Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dişsiz (Çanaklı) Orta Göbek Sorunu

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Taylan Tomrukçu tarafından paylaşıldı.

1. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İyi günler arkadaşlar;
    Forumda yaptığım araştırmalarda bulamadığım (yaklaşık 16 sayfa arama sayfası inceledim, umarım atladığım olmamıştır) bir konuda soru sormak istiyorum.

Fixed yapmak için Samsunda zar zor 28 teker bir eski kadro buldum ve boya sökümlerini bitirmek üzereyim. Bu arada yeni parçaları da toplamaya çalışıyorum ancak orta göbeği sökünce fark ettim ki benim orta göbekte diş yok. Eski söktüğüm göbek sanırım çanaklı olarak tabir edilen veya Thompson denilen sistemden.

Yalnız Samsunda bulduklarım kamalı tabir edilen mile sahipler (örneği aşağıda var) ve buna ayna kol uydurmak çok zor hele aradığım renklerde imkansız.
    Uploaded with ImageShack.us

Kare milli olan Samsunda yok. Bunu nereden bulabilirm yada orta göbeğe tornacıda diş açtırabilir miyim, diş açtırısam buraya göbek vidalarken bol gelir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sanırım aradığım parça bu
    Uploaded with ImageShack.us
    Bunu Türkiyede nerede bulurum acaba?

3. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba,Thompson göbekler zaten çok çok nadir ve zor bulunan göbeklerdir.Birde sen karemillisini arıyorsun.Ebay da şöyle bir baktım fakat orada bile aşağıdaki gibi birşey mevcut değil.Elimdeki karemil bb ye baktım.Tornacıda şansını deneyebilirsin.Eski tip karemil göbekler çok pahalı değil her bisikletçide de bulunuyor.Alıp denemekte yarar var.

Bu arada araştırdığım başka bir yerde bazı thompson göbekler yerine ingiliz yada italyan göbeklerde kullanılabilir diyor.Hiç denemedim,böyle bir şey de duymadım ama dediğim gibi bu göbekler çoğu bisikletçide var ve ucuzlar gerekirse abi bi deneyelim olursa alırım de.

4. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İlginize teşekkür ederim. Yaptığım araştırmalarda ebayda ürünü buldum ama kargo ücreti bir hayli fazla. Ama mecbur kalırsam alacağım artık.

http://www.ebay.com/itm/BICYCLE-BMX...Cycling_Parts_Accessories&hash=item45f6b5e21c

Birde Truvativin bir ürünü var onun da linki aşağıda sanırım iş görebilecek bir şey. Ama göbeği daraltıyor. Daraltınca diğer kaset göbekler nasıl oluyor anlamadım.

http://www.ebay.co.uk/itm/TRUVATIV-...074?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc5f2717a

5. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    2. ürün için birşey diyemeyeceğim.İlk ürün için ise satıcı ile irtibata geçin ve Standard Int'l Shipping olarak göndermesini isteyin.Ürün ucuz ve küçük bir ürün olduğu için sorun çıkaracağını sanmıyorum.

6. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir posta göndereyim o zaman bakalım ne diyecek.

7. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba, aynı problemi bundan 3 yıl kadar önce bende yaşamıştım, ancak elimde göbekle beraber aynakol da vardı ki çözüm zor olmadı. Dediğiniz gibi kare milli olanını Samsun da çok aramıştım (hurdacılara varana kadar) ancak bulamadık. Sorunu çözdüğünüzde yayınlarsanız seviniriz. Bu arada başka sıkıntılarınız olursa da bana ulaşabilirsiniz, iyi günler ..

8. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler Yasin Bey inşallah başka sıkıtı çıkmaz. Bir çözüm bulur bulmaz yayınlarım.

Yasin Kukur bunu beğendi.
  9. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    bir yaşıma daha girdim pressfit teknolojisi yıllar yıllar öncesinden bulunmuş demek:) valla bulamadığınız iyi oldu ögrenmiş olduk

Kuzey Ege bunu beğendi.
  10. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öğrenmemiz açısından iyi oldu ama benim sonuç almam açısından pek iyi olduğunu söyleyemem :D

Kuzey Ege bunu beğendi.
  11. Taylan Tomrukçu

Taylan Tomrukçu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet bütün araştırmalarım sonucu ne yazık ki kalın milli ve kare uçlu thompson göbek bulamadım. Ancak bir bisikletcide ince milli kare uçlu thompson göbek buldum. Bununda çanakları ne yazıkki 36 mm civarı geliyor. Benim orta göbek boşluğu 40 mm. Dolayısıyla bununda çanağı benim bisiklete uymuyordu.

Bir çözüm yolu buldum gibi. Ordakilerin olabileceğini söylemesi üzerine 2 adet de kalın milli thompson göbek aldım. Bu thompson göbeklerin 2 adet çanağını, 2 adet de (1 thompson göbekten bir tane çıktığı için mecbur iki tane aldım) civatasını kullanıp 2. mesajımda görülen göbeği elde ettim. Bana maliyeti 22.5 Tl gibi oldu ama yurt dışından getirtsem en az 50 TL olacaktı. İnşallah çalışmasında da bir problem çıkmaz.

furkan.zaman ve konukseven bunu beğendi.
  12. Eskici

Eskici Aktif Üye

Adı:
    İbrahim öğretmen
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaslar konuyu hortlatiyorum ama vok zor durumdayım. Thomson gobekmis bilmiyordum plastik koruma yapmışlar diyordum fakat biraz kirinca plastigi yatakta dıs olmadığını farkettim. Yarisi kirik kullanılmaz herhalde.
    Bulabilir miyiz

13. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Guzel konuyu hortlatmissin bnde bu işe cozum arayip bulamamistim . sonrada zaten cokta gerekli degil diye dusunmustum . foto atarsan ne dedigini belki birileri anlar

14. Eskici

Eskici Aktif Üye

Adı:
    İbrahim öğretmen
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    20160527_185856.jpg taniyan bilen varsa yardımcı olsun.

Hercules bisiklet için bir göbek buldum incelerseniz sevinirim
    Thun Bottom Bracket Thompson 5in New for Sachs Hercules D | eBay

İhtiyacı olan cikar diye yazıyorum.
    Bisikletim den FAG THU Germany 39.9 capli plastik gobek cikti. Gobek yatağı dişsiz. BEN BİR TARAFI KIRARAK CIKARDIM fakat gerek yokmus :( :( :(
    Biraz mile vurarak kirilmadan çıkarılabilirmis.
    Icinde iki tarafta rulman var. Bilyeleri maşa bilyesine yakin büyüklükte temizleyip yaglayip topladim

20160602_153100.jpg 20160602_153115.jpg 20160603_080209.jpg

Ekli Dosyalar: