Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Disteki sorun

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mykuzu tarafından paylaşıldı.

1. mykuzu

mykuzu Yeni Üye

Adı:
    mücahit yasir
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhabalar. Bisikletimi alalı henüz bir ay oldu fakat cok sorun çıkardı bana. Son sorunu diskteki sürtme. Birçok video izledim ve uyguladim (alyanla gevşetip freni sıkarak tekrar sıktım ama sonuç vermedi) diskim yamuldu mu anlamadım. Video çektim en son çare

Yardımlarınızı bekliyorum iyi akşamlar

tolgax3 bunu beğendi.
  2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Fren performans sorunu yoksa hava ve yagda sorun olmadigini varsayalim.
    Kaliper ortalamasi yapmissiniz. Yine devam ediyor diyorsunuz.
    Kaliperi tutan adaptor varsa onun alyanlarini kontrol edin gevsemis olmasin.
    Tekerin mandalini acin ve QR konik yaylarin dogru takildigindan emin olun. Daha once HD freninde surekli surtme sorunu oldugundan sikayetci bir arkadasla karsilastim. Lastik tamirinden sonra başlamış sorunları :) Tekeri soktugumuzde QR yaylarinin birini ters taktigini gorduk. Yatyi duzeltince tum sorunları çözüldü. Yayin dar ucu tekere dogru, genis ucu mandalin dış taraflarina bakacak sekilde konumlanmalidir:

QR.jpg

Tekeri yerlestirirken yerine tam oturdugundan emin olun ve mandali yeterli sıkılıkta kapatin. Teker yerine tam oturmazsa milimlik carpilma diskte surtmeye neden olabilir.

Butun bunlara ragmen surtme devam ediyorsa, tekeri sökün. Balatalarin arasina plastik (lastik levyesi vb.) bir sey yerlestirin ve her iki balatayida kalipere dogru iterek pistonlari sifirlamaya calisin. Belki pistonlar yerinden oynadigi ve tam dönüş yapmadığı için diske yakın kaliyordur frenleme sonrası. Pistonlari ittiginizde kalipere-frene zarar vermezsiniz merak etmeyin ;)
    Pistonlari ittikten sonra tekeri takin. Yerlestigine emin olun, mandalı sıkın. Kalipere ortalamasi işlemini yapin surtme sorununuz giderilmiş olmalı.

Piston sıfırlama sonrası fren kolunu ilk birkac basışınızda frende boşluk olabilir paniklemeyin! Birkac fren elcigi pompalaması ile normale donecektir :)

Frende bosluk veya surtme devam ediyorsa yag sorununuz olabilir. Hava yapmıştır. Yag takviyesi ve yag degisimi yapmaniz gerekebilir. Kendiniz yapmayacaksaniz artik bir servise danissaniz iyi olur.

NOT: Diskiniz yamuk gibi gorunmuyor. Zaten gozle zar zor hissedilken bir yamukluk olsa bile dogru ayarli bir disk fren surtmeden calisacak mesafeyi bulur.

mykuzu ve sezgindurmus bunu beğendi.
  3. tameryc

tameryc Aktif Üye

Adı:
    Tamer
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  4. sezgindurmus

sezgindurmus Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezgin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @suat akman disk frenden soğudum valla. Ne kadar sıkıntı çıkarabilecek bir sistem. Gerçi almayı da düşünmüyor değilim ama :)

suat akman bunu beğendi.
  5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @sezgindurmus Bilinmeyen ve karmaşık gelen herşey insanı ürkütür. Bir kere sorunsuz bir disk fren kullanirsaniz tadina doyamaz baska frene donup bakmayabilirsiniz benden soylemesi :)
    Ancak neyin ne oldugunu bilmez, 5-10 dk. caba ile cozup binlerce km. kullanabileceginiz frenden sogursaniz yapilacak birsey yok.
    Bu mantikla cogumuzun hicbir haltindan anlamayip, her puruzde servise goturdugumuz arabalardan da vazgecmemiz gerekir degil mi :p
    Gerci mumkun oldukca araba kullanmamaya calisiyoruz ayri!
    Disk fren basta karmasik gorunsede kolay anlasilir ve dogru malzeme + teknikle kısa surede cozumlenerek uzun sure sizi uzmeden hizmet eder ;)

6. sezgindurmus

sezgindurmus Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezgin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @suat akman kesinlikle doğru, bakmayın diske laf ediyorum ama benim V frendeki ötmeyi 3 aydır çözemedik, kırmızı ışıkta el freniyle kalkan doğan gibi ses yapıyorum her frende :)

suat akman bunu beğendi.
  7. mykuzu

mykuzu Yeni Üye

Adı:
    mücahit yasir
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @suat akman çok teşekkürler tavsiyelerinizi bu akşam deneyecegim :)

suat akman bunu beğendi.
  8. cilekli muhallebi

cilekli muhallebi Yeni Üye

Adı:
    emre yildirimhan
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kardesim keske yardimci olabilsem fakat bir fikrim yok

9. mykuzu

mykuzu Yeni Üye

Adı:
    mücahit yasir
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sorun çözüldü arkadaşlar çok teşekkürler herkese

suat akman bunu beğendi.
  10. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Her sürüşümde bisikletin ön tekerini sökmek zorunda kalıyorum asansöre sığmadığı için. Her seferinde ayar kaçıyor deli oluyorum. Fren mekanik. Maşa zoom marka, yaylı ve bacaklar fazla esniyor sanki. Şöyle izah edeyim, QR mandalı sıkarken frenin balataları diske gereğinden fazla yaklaşıyor. Bunu rock shock da falan yaşıyor musunuz bilmiyorum. Daha kaliteli maşası olup, her gün söküp takan birileri yardımcı olursa sevinirim. .Ona göre maşa almayı düşünüyorum.

11. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @mykuzu Sorun çözülmüş gerçi ama benim videomu da seyredebilirsiniz ayrıntılı bi şekilde anlatmıştım...

12. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dogrudur ayar kacar. Şöyle ki, eger balatalar bosta ise fren sikildiginda ayari kacabilir. Ayrica ben disk fren kullandigim zamanlarda, tekerlegi soktugumde iki balatanin arasina bir sey sikistiriyordum ki bu islem ayarlarin bozulmasini engelliyor. Bunlari yapmadigimda ise ayar genelde bozuluyordu.

13. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yok fren sıkmıyorum abi takmadan. Önceden okumuştum o mevzuyu yapmıyorum. Ayrıyeten benim frenler mekanik disk