Diz ağrısı

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
diz ağrısını uzun bir süre çektim ve kendimi kontrol etmeye başladım.
Öncelikle, ısınmadan yani ortalama 10-15 km sonunda ön aynakol 2 arkada 3-4 gidince ortalam 60km de patlıyordum, sol dizde değişik bir ağrı oluyor ve gerçekten bırak yeter dedirtiyordu.
Fakat, kullandıkça ve kadansı oturttukça ön aynakol 1 de arka 7-8 daha rahat sürmeye başladım, ağrı hiç olmuyor.
Şehir içinde oldukça, sabahları hariç ön aynakolu yukarı almıyorum çünkü ışık, trafik vs gidemiyorsunuz ve boşa ağrı yapıyor.
Yüksek kadans her derde deva, kendinizi test edin nerede hata yaptığınızı bulursunuz..

Scudo

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Sol dizde dejenerasyon var. Ara ara siser. Pedal agirligini dusurup kadansa veriyorum kendimi. Ayrica reparil jel var benim icin cok iyi bir odem atici cok rahatlatiyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Burgony

Üye
Tepki
26
İsim
Sezer
Merhaba 4-5 yıldır bisiklet sürüyorum eskiden yüksek vitesde sürüyordum yokuş çıkma olsun inme olsun yakasık 1 1,5 yıldır yüksek kadrasda sürüyorum yürürken bazen dizimden ''Cart Cart '' sesleri geliyor :D (parmak kıtlatma gibi) bazende baldır bölgelerinde kemigme zımpara yaparmış gibi ani acı geliyor.
Sizdede böyle şeyler oluyor mu? sürme teknigimde sorun var mıdır?
(Sürmedigim zamanlar daha cok oluyor)

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Diz rahatsızlığı yaşayan herkese öncelikle geçmiş olsun.:)

Ben 20 seneye yakın bisiklet kullandım sorun olmadı.
Ne zamanki kışın yağışlı havada koşu bandına başladım. Birkaç yılda dizlerde ağrı sorunu başladı.
Koşu bandını bırakalı 3-4 ay oldu. Sağ diz fena değil, ama sol diz kötüleşiyor.:(

Bunun üzerine Fizik tedavi hekimine gittim. MR istedi.
Sonuç sol diz iç tarafta menisküs yırtılması çıktı.

Tedavi : Hergün 1 saat fizik tedaviye gel dedi. Vakit yok dedim.
Alternatif :
İlaç (hap) ve sprey verdi.
Günde 2 kez 15 er dk. buz kompresi istedi.:)
1 hafta sonra gel dedi.
Bacak kaslarını zorlama, bisiklet kullanma dedi. Ancak yüksek kadans, düşük vites ve hızlarda ve yokuş olmayan yerlerde 10-15 dk kullanacağım dedim.
Siz bilirsiniz, kesinlikle zorlamayın dedi.

Geçmezse 3 kez kendi kanınızı oraya enjekte etmemiz lazım, daha da geçmezse ameliyat dedi.

Bakalım nasıl olacak???

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun Dr dediği gibi kendi kaninizi 2 veya 3 kere kok hucre (prp) enjekte ediliyor 21 gün aralıklarla sonuç olarak iyi olacağını sanıyorum. Bence yaptırın.

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim. Hele bir ilaç ve buz tedavisi bitsin. Dr duruma bakacak sanırım.

Daha önce kendimizin kan enjeksiyonunu siz yaptırdınız mı?
Ya da yaptıran varsa tecrübe nasıldır , yazarsa sevinirim..:)

teşekkürler.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
Selamlar, herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Önceden bu konudan anlatıp anlatmadığımdan emin olamadığım için yazıyorum.
Küçüklüğümden beri eklemlerim zayıftır benim. İşaret parmağım neredeyse 90 derece bükülüyor. Uzunca zamandır arada sırada dizlerim sızlıyordu, özellikle nemli ortamlarda. Bu yılın Mart ayında voleybol maçında sakatlandım ve doktora gittim. Doktor bey doku zedelenmesi olduğunu söyledi, dizlerimi zorlamamamı istedi, bisiklete binmememi tembih etti ve bir jel yazdı. Tam bir ay bisiklete binemedim. Neyse tam ilaçlar işe yaradı diyordum ki bisikletten düştüm ve dizime dikiş atıldı, ve ödem oluştu. Yine bir ay daha bekledikten sonra, iyileştim ve bu market bisikletinden kurtulup, düzgün bir bisiklet aldım. İlk başta korkmaktaydım, ya eğer iyileşmemişsem diye, ama sıkıntı yaşamadım ve bisikletin önemini anladım binemediğim iki ay sonunda. Eğer bu küçükken kadrolu market bisikletini kullanmasaydım bu kadar uzunca süre uzak kalmayacaktım bisikletten. Biraz uzun oldu ama demek istediğim şudur, eğer hastaysanız doktora gidin arkadaşlar, daha büyük sıkıntılara yol açabilir :) Bu da böyle bir anımdır :) İyi forumlar.

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben yaptırdım sol omuzumda tendonlar da deformasyon oluşmuştu 2 kere yapıldı 21 gün aralıklarla çokta iyi oldu zaten doğal ilaç kendi kaninizdaki trombosit leri alıp hasarlı bölgeye veriyorlar meniskus tedavisindede faydalı bir operasyon.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaslar merhaba.

