Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diskten gelen ses

Konu, 'Frenler' kısmında OkanAyaz tarafından paylaşıldı.

1. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar,

Aslında bu konuyla ilgili yazılmış birsürü başlık var. Biraz bilgi edindim. Ama yine de dertleşmek adına yazmak istedim. Avid juicy 3 kullanıyorum. Arka frene bastığımda bir gıcırtı sesi geliyor. Aynı zamanda kadroda hafif bir titreme oluyor. Ama fren yapmadan giderken herhangi bir sürtme veya ses yok. (Zaten sürtme sesini kesene kadar saatlerce uğraştım) . Sizce sorun ne olabilir? Rotor gevşemiş olabilir mi ? Eğer öyleyse rotoru tutan şu 6 adet vidayı sıkacak aletin adı ve numarası nedir? Başka bir nedeni olabilir mi? Gelecek cevaplardan da korkmuyor değilim. Yok disk eğilmiş olabilir , yok jant eğilmiş olabilir , v.s. Açıkcası şu disk freni ben hiç sevmedim. Bisikleti alalı 2 hafta oldu. Giant XTC2. Bisiklet çok güzel ama disk fren beni bisikletten soğuttu. Jantlar V fren uyumlu olsaydı , disk frenleri direk atardım. Şu disk fren yüzünden bisikleti değerinin çok altında olsa bile satmayı düşünmüyor değilim. Bence benim gibi gezi , tur ve sağlık amaçlı bisiklete binen birisi için disk fren gereksiz olmanında ötesinde , ZARARLI bir icat.

ali karagönlü bunu beğendi.
  2. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhabalar;
    Frenleriniz yeni olduğu için olabilir,biraz zaman geçmesini bekleyin derim,büyük ihtimal rotor vidaları gevşeme yapmıştır..Yıldız uçlu alyanla vidaları sıkabilirsiniz,ilk zamanlar gevşeme yapıyorlar.Bende sizin gibi soğumuştum ilk başlarda hidrolik frenden.Serviste balatalara yağ bulaştırmışlardı,daha sonra arka frende problem çıktı komple değiştirdiler vs vs :) Ama alışınca da çok rahat geliyor meret.

OkanAyaz bunu beğendi.
  3. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Beni de baya uğraştırıyor. Sonumuz ne olacak?

OkanAyaz bunu beğendi.
  4. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Bahsettiğiniz alyanın bir numarası boyu felan var mı? Gidip praktikerden alayım bari.

5. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    4 numara torks anahtarı diye biliyorum

OkanAyaz bunu beğendi.
  6. koraymalkoc

koraymalkoc Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikleti aldığınız yer sanırım kaçkar bisiklet.Oraya götürüp sorununuzu bildirirseniz size yardımcı olucaklardır en iyi şekilde :).

OkanAyaz bunu beğendi.
  7. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    T25 diye bir alyanla sıkılıyor. Gittim aldım ve sıkmaya çalıştığımda 2 tane civatanın boşa döndüğünü gördüm. Şimdi ne olacak ? Bir fikri olan var mı ? :(

8. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Civata sıyırmış olabilir kontrol edin , belki 2 civatayla çözersiniz.

9. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
    en kısa zamanda bisikleti aldığın yere götür, garanti servis vs hizmetlerinden yararlanmak için durumu izah et. ;)

OkanAyaz bunu beğendi.
  10. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Peki ya civata değilde yuvası sıyrılmışsa ne yapılabilir?

11. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Böyle bir durum sözkonusuysa aldıgınız yere iade edin degıstırsınler. Tork tabancasının shut off özellıgi yoksa olabilir. Kısacası %100 üretim hatasıdır.

OkanAyaz bunu beğendi.
  12. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    hocam geçmiş olsun diyorum, altı vidalı rotorlarda bu tip bir arıza hiç olmaz genelde. t25 anahtarla deli gücüyle sıksanız t25 anahtar yada vida başı atar ama vidanın yada teker göbeğinin bu şekilde yalama olması çok şaşırtıcı.
    acaba vidalar yanlış ufak ve ince vida olamazmı diye düşünüyor insan. avid g2 gotor kullanıyorsanız ve 6 vida normal sıkılıyken ses ve titreşimin sebebi o rotor dan kaynaklı. rotor 1.5 mm den daha ince olduğundan titreşim yapıyor ama bunlar sadece benim başıma gelen farklı kaliper denemeleri sonucunda olmuştur. mesela avid g2 rotor shimano metal balatalarla iyi sonuç vermiyor, çok ses yapıyor ve deli gibi bisikleti titretiyor.
    neyse sizin sorun için öneriler zaten verilmiş ancak iki vidanın yalama olması yanlış vida kullanılmış olmasından daha az diye düşünüyorum. mümkünse vidaların resmini çekip burada yayınlayın, bakalım merak ettim.
    teşekkürler&saygılar

OkanAyaz bunu beğendi.
  13. ömer yayla

ömer yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum bu gibi durumlarda insan hep hata veren parçalardan sogur ilk zamanlar bende cok sogudum bisikleti bırakmayı düşündüm ama sonradan alışınca nerde sorun oldugunu anlayınca insan bayagı huzurlanıyo benden sana tavsiye önce biraz rahatla sonra aldıgın yere götür bi baksınlar ama rahat ol sorunlar düzeldiginde kendini cok iyi hissedetrsin

OkanAyaz bunu beğendi.
  14. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Bugün sanayiye gittim ve aynı ölçüde iki civata alıp sıktım. Gayet güzel sıkıldı. Civata yuvası yalama olmuş olabilir diye bayağı korkmuştum. Neyse ki sandığım gibi değilmiş. Tek kusuru rengi siyah değil ve civata başı T25 değil , normal vida başı gibi. Ses ve titreme de sanki azaldı gibi. Ama o korkunun üzerine psikolojik de olabilir :D . Pek rahatsız etmiyor yani. Belki de o kadar ses ve titreme normaldir , bilemiyorum. İnsan yeni birşey alınca herşeyi mükemmel olsun istiyor. Neyse , cevap veren herkese teşekkür ederim.

15. bodymouse

bodymouse Aktif Üye

Seviye:
    bence cok doal bı durum
    cunku en baba dısk frende bıle ses gelıo
    yıne aldıgın yere gotur tabı ama
    buyuk bı sorun oldugunu dusunmuıyorum
    bende de aynı model fren var
    ses gelıo evet
    ama bısıkletten sogumana hıc gerek yok
    ıı surusler

DrKrush ve OkanAyaz bunu beğendi.