilir misiniz acaba size birşey sorabilir miyim