Dişlilerde(zincirde) ani atmalar

Barışasd

Üye
Tepki
0
(link)

Arkadaşlar ben daha önce bu konuyu açmıştım.
Sorun pek çözülemediği gibi gittikçe büyüyor. O "en son aldığım" dediğim arka dişli de perte çıktı, en küçük dişlide dikkate değer bir eğilme oldu ve artık her bastığımda atıyor diyebilirim

Şimdi hikayenin gerisini ekleyeyim.
Sorun devam etmesine ve azar azar artmasına rağmen, ben sürmeye devam ettim. Her zamanki periyodik bozunmalar harici(fren gevşemesi gibi şeyler işte) tekerde bahsettiğim eğilme de arttı.
Bir ara çok yağmurlu bir günde bisikletle yola çıktım. Çamurlu bir yol vardı, iniş şeklinde. Önceki yazdığım bir konuda(yukarıdaki değil), şimdi direk ismini hatırlamadığım bir üye, bisikletimi "market bisikleti" olarak tanımlamıştı. Keşke bu fikrini kabul etseymişim. "Nasıl olsa inmek için tasarlanmış bir bisikletin üstündeyim" diye düşündüm ve yoldan indim.Yoldaki büyük miktarda çamur tekerlerin etrafına bulaşmaya; dayanamayan parçalar ordan kopup bisikletin gövdesine, fren takımlarına; özellikle de pedal bölgesine ve ön teker fren bölgesine (pabuç fren benimki) bulaştı ve sorun bir anda çok miktarda arttı. 21 ve 14 viteste (en çok kullandığım vites ayarları) neredeyse her bastığımda atma şeklinde gözükmeye başladı.

Daha önce yazdığım gibi sorun tanımlanamıyor ve çözülemiyor. Tamirciler göremiyor ve ben de burada bulduğum olasılıkları sonuna kadar takip edemiyorum. Eklem kireçlenmesi gibi bir şey. Sorun ortada ama çözümü yok işte. Öte yandan bu yeni bulgunun (çamur bulaşınca sorunun artması) bir ipucu olabileceğini düşündüğümden tekrar daha önce parçaları değiştiren tamirciye götürdüm.

Ertesi yaklaşık 6 gün falan sonra (bu konunun yazıldığı gün) tamirci, gözle yada uygulamada görülen bir atıcı sorununun olmadığını
(kulak eğilmesi var hafiften ama alakası olmadığını, eğer bozuk olsaydı ters çevirmede tekerin geri döneceğini ve vites değiştireceğini söyledi), atmanın zincir atması şeklinde olduğunu (sürüp denedi) arka dişlilerin arasına taş ve cam parçaları kaçtığını, öte yandan kötü kullanımdan kaynaklı olarak( vites değiştirmelerde fazla güç uygulamak) arka dişlide eğilme olduğunu
(dönerken gözle görülecek şekilde eğilme var) daha dikkatli kullanmama gerektiğini yazdı.

Ben de zaten dikkatli kullandığımı (buna müteakip en ufak bir hatanın bile yapabileceği hasarları açıkladı), bisikletin en yeni parçalarla da(bir önceki konuda bahsettiğim gibi yeni dişliler ve zincir) aynı sorunu verdiğini, dişliyi değiştireli daha 1 ay olmadığını (bir anda aklıma 1 ay geldi, aslında 3 ay gibi) başka bir teknik sorunun bununla alakalı olup olamayacağını sordum ve söyledim.
O ise yeni parçalarda sıkıntı yaşanmayacağını, buna fazla ilgi gösterdiğimi psikolojik olduğunu söyledi ve dikkatli kullanmam gerektiğini yineledi.

Şimdi 3 sorum var.

1. Eski soru: Sorun ne, nasıl çözülür?
2. Deneysel sonuçlar nasıl psikolojik temelli olabilir? Yani deniyorum, atıyor işte. Eskiden zerre kadar atmazdı. zincirin attığın hayal ediyor da buna inanıyor olmamam ya. Neyi kastettiğini anlamadım.
3. Arka dişli için çamurluk gibi bir ekipman var mı? Yani bu "ruble" denilen kısmı kaplayacak bir ekipman...

Teşekkürler.
Not: Bir soru daha sorayım dedim. Gerçi alakalı değil ama, yazarken çok mu fazla parantez kullanıyorum?

Scudo