Disk Frenimde Sorun..

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Ciddi bir sorun olmadığının farkındayım ama danışmak istedim..

Avid 7 ve Deore rotor kullanıyorum ama nasıl olmuş bilmiyorum ama arka kaliperim olması gerekenden daha aşağısından freni tutuyor. Sanırım ufak bir operasyonla sorun düzelecektir..

http://img223.imageshack.us/img223/1529/dscf1212me0.jpg

• Beğen
Tepkiler: Elman TEMEL
Scudo

Bertann

Daimi Üye
Tepki
175
Arkadaşlar bu operasyonu nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyoesunuz? Yani nasıl ayar yapabiliriz?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bertann kaliperin adaptörü ile oynanarak ayar yapılabilir. Bu arka fren kaliperini (Avid'lerin her yöne oynadığını düşünürsek) biraz yukarı çekmek gerekiyor. Böylelikle disk merkezinden uzaklaşacaktır. Ancak bu da olmazsa her iki vidanın altından 2 mm.lik birer pul ile destek yaparak halledilebilir.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Halil kardeşim peki bu ayarsızlık daha büyük ne gibi sorunlara yol açar..?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Şimdilik keyfe keder sadece. Ama hep böyle kullanacak olursan diskin orantısız aşınacak. Frenlemede kullanılmayan en dış kısım kalın kalacaktır. Bu da doğru ayara geçtiğinde frenin verimini azaltacaktır.
Kaldı ki şu anda da bir miktar (belki de hissetmeyeceğin derecede) güç kaybı söz konusu. Çünkü şöyle kabaca bir bakacak olursak fren yüzeyinin en dışta kalan yaklaşık 6'da 1'lik kısmını kullanmıyorsun. 160 mm yerine 158 mm.lik rotor etkisi yaratabilir :p
Bir de fren padlerin orantısız aşınabilir. Gerçi en alt kısımları da zaman zaman da olsa frenlemeye katılıyorlar :) ve bir şekilde aşınıyorlar ancak sağlıklı olan tüm yüzeyin fren diski ile asıl buluşması gereken yerde buluşması tabi ki.

Bir de sonradan aklıma geldi, belki diskinde oluşabilecek bir yamulma vs durumunda disk gidip de kaliperde hiç olmayacak, alakasız bir yere sürterek can sıkıcı bir durum oluşturabilir.

Tabi bunların hepsi en olumsuz düşünce ile ortaya atılan varsayımlar. Yine de frenin iyi ayarlı olması, insanın içini rahatlatan bir durum.

penelope

Aktif Üye
Tepki
49
@elman_temel

kanka o etiket bende de hala duruyor. veledin biri dokunup elini yaktıgında, velisi eger beni azarlamak için gelirse "orda uyarı etiketi vardı" demek için tutuyorum :D

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
rotorlar dik bi yokustan(frenlereyek tabiki) indikten sonra tava gibi sıcak oluyo:)hele asagıda meraklı bebeler varsa hemem abi bu nası bi fren diyo elliyo tabi cısss!!:).Mineral bence hiç sökme o etiketi:)(Yada türkçesini yapıştırda bebeler anlasın:):) )

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@penelope

Bence en doğrusunu yapıyorsun. Ben de iki haftalık disklerimden (Hidrolik fren hikayemi anlatmak için bir-iki hafta daha geçmesini bekliyorum) o etiketleri sökmeme kararı aldım. Çünkü hiçbirşeyin çalışmasına engel değiller ve dış dünya etkilerine karşı uzun süre dayanabilecek gibi görünüyorlar. Bu tür güvenlik ibarelerini, benden başkalarına ve benden sonrakilere de aynı uyarıcı görevi yerine getirebilmeleri için yerlerinde tutmayı doğru buluyorum.

Microsoft'un klavyelerinin kablolarının ucunda da benzer bir etiket vardır, kullanıcıyı klavyenin altındaki ergonomi konulu uyarı yazısına yönlendirir. Benim beş yıllık klavyelerimde hala durur bunlar. :)

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@baymineral

Bu durum hem frenleme kuvvetini azaltır, hem de belki pabuçların kenarlarla temasından ötürü erken aşınmalarına yol açar. Disklerin çapı kaç mm? Olabileceğine ihtimal vermiyorum ama 180mm'lik disk ile 160mm adaptörü falan takılı olmasın?

Kaliperleri de gösteren önden ve üstten birer fotoğraf çekip yayınlarsan daha destekli ahkam kesilebilir. ;)

Aslında bunlara hiç gerek yok, Gürsel anında doğru yolu gösterir sana. İzlediğin yol ve elde ettiğin sonuçla da bizi aydınlatırsın.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Sorunla bugün öğleden sonra bizzat kendim uğraştım. Kaliperi söküp somunların en altta olan ince kalınlıkta olanların yerine V-fren papuçlarımdan kalma olan daha geniş olanları taktım.

Disk fren tecrübesini yeni yeni kazanmaya başlayan biri olarak bu operasyonumu yaparken biraz korktum ama başarıyla yerine geri oturtunca rahatladım. Yarın kısmetse yapacağım turda işi başarıp başarmayacağımı anlayacağım. Eğer aşınması gereken rotorun uçları parlamaya başlarsa işi hallettim demek olacak..

Yorumlarda bulunan herkese çok teşekkürler..

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Kalipere yaptığım müdehale başarıyla sonuca ulaşmıştır.. Pazar günkü İzmit-Tuzla turumda frenlemede bir sıkıntı olmamakla beraber aşındırması gereken yeri aşındırmaya başladı..

Frenin müdehaleli fotoğrafını çeker çekmez gönderirim..