Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Disk frenimden ses geliyor.

Konu, 'Frenler' kısmında Mustafa.S tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa.S

Mustafa.S Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arka disk frenden ses geliyor, disk mekanikmi yoksa hidrolikmi bilmiyorum ama bisikletim Salcano Nova 26". Bir lastikçi abimiz dondurucu bir sprey sıktım dedi ve ondan sonra arka freni sıkınca kuş boğazlıyormuşum gibi bir ses çıkmaya başladı. Rotoru temizleyeceğim bugün, arkadaşa sordum yağlasammı diye frenler yağlanmaz demişti. Freni çok sıkmış lastikçi abimiz, dün Allen anahtar alıp gevşettim biraz çünkü fren kablosu çok titriyordu frene basınca. Ne yapmalıyım?

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba. Fren tipin mekanik. Rotora sıkılan sıvı yağlı birşey olsa gerek balata ile olan sürtünme katsayısını azalttığı gibi ötmesine de neden olmuş. Kaliper vidalarını 5 numara allen anahtarla açıp, kaliperi çıkart. Bulabilirsen fren balata temizleyici(würth öneririm) ile rotora güzelce sıkıp kuru ve iplik/pamukçuk bırakmayan bir bezle güzelce sil. Bu işlemi bezin üstünde gözle görebileceğin bir yağ koyuluğu kalmayana dek sürdür. Sonra kaliperden balataları sökmen gerekecek. Balatalı çıkartıp daha önce küçük bir tabak içerisinde hazırlamış olduğun bulaşık deterjanlı suyun içine daldırıp parmağınla bir güzel ovala ve üzerindeki yağ, tortu vs. iyice gidene kadar devam et. Sonra temizlediğin balataların üzerine de fren balata temizleyiciden sık, yoksa sıcak su döküp deterjanlı suyun iyice akmasını sağla ve temiz bir bezle kurula. Balataları kalipere, kaliperi kadroya geri tak ve sonucu bize yaz...

3. Mustafa.S

Mustafa.S Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yakın zamanda deneyip sonucu yazacağım, teşekkürler.