Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Disk frenden gelen ses !

Konu, 'Frenler' kısmında Hüseyin ARICAN tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin ARICAN

Hüseyin ARICAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=52743
    linkteki kaliperleri kullanmaktayım.arka fren balataları bitmiş oldugu için erdoganlardan aşagıda verdiğim linkteki balataları aldım.
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?products_id=2873

Yeni balataları taktıktan sonra padler en açık halinde oldugu halde fren balataları ile rotor arasında hiç boşluk kalmadı.Balatalar rotora silme girdi.Bu da arka frenden ses gelmesine neden oluyor.Hafif bir sürtünme sesi ve hızla orantılı olarak artan bir çıt çıt sesi.Sürtünme sesi hadi neyse de çıt çıt diye gelen ses sinir bozucu bi hal alıyor.
    Acaba bu normal birşey midir yoksa yapmam gereken birşeyler daha mı var?

2. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    aynı sorun bende vardı.kaliper janta sürtüyor.onu kadroya bağlantılı yerde biraz kenara alın.fotoğraflarını çekerseniz daha ayrıntılı anlatırım.

Hüseyin ARICAN bunu beğendi.
  3. Hüseyin ARICAN

Seviye:
    Ama kaliper jenta sürtmüyor benim bağlantı yeri zaten kenarda.En kısa zamanda fotograflarını çekeceğim.

4. Hüseyin ARICAN

Seviye:
    resimlerini çektim az önce,yayınlıyorum.resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayın.

5. İsmail ŞEN

İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhaba dediğin sorun benimde başıma geldi.Balataların arasında boşluğu sağlayan yağ gibi bir parça var.Eğer o parça balataların dışarısında ise bir pense yardımı ile nazikçe düzeltmeye çalış.Ama öncelikle o parçanın balatanın dışarısına çıkıp çıkmadını kontrol et.İnşallah işe yarar.Kolay gelsin.

6. Hüseyin ARICAN

Seviye:
    balataların dışındaysa sözünden ne demek istedigini tam olarak anlayamadım ama bahsettiğin yay olması gerektigi gibi takılı.

7. İsmail ŞEN

İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yay balataların dışındaysa sözü ile bi ihtimal o yayın rotora değdiğini varsaydım.Benim problemim o olmuştu.Yayın sorunsuz bir şekilde takılı olduğuna eminseniz kesin birşey söylemem.Belki balataların aşınmasıyla ses problemi ortadan kalkar.İyi pedallamalar.

8. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Balataların en açık konumu derken neyi kastettiniz? Fren kolunu sıkmadığınız hali mi, fren teli takılı olmayan hali mi?

Öncelikle balatalar düzgün takılı mı, yerlerine iyice oturmuş mu bir kontrol edin.

Bahsettiğiniz frenlerden hiç kullanmadım ama tavsiyem, fren telini kaliperden ayırıp o şekilde sürtüp sürtmediğini deneyin. Eğer bu şekilde sürtmüyorsa sorunu ince ayar yaparak çözebilirsiniz. Eğer bu şekilde de sürtüyorsa, kaliperin üstünde, balataların arasındaki boşluğu ayarlamak için bir vida bulunmalı (sizin modelde var mıdır bilmiyorum.) Bu vida ile boşluğu ayarlayabilirsiniz. Bunları yaptığınız halde hala yeterince boşluk açılmadıysa, balatalar haddinden fazla kalın demektir. Çözümü de bol frenli yokuş inmek :)

9. Hüseyin ARICAN

Seviye:
    Balataların arasındaki yayın rotora sürtme ihtimali benim de aklıma geldi ve söküp kontrol ettim daha önce.hatta yayı da değiştirdim sorun çözülmedi.O yayda herhangi bir sürtme vs. yok.

En açık konumdan kastım fren teli kalipere takılı değilken ve kaliperin üzerinde bulunan balatalar arasındaki boşluğu ayarlamaya yarayan vida en açık konumda iken olan hali.Yani kaliperde bir sorun yoksa ki olmayacağını düşünüyorum balatalar arasındaki boşluk olabilecek en açık halinde.Ben de balataların biraz aşınmasıyla sesin geçeceğini düşünüyorum ama haliyle ya geçmezse sorusu kafamda dolanıyor.

Aklına başka fikir gelen arkadaşlar varsa lütfen paylaşsınlar.Teşekkürler.

10. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Başka hiçbir müdahaleye cevap vermiyorsa. Her iki pad'inde ilk önce %3'ünü olmazsa %5 ini zımparalamak... Padlerin %95 ini kullanmak %100 ünü kullanamamaktan iyi olacaktır.

11. Hüseyin ARICAN

Seviye:
    Teşekkürler deneyeceğim.