dişlilerin temizliği

Semih K.

Üye
Tepki
5
daha bi hafta önce bisikletimin bakımını yaptırmıştım çok güzel gidiyordu dün ufak bi gezintiye çıktım yollar hafif bozuk ve tozluydu. dişlilerin arasına bişeyler kaçtı hissettiriyordu pedalı çevirirken.acaba yağlandığı için mi topladı bütün tozu toprağı ? dün geldikten sonra güzelce bi hortum tuttum baya bi temizlendi ancak yinede aralarda bişeyler kalmıştır muhakkak. siz bu tür bakımları nasıl yapıyosunuz ? bunun hakkında bi kaç konu buldum fakat tam olarak istediğim şeyi öğrenemedim son olarakta ne tür yağ kullanıyosunuz ve nereden alıyosunuz ?

Scudo

onur özlem

Daimi Üye
Tepki
77
semih eski bir diş fırçası varsa diş fırçasının üzerine hafif tiner döküp dişleri fırçala çok iyi temizleniyor şimdi aklıma geldi ben öyle yapıyodum

• Beğen
Tepkiler: Semih K.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
tiner yerine gaz yağı kullanırsan daha sağlıklı olabilir bence daha az aşınır

• Beğen

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
tineri tek bir çeşit gibi yansıtmak saglıklı değil. en yaygın olan 2 çeşit tiner vardır biri selulozik biri sentetikdir. selulozik tiner çok güclü ve neredeyse her çeşit plastik ve lastiği eritip yapısını bozucak güçtedir. teneke kutuda satılır. sentetik tiner ise plastik şişede satılır. kolay kolay hiç bir yüzeye zarar vermez mazot ile çok yakın eşdeğerdir. gazyağını 10 petrol ofisinden 3 ünde anca bulursunuz. fırça sistemi çok leş ediyor etrafı cok pislik sıcrıyor. temizleyici yaglayıcılar ile bezle temizlemek epey bir idare ediyor ayda 1 bisikleti yıkarkende. fırçasız yıkama kimyasallarını biraz çok döküp zincire ve mekanik aksama sünger ilede biraz ovalayınca 2 kezden sonra 1 damla kir cıkmıyor ilk günki gibi oluyor tabi plastik aksamlara bunuda deydirmemek gerekiyor yapısını bozuyor biraz. en zahmetsiz derinleme temizleme yöntemi olarak bunu buldum.

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
En kolay yöntem balata spreyi ile temizlemek. Ancak diğer bölgelere sıçratmamak gerekiyor. Hatta mümkünse dişliyi sökerek temizlemek. Zincire bulaşırsa, kullanmadan önce mutlaka yağlamak lazım. Ama temizlemesi çok iyi...

• Beğen

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
En güzeli bu parçaları tümüyle yağından ayırıp sonra tekrar yağlamak. Bu saf alkol ile yapılabilir. Parçaların üzerinde kalan alkol uçtuğu zaman parçalar tamamen kuru olur diye düşünüyorum. Tabii bu sadece işin teorisi, pratikte denemedim. Selülozik tiner de işe yarıyabilir. Metal aksamlara zarar vereceğini zannetmiyorum zira az bir süre maruz kalacaklar.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Tuncay Üner

Saf alkol kullanıyorum ama zincir ruble gibi ağır yağlı bölgelerde temizlemiyor yağ kalıyor.Saf alkol bana göre en kullanışlı kadro üstü lekelerde ve özellikle jantın fren yüzeyinde çok başarılı.Ruble temizliği en güzel sökerek yapılıyor.Sökmeden de yapmak için benim yöntemim jantı söktükten sonra rubleyi yine mazotla temizledikten sonra dişli aralarına ince kesilmiş penye bir kumaş ile tek tek siliyorum.İşlem bitiminde muhakkak rubleyi söktü isem kuru bez ile jantın üzerindeyse sıcak köpüklü su ile yıkayıp üzerindeki artık yağ lekeleri ve mazot kalıntılarından arıtıyorum.

Semih K.

Üye
Tepki
5
peki temizledikten sonra zinciri yağlarken ne tür yağ kullanıyosunuz ? nerede bulabilirim ?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Semih K.

Bir dönem arabanın motor yağını şırınga ile zincir millerine sıkarak kullandım.Çok çabuk kararıyor yani 100 km de bir temizlemek ve yeniden yağlamak gerekiyor.Uzunca bir süredir yazları zefalin zincir yağını kışın castrol marka motor zincir yağı kullanıyorum.Castrol zincirin üzerinde bir tabaka oluşturuyor ve kir tutmasını engelliyor suya karşı oldukça dayanıklı fakat motor için üretildiğinden çok da bisiklete uygun değil ben kışın fazla zincir temizlememek adına tercih ettim.

• Beğen
Tepki
8
bende decathlon dan aldığım yağı kullanıyorum fakat wurth diye bir parça temizleme spreyi okudum forumda onu bulup denicem bakalım temizlemek içinde

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
havlunun bir kenarını wd40, alkol veya başka bir temizleyici ile ıslatıp sonra dişlilerin arasına sokuyorum ve öyle temizliyorum, havlu bu konularda çok iyi. hatta mikrofiber bez olursa çok daha iyi olur, ben kadroyu onunla siliyorum inanılmaz bir şey :)