Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diyafram Nefesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında observer tarafından paylaşıldı.

1. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    En iyi diyafram nefesi alma yöntemini Yoga yaparak öğrenirsin.

observer bunu beğendi.
  3. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    sol elini gogsune koy sag elini karnina, karnini sisirerek gogsunu sisirmeyerek nefes almaya calis...karnini sisirerek aldigin nefes diyafram nefesi oluyor...bunu bi muddet egzersi gibi yaparak kolayca alistirabilirsin kendini... Diyafram nefesi ayni zamanda kalp ritmini duzenledigi ve bu sayede rahatlattigi icin panik atak ve anksiyete krizlerinde de kullaniliyor...Bir diger yontem de bir koltuga oturup, oturur vaziyette iken ellerini omuzlarindan yukari dogru koltugun bas kismini tutarak nefes almak...

Rehavet ve observer bunu beğendi.
  4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Heryerde gereksiz yere uzun uzun yazılmış. Kısaca sana yazayım. Sağlıklı nefes almak için:

1- Burundan nefes alınmalı. Eğer alamıyorsan burun deliklerin tıkalıdır. Doktora git ya da akupunktur uygulat.

2- Burundan nefes alıp vermelisin, nefes alırken göbeğini ileri it, verirken içeri çek.

Bu kadar. :)

Termiksi, Ali Ç. ve observer bunu beğendi.
  5. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    Diyafram kaslı bir yapısı vardır.Bu yüzden kullandıkça gelişir.Çalışması için teknikler vardır ve bunu daha çok tiyatrocular ve ses sanatçıları bu teknikleri daha iyi bilirler.

observer bunu beğendi.
  6. Nefer Seti

Nefer Seti Aktif Üye

Adı:
    Ömer Çakmak
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Burundan nefes alma ve vermek için şöyle bir yöntem var . Ağzına bir yudum su alıp yutmadan tutuyorsun , bu şekilde idmana yada sürüş yaparsan eğer zaman ile burundan alıp vermeye alışırsın.

observer bunu beğendi.
  7. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aradığım cevaplar bunlardı teşekkürler :)
    burun dan alıp ağızdan verme meselesini zaten yapıyordum ama şu diyaframı bi türlü alışkanlık haline getiremedim yani istemsiz nefes almam diyafram olmuyor bi türlü :D bakalım bi kaç hafta diyafram almaya çalışıyım belki olur

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Konuyu gördükten sonra denedim, diyaframdan nefes almak çok kolay geldi bana. Sanki doğal olanı oymuş gibi.
    O sağ elini karnına sol elini göğsüne koy testini yaparken şaşırdım hatta, e zaten öyle, bunu mu yapmamız gerekiyordu diye...

Avantajları neymiş ki, bakalım :D

Berke ve observer bunu beğendi.
  9. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    benim diyaframım küçük galiba. diyaframdan az nefes alıyorum. ama göğüsten alınca 4 katı falan nefes alabiliyorum.

edit: nefesimi diyafram ile göğüs arasında yer değiştirebiliyorum :D

10. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Diyafram nefesi normalde olması gereken nefes şeklidir. Hatta yeni doğmuş olan bebekler bir müddet diyafram nefesi alırlar. Ancak aradan zaman geçtikçe bizim gibi nefes almaya başlarlar.
    Diyafram nefesi sesi daha iyi ve daha uzun kontrol edebilmeyi mümkün kılar. Bu nedenle ünlü müezzinler, sanatçılar ve diğerleri genelde diyafram nefesini kullanır.
    Diyafram nefesi bildiğime göre normal nefesten çok çok daha sağlıklı. Bisiklet kullananlara ne kadar faydası olur, orasını bilmiyorum.

11. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Bana da doktorum ogretmisti bu yontemi ucak korkum icin ucakta diyafram nefesi al diye :)

12. Savaş Uzun

Savaş Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Esniyormuşçasına nefes alın, işte yaptığınız şey diyaframdan nefes almaktır. İyice alışmak için sırt üstü yatın karnınıza kitap koyun ve nefes alın. Zaten sırt üstü yattığınızda, genelde diyafram nefesi alıyorsunuzdur. Konservatuar'da böyle çalışırdık... Sporda ne işe yarar inanın o konuda bilgim yok, varsa bilgisi olan yazarsa çok iyi olur...

13. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    acaba diyafram nefesi karın kaslarına negatif yönde etki eder mi?

14. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bugün bisiklet üzerinde diyafram nefesini denedim, efor harcamazken zaten otomatikman diyaframdan nefes alıyordum ama iş efor harcamaya gelince olay tersine döndü dikkat ettim göğüs kafesim inip kalkıyor, bende zorladım kendimi diyaframdan nefes almaya, karnımı indirip şişirerek nefes aldım, tabi efor harcarken çok daha fazla oksijen gerektiğinden bu işlemi ağızdan yaptım ben burundan alıp vermek çok zor oluyor, sonuç olarak bu şekilde performansımın arttığını hissettim , daha düşük bir nabızla limitlerimi zorlayabildiğimi farkettim, ama yarım saatin sonunda karnımda epeyce bir ağrı oluştu bu sanırım diyafram kasının ağrısı, yani bu kasın da geliştirmeye muhtaç bir kas olduğu ortaya çıktı:cool:

15. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisiklet üstünde alışkın değilim. trainer da deniyorum son 3 gündür. 100 kadans ile 30 dk belirlediğim nabız aralığında kalmaya çalışıyorum. 150-160 arası mesela. arada konsantrasyon kaybı oluyor 165 leri buluyorum. nefesi düzelttiğim anda 155 altına iniyorum. yani doğru nefes alıp verme çok çok önemli :)

Termiksi bunu beğendi.
  16. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Diyafram nefesi,müzik okullarında kazandırılmak istenen ilk becerilerden biridir.Tarifi ve nasıl yapılacağına ilişkin pek çok görsel var,girmeyeyim.Diyafram nefesi,akciğerlerimizin sıklıkla kullanmadığımız alt yarısına gönderdiğimiz basınçlı bir nefestir.Hacim olarak ciğerlerimizin üst bölgesinde biriktirdiğimiz göğüs nefesiyle aynı bile olsa,alt yarıya sıkışan hava,aşağıdaki diyafram dokuya baskı uygulayarak adeta bir yay gibi gerer.Sonrasında,basınçlı ve istendik seslere dönüşmeye hazır bir ses oluşur.

Diyafram nefesinin sporda kullanımına ilişkin her hangi bir araştırma okumadım.Ancak,nefesin efektif kullanımı söz konusu olduğu için,özellikle soluk soluğa kalınıp,yetersiz oksijen nedeniyle "Kesilme" dediğimiz anlarda,kaslara yeterli oksijen taşınmasını sağlayabilmesi açısından önemli olabilir.En azından ben bu şekilde kullanıyorum.Yalnız,hatırlatayım:Nefes alırken sadece karnınızı şişirmeniz diyafram nefesi aldığınız anlamına gelmez.Göğüs nefesi alırken karnınızı şişirebilirsiniz.Burada en belirleyici unsur,diyafram nefesi aldığınızda göğsünüzün şişip kabaramayacağı.Ellerinizi böbreklerinizi kavrayacak gibi belinize koyup,ani ve korku refleksinde olduğu gibi bir nefesi derinlere yolladığınızda,parmaklarınızda o nefesin yarattığı gerilmeyi ve dolgunluğunu hissetmeniz gerekir.

17. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    . .