Yol bisikletine gectim geceli +120 km yollar yapmaya basladim. Çok rahat gidiyorum yollari ancak yaklasik 45-60 km de bir agri basliyor. Dizimin arka tarafi felaket bir sekilde agriyor. Suremiyorum rahat bi sekilde. Çok yavaslatiyor beni. Neden agriyor anlamis degilim, zorlamiyorum da hicbir yeri.

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez Sürüşten sonraki ağrılar için dizlere soğuk su tutmak ya da buz koymak iyi geliyor. Daha önce ben de burada görüp uygulamıştım. Ama sürüş sırasında bilemiyorum ne yapılabilir. Sele yüksekliğiyle ilgili bir problem yok değil mi? Bazen sele ayarının (az da olsa) alçak ya da yüksek gelmesinden dolayı ağrı olabileceğini yazmıştı bir arkadaş.

Tepki
0
Bisiklet
Kron
@ihsan onur şener oncelikle gecmis olsun. Bezer sorunlari ben de yasiyordum. Su aralar yasamiyorum. Sebebi ise bisikletin sele ayari ile alakali. Ilk yol bisikletimde bu ayarlari cok iyi takip edememistim. Simdi ise dikkat ediyorum. Bu sebeple agrilardan kurtuldum cok sukur.
Sele ayarlarini kendinize gore ayarlamaniz sorunu duzeltebilir.
Tabiki doktor kontrolunu ihmal etmeyin.
Tekrar gecmis olsun.

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben dondurulmuş bandaj kompresine devam ediyorum.
Her gün sabah akşam 15 er dk.
Tam 3 hafta oldu.
Ağrılar %60-70 geçti gibi.
Artık rahat yürüyorum ve zorlamadan bisikletle 30 dk gidiyorum.
Samırım 1-2 hafta daha soğuk komprese devam edersem tamamen geçecek.
Ama kompresi bıraksam da 2 ay daha kasları zorlamayacağım.
Yani toplam 3 ay tedavi olacak .:):)

B

BF Okuru

Misafir
Arkadaşlar, merhaba. Öncelikle bu diz ağrısı illetinden çekmiş olan herkese çok büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bende de benzer problemler olmuştu 3 ay önce...Doktor Mri sonucunda kontramalezi patella demişti. Yani Diz kapağı altında yer alan boynuzda zedelenme var demişti. Bunun üzerine fiziktedavi, yüzme ve glucosomine ve msm takviyeli ilaçlar ve jeller iyi geldi. Ayrıca, sele ayarı(yüksek sele binmek) ve düşük vites hızlı pedal çevirmek iyi geliyor. Lakin her bisiklete binişte ortalama 10-15 km'lik bir sürüşte bu sefer diz iç yan bağlarında yanma ve ağrı hissediyorum ve uzun süre dizlerim kırık oturunca özellikle sağ bacağımı hissetme ihtiyacı duyuyorum...Bisikletim eski bir peugeot mtb ve onu modifiye ettim. Kalpiye pedal kullanıyorum. Bu sağ iç yanlardaki ağrının pedalla veya bisikletin eskiliğiyle (çelik-krom alaşım kadro ve maşa) ilgisi olabilir mi? Kilitli pedala geçmemi önerir misiniz? Bisikletçi biraz riskli bir iş olduğunu söylediğinden henüz geçmeye cesaret edemedim. Kilitli pedalın kalapiye'den çok farkı var mıdır? Dizler için çekiş gücü sağladığından dize binen yükü azalttığı söyleniyor? Güvenlik açısından nasıldır? Benimle tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Herkese selamlar...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@btaskazan oneririm ben. Neresi riskli onu anlayamadim. Ben daha deneme bile yapmadan tura ciktim kilitli ayakkabiyla :D hicbir riski yok, düsmek icin ekstra bi caba sarfetmeniz gerekmekte. Asiri kolay takilip cikiyor. Dizime binen yuk azaliyor cekis hareketinde ancak duz yolda daha cok yoruyor cekis, yokusta ve ani hizlanmalarda daha cok isime yariyor.

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
Herkese slmlar bu diz illeti bendede var...sol dizimde menisküs var dedi sonrada farkli bisey var dedi...ben uzun otobus yada arac kullaniminda felaket agri yapiyor...10 dakika dizlerimi devamli degistiriyorum bi sabit oturamam...bisiklet suruyorum...gecenlerde biraz zorladim ve bir ay agrisi gecmedi cok yuksek agri vardi...yani merdiven inerken bile aniden agri oluyor...ne zaman ne olacahi hic belli degil...

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Auron Sanchez

Hocam mesela şu an yapıyordum.
Aşağıda foto..
Eczaneden bu cırtcırtlı termojellerden 4 tane aldım.12 tl/adet.
Buzdolabı Derin dondurucuda beklettim.
Her dize alttan ve üstten iki yönde ikişer termojel sarıyorum.
Süre 15 dk. Sabah akşam devam.
Yalnız bandajları orta sıkılıkta yapın.
Ne çok sıkı.ne de gevşek.
Sıkı olursa deriyi morartıyor.Gevşek olursa da faydası olmaz.
Orta sıkıdan kastım:
Jel tam temas etmeli.boşluk olmamalı ama sıkmamalı "kesinlikle":):)
(link)

@btaskazan
Hocam kilitli pedal tecrübem yok.
Ancak eski bisiklet ve kalın lastik dizleri daha çok yorar.
En iyisi 2.0 inç taban civarı veya daha ince "profesyonel" lastik kullanmanız.
Ve paraya kıyıp 15 kg dan daha hafif bisiklet edinmeniz.
Ne kadar hafif olursa o kadar az yorar.:)