Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diz ağrısı

Konu, 'Arşiv' kısmında btaskazan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. btaskazan

btaskazan Cavalier 700

Adı:
    Barış Taşkazan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba!

Forumda ve bisiklet sporunda yeniyim. 2 ay önce 22-23 senelik bisikletimi modifiye edip bu spora başladım. Lakin bisikletin selesini alçak kullandığımdan geçen hafta 22-23 km'lik bir sürüş sonrası sağ dizimde ilk başta bir ağrı daha sonra da bir güçsüzlük hissediyorum. Daha sonra seleyi yanlış kullandığımı farkettim ve yükselttim ve dizime binen yük azaldı. Lakin daha önceden dizimi sakatladığım için dün 18 km'lik bir sürüşten sonra gece ağrı ertesi gün de yine sağ dizimde bir güçsüzlük ve diz kapağı ve altında bir sıcaklık oluyor. Buz koyduktan ve 1-2 gün dinlendirdikten sonra şikayetlerim geçiyor. Lakin tekrar koşu, yüzme ve özellikle bisiklete binince aynı şikayetlerim tekrarlıyor. Dizimdeki problemin yer ettiğini düşünüyor ve tekrar bisiklete binememekten korkuyorum. Doktora henüz gitmedim. Eğer benimle aynı problemi yaşamış arkadaşlar ya da konunun uzmanı doktor bisiklet sevdalıları varsa ve bana yardımcı olabilirlerse çok müteşekkir olurum.

Saygılarımla,
    Barış

2. Celiko29

Celiko29 Aktif Üye

Adı:
    Orhan Çelik
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hocam kesinlikle doktora gitmelisiniz diz hafife alınacak bir şey değil , ilk olarak dizlik kullanmaya başlayın korumanız gerekli

btaskazan bunu beğendi.
  3. yns2ylmz

yns2ylmz Üye

Adı:
    Yunus Yılmaz
    Seviye:
    Hocam bende de benzer bi durum vardı ben menisküs mü diye gittim fizik tedaviye bana bacağımın güçsüz olduğu söylendi bir egzersiz kağıdı verildi hareketler felan var ben uyguladığımda rahatladım ama bi süre sonra bıraktım ve ağrılarım başladı sonrasında gidip bisiklet aldım ilk iki sürüşten sonra ağrım kalmadı açıkçası bacaklarım kuvvetlendi ama fazla mesafe katetmedim orta tempoda kendimi zorlamadan sele boyu çok önemli bir iki böyle gidin kısa kısa yapın antrenmanınızı bacağınız güçleniyor benim deneyimim buydu sizi bilmiyorum kendinize dikkat edin geri dönüşünüz sizin için hayırlar getirsin iyi pedallar hocam

Eroseros ve btaskazan bunu beğendi.
  4. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ortopedi bölümüne gitmeniz gerek. Muhtemelen MR çektirtecek. Sonra herşey ortaya çıkar.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    çok geçmiş olsun. Su tüketimi de bisiklet turunda çok önemli. Vücut susuz kaldı sinyali vermez ama vücudun suyunu hızla tüketir. Diz ve eklem yerleri, sudan beslenir. Eğer turdaysen su tüketimine dikkat etmezseniz, susamadan su içmezseniz diz problemleri oluşabilir. Kadans çok önemli. ağır vitesten ziyade, hafif vites bol ve sürekli pedal ile dizinizi kontrol altına alabilirsiniz. Google'de yüksek kadans her derde devadır diye hakan yazman'ın makalesini okursan tam olarak demek istediklerimi net anlamış olacaksın. Bu arada ihmal etmeyip, ortopedi uzmanına gitmenizde yarar var, Baltalimanı'na giderseniz orada spor alanıyla ilgili ortopedi uzmanları mevcut.

btaskazan bunu beğendi.
  6. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Geçtiğimiz Aralık ayında benim de benzer bir şikayetim oldu. Soğukta (Aşırı soğuk) uzun mesafe sürüşleri gerçekleştirdiğimiz sıralarda başladı bu ağrı. İlk başlarda o kadar önemsemedim. Çünkü bir önceki sene de aşağı yukarı benzer tarihlerde aynı sorunu yaşamıştım. Fakat bu durum biraz farklıydı. Çünkü üzerinde koca 60 gün geçmesine rağmen ağrılarım azalmadı. Aksine arttı. Yere çömeldiğimde zaman ayağa kalkmakta zorlanacak duruma geldim. Fizik tedavi doktoruna gittim ve bana kas yorgunluğu dedi. Elbette bu tatmin edici bir cevap olmadı. Ne yapalım yani kaslar dinlensin diye yataktan hiç çıkmayalım mı? Ben de son çareyi MR çektirmekte buldum. Çekilen MR sonucunda sağ bacağımın diz kapağımın hemen üzerinde bulunan ana kas gruplarının diz kapağının altına doğru giderken Tendom' a dönüştüğü noktada yüksek miktarda Ödem' e raslandı. Doktor birtakım ilaç ve krem verdi. 2 - 3 hafa sonra iyileşmeye başladı. Çözüm olmasaydı doğrudan ödemin üzerine iğne yapacaktı. Havaların ısınması ile birlikte ağrılarım son buldu. Yani kısacası Doktora gidin bir an önce..

7. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Doktor şart. Eğer siz mr çektirmeseydiniz. Kas yorgunluğu biraz dizinizi dinlendirin geçer olacaktı.

SerkanH bunu beğendi.
  8. Estensivo

Estensivo Yeni Üye

Adı:
    Burak A.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Buraya yazmadan doğrudan doktora gitmelisiniz