Disk Frenin "Yapışması"?

Konu, 'Frenler' kısmında Batuhan Köksal tarafından paylaşıldı.

1. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Mekanik disk fren kullanıyorum. Son bir haftadır şöyle bir sorun başladı. Frene basıyorum (eskiden sadece arkada oluyordu şimdi önde de oluyor) gücü arttıra arttıra sonra örneğin teker kilitlenince biraz gevşeteyim diyorum ama balata ve rotor birbirine girmiş sanki, ayrılması 1 saniye kadar sürüyor. Diskler sıcakken daha fazla oluyor, soğukken de oluyor ama daha az.
    Arka freni sıktım az önce diskler buz gibi ama yapıştı. Bisikleti ileri doğru zorlayınca açıldı geri. Umrumda değil ama trafikte büyük sorun oluyor dün az daha yere çakılıyordum yolun ortasında allahtan son anda gevşedi frenler.
    Az sıkınca olmuyor, panik fren veya hızlı durmak vs için çok fazla sıkınca oluyor. Çözüm önerisi olan var mı? Bir ay boyunca her gün trafikte kullanmam gerekecek ve korkuyorum açıkçası

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Fren kablolarının içlerini gres yağı ile yağarsanız sorun çözülür. Birde mekanik kaliperin ram ortasındaki Alyan vidayı söküp temizleyin ve çok az olmak şartıyla oraya da yağ sürebilirsiniz. Frenleriniz rahatlar. Ama balata ve diskten kesinlikle uzak tutun..

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Çok sağolun her konumda yardımcı oluyorsunuz :) O kaliperin tam ortasındaki vida frene basınca balatayı diske yaklaştıran şey değil mi? Sorun daha çok onda gibi çünkü az basınca da takılması lazım tellerde olsa, deneyeceğim teşekkür ederim

4. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Evet kesinlikle aynı vidadan bahsediyoruz. Gevşetince icinden etrafında yay olan bir mil çıkar. Fren ayağı ve pitov iliskisine benzer bir calışma prensibi vardır milin yay etrafıma gelen kısımlarını ve birazda milin ucunu yağarsanız daha rahat çalışır..

Sent from my iPhone using Tapatalk