Disk fren sürtüyor?

ömerözeren

İki teker
Tepki
195
İsim
Ömer Özeren
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar hidrolik disk frenim diske sürtüyor herhalde kaldırınca tekeri çevirdiğim zaman 1.5 tur dönüp duruyor sürtme seside geliyor ve bazen gıcırtı seside geliyor az birsey.. oldugu yerde direksiyonu cevirince yapacağım şuan için söyler misiniz hangi vidalardan? Teşekkürler :)

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
Aşağıdaki resimde kırmızı halka ile işaretlediğim iki vidayı, uygun alyan anahtarı ile gevşetin. Fren kolunu birkaç defa sıkıp bırakın ve daha sonra sıkılı halde tutun. Bu durumdayken kaliper rotorunuzu tam olarak ortalamış olacak. Fren kolunu bırakmadan vidaları sıkın.

https://i.hizliresim.com/PQBWpO.jpg

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Bende de var aynı sorun. Resimdeki gibi iki değil de tek büyük vida var bende, sadece onu gevşetip freni sıksam olur mu dersiniz?

Dosyalar

Tepki
0
Bisiklet
Simplon
kaliperler düz değil paralel şekilde olacak şekilde ayarlayın sesi kesecektir

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Freni sikarak montajda yemiyor bazen

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mekanik mi hidrolik mi ?

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Freni sıkarak yaptığım ayarlar ne yazık ki olmuyordu. Bisikletçim yaparken baktım, o direk çok az gevşetip tekerleği çevirip kaliperi sağa sola yavaş hareketler yaparak yaptı. Ve bende oradan bakarak öğrendim. Tabi akort ayarı tam ve rotorun yalpma yapmaması gerek . Bu ince bir ayar çünkü. Eğer büyük bir yalpa var ise direk rotoru düzeltmek gerekiyor özel bir pense yardımı ile. Onuda o an öğrendim. V frenden daha hassas bu hidrolik frenler. Birde elinizde yağ vs var iken sakın rotora sürmeyin sonra frenler tutmuyor :) Yanlışıkla zinciri temizleyip elleri yağ olup daha sonra da rotoruda temizleyen bir çok dostum sıkıntı yaşadı ve balataları değiştirdiler..

Tepki
15
İsim
Furkan İpek
@Mehmet Altuğ hocam pazar günü aldım. Bugün geldi daha dışarı çıkartmadım bisikleti. Pedalı öylesine çevirdim. Bisikleti havaya kaldırıp. Baktım bir ses geliyor. Fışt fışt diye. Sonra internette aradım taradım. Vidayı gevşetip freni sıkın sonra vidaları sıkın diye ama yok olmuyor. İlk sol tarafa sürtüyordu. Şimdi sağ tarafa sürtüyor ve daha uzun sürtüyor. 3 saattir uğraşıyorum. Bütün hevesim kaçtı. Bisikleti parçalamak istiyorum şu an. Be yapacağım, tam olarak tekniği nedir ? Çıldırmak üzereyim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Püf noktası, freni sıkarken bisikleti de öne doğru ittirin. Vidaları sıkarken yarım yarım sıkın. Mesela önce üst vida sonra alt vida, sonra tekrar üst vida tekrar alt vida şeklinde.

Tepki
15
İsim
Furkan İpek
@Soykan U. Hocam arka lastik yapıyor ayrıca önde sorun yok. Ayrıca disk frenlerin arasında hafif çapraz duruyor gibi. Bana disk yamuk gibi geliyor ama yani bütün hevesim falan kaçtı hep

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
@KalemdenMeşrebim öncelikle bu sistemin çalışabilmesi için disk çemberinin tamamen düz olması gerektiği. Yamukluk varsa biraz bükerek (kargaburunla) düzeltmeye çalışabilirsiniz. (daha da bozabilirsiniz işinden anlayan bir bisikletçi sorunu çözecektir)

• Beğen
Tepkiler: KalemdenMeşrebim

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@KalemdenMeşrebim
Yamuksa düzeltmekle uğraşmayın. Daha bugün alınan bisikletin kusuru bu. Değiştirilmesini talep edin.

Ortalama konusunda çileden çıkacak kadar uğraştıysanız bisikletçi halletsin. 5 lira alır ya da almaz. Hemen yapar. Ben genelde hem çileden çıkacak kadar uğraşır, hem de bisikletçiye giderim :confused:

Tepki
15
İsim
Furkan İpek
@Mustafa Zeybek
Hocam burada bisikletçi nerede var bilmiyorum. Bir de garantisi falan gider belli olmaz hiç uğraşmayayım bisikletçi ile diye düşünüyorum. 10- 15 kere denedim vida gevşetip, fren sıkma olayına baktım olmuyor. Disk yamuk diye düşündüm. Veya başka bir sorun var. Decathlon'dan aldım. Yardımcı olurlar diye düşünüyorum ama haftasonuna kadar beklemem lazım. Arabasız gidemem. Bakacağız artık. Teşekkür ederim.

@Mustafa Zeybek
Hocam bir de ben bunun vidasını gevşetip sıktım falan garanti bozulması gibi bir şey söz konusu olmaz değil mi ?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@KalemdenMeşrebim
Fazla endişelisiniz, sakinleşin :) tekeri söküp diske bakın düz mü diye. Büyük ihtimal düzdür.
Şunu izleyin bir de öyle deneyin. Cidden büyük bir mesele değil.
Garanti dışı kalmaz.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Aslında çok hafif ve dönüşü pek etkilemeyen sürtmeleri görmezden gelsek ne olur

Tepki
15
İsim
Furkan İpek
@Mustafa Zeybek
Teşekkürler hocam, bu videoyu izledim bende öğlen akşam bir daha deneyeceğim. Üniversiteye tekrar hazırlanıyorm. Evde çok sıkılıyorum diye aldım. Bazı bütçesel sıkıntılar oldu o yüzden aylardır almayı bekliyordum ama alıp daha süremeden böyle olması beni çok üzdü ve hevesimi kırdı. Bunla uğraştım diye bugün derste çalışamadım.
@Çetin ŞAHİNÖZ ilk farkettiğim çok az bir ses çıkıyordu. Vidaları gevşetip tekrar sıktım şimdi de dönüşün 3/4'de ses çıkıyor. :(

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@KalemdenMeşrebim
Bisikleti ilk aldığımda benim de her şey hevesimi kırardı. Aranızda bağ oluştukça nazını kabullenip, derdinin dermanını öğreneceksin :krnz: