Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Disk Fren sürtmesi

Konu, 'Frenler' kısmında Cenk Taşcı tarafından paylaşıldı.

1. Cenk Taşcı

Cenk Taşcı Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar ben bir konuyu merak ediyorum ilk başta eger açacağım konu bu bölüme uygun değilse özür dilerim ama inanