Diz ağrısı

agencalp

Aktif Üye
Tepki
101
@ismailofli

Dediğin gibi dinlenmek önemli, fakat asıl olay bu tip ağrılar oluşmadan önleyebilmek.

Scudo

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Selam ,

GLUCOSAMINE & CHONDROITIN COMPLEX eklem ve kıkırdak dokular için besleyici geliyor.Bir ara bende kullanmış idim.Öncelikle ağrışarınız şiddetli ise bir doktora gösterin derim.

Geçmiş olsun,
Saygılar,
Tolga Gürgün

muratas

Üye
Tepki
12
selam aynı arıları yaklaşık yol bisikletine geçeli 2 yıl oldu bende çekiyorum normalde bişey yok fakat zorlanınca ayakta dai duramıyorum konuyu açtığınız için saygılar..

muratas

Üye
Tepki
12
ilk başlarda hamlık diyodu fakat iki yıldan beri hamlık olduğumu sanmıyorum doktora gitmekten korkuyorum bisiklete birdaha binme diyecek diye

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
@muratas

Bence bir doktora git...Seni korkutmak istemem;ama menüsküs veya romatizmal bir durum olabilir...Geç olmadan varsa bir durum önlem al..(İnşallah yoktur)
Sağlıktan daha önemlisi yok...

agencalp

Aktif Üye
Tepki
101
@Gürgün

Teşekkürler benimde merak ettiğim bu tarz şeylerdi.

Tepki
4
Arkadaşlar son günlerde bisiklete bindikten sonra sol dizimde müthiç bir ağrı oluşuyor bu ağrı günlerce sürüyor ve adım attıkça yürüdükçe ağrı yüzünden biraz aksıyorum.bu ağrının nedeni ne olabilir?

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
Selam..

Büyük ihtimalle diz eklemimizin içinde bulunan eklem içi sıvı miktarında bir azalma var.

Zaman zaman fazla yüklenmelerde herkesde olabilen bu sorunun çok basit bir iki fizik tedavi çalışmasıyla 1 aya kadar geçer. Oturduğun yerde yapacağın bu hareketleri ciddiye almalı ve teşhis doğruysa erken davranmalısın.

Bende de olmuştu da.. Oradan biliyorum..

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@sahindiyebiri

normalde diz ağrısı çeken hastalara bisiklet antrenmanı verirler.Tabi bu duruma bağlı yani ne kaynaklı .Genelde kaynak quadriceps dediğimiz 4başlı ayağımızın üst tarafında yer alan kasların zayıflaması ile dize binen yük artar bunu kuvvetlendirerek dizdeki ağrının azalması hedeflenir.Yada menüsküsü olan bir hastaya bile dediğimiz kas gurubu kuvveti için önerilir.Ama bisiklet üzerinde ki ağrı bir ortopedi doktorunun görmesi gerekebilir.Aslınds diz sakatlıklarında diz içindeki kıkırdakların bisikletteki pedal çevirme esansında difüzyon yoluyla beslendiği düşünülmekte .Ama snovyel sıvının azalması,kemik ucu incelmesi ,daha çok şey var ama bu iş mesajla olmaz mutlaka bir doktora gözükmenizde fayda olduğunu düşünmekteyim
saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve irfancan

deli kadir

Forum Bağımlısı
Tepki
519
sele yükseklik ayarı eğer hattinden fazlaysa ağrı yapar... yada spd pedal kullanıyorsanız ayakkabınızın altındaki kallerin ayarı sapmış olabilir onları bi kontrol edip ortalamanızı öneririm... bisiklete binmemeyi de düşünmeyin bence...

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _
Tepki
4
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim sele ayarı normal şekilde ayarlı sanırım ben kendimi fazla zorladım çok yorgun oldugu manlarda bile pedala yükleniyordum belkide ondandır bi süre dinlenicem 1-2- gün geçmesze dediğiniz gibi bi doktora giderim.bu arada lastiklerimin havası orta seviyede ne çok havalı nede az havalı orta düzeyde buda performansı azda olsa etkiler mi?

Ali Niyazi Duman

Daimi Üye
Tepki
79
aslında diz bölgesi sakatlanmaya çok açık bir bölge sürüş sırasında çalıştıkça ısınıyor ve sürekli soğuk rüzgar yiyor buda ağrıya ve ileriki yaşlarda birçok eklem rahatsızlığına neden olabilir ben dizliksiz veya uzun bir tayt giymeden bu havalarda çıkmayın derim

Tepki
4
@niyo

dediğin gibi diz ısındıktan sonra soğuk yiyor bundan da olabilirmi? eğer öyleyse neden sol dizim ağrıyor ?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Genel olarak bir tavsiye de bulunmak istiyorum.

Herhangi tıbbi bir konuda doktora danışırken seçme şansınız varsa öncelikle spora yaklaşımı olumlu ve bu konuda deneyimi olan hekimlere danışmak lazım.
Spora yaklaşımı olumsuz hekim de olabilir mi demeyin zira spor yaralanmalarının çoğu ortopedi doktorlarına müracaat ettiğinden ortopedi doktorları da doğal olarak bazen espri niyetine de olsa spor sağlığa zararlıdır diyebiliyor.

Mesela ben dizim ağrıdığında bir ortopedi uzmanına yada fizik tedavi uzmanına gitsem; sporu bırak diyen doktor yerine, sporu şöyle yapsan sakatlanmazsın diyeni daha çok ciddiye alırım.
Ancak böyle doktoru biz nereden bulacağız diye bana sormayın lütfen zira ülkemizde spor hekimi sayısı oldukça az ve halen tıp fakültelerinde doktor adaylarına spor hekimliği eğitimi veriliyor mu bilmiyorum. Bizim zamanımızda verilmiyordu. :(

Ali Niyazi Duman

Daimi Üye
Tepki
79
ben doktor değilim fakat sol dizinizde daha önce yaşadığınız bi sakatlık tetiklemiş veya orada bi zayıflığa neden olmuş olabilir diz pek şakaya gelmez bence bi spor hekimine danışın derim. benimde genelde sol dizim ağrıyo arada ikisi birden ağrıyo dizlik bunu büyük ölçüde engelliyor

dreamboys69

Daimi Üye
Tepki
491
benimde başıma geldi bu olay.
ufak bir araştırmada şunu farkettim.eğer solaksanız sağ taraf zayıf kalıyor veya sağlaksanız sol tarafınız zayıf kalıyor.
ben ağrıya rağmen binmeye devam ettim,çok zorladıgımda tekrar ağrı yapıyor.
acaba medikallerde satılan dizliklerden alsak faydası olurmu?

• Beğen
Tepkiler: sahindiyebiri
Tepki
4
@niyo

3 ay önce işe giderken ara sokakta araba sol bacağıma çarptı Allah tan önüne almadı sol bacağımı sıyırdı o zaman dizimde ağrı vardı acil doktora gidip film çektirmiştim 2 gün hastanede yattım.zedelenme var dediler sardılar 2-3- haftaya geçmişti. sonra bisiklete başladım son zamanlarda bu ağrı oluştu acaba kaza ile bi ilgisi olabilir mi yoksa pedala abandıgımdan mı oldu bunun nedenini hangi doktordan öğrenebilirim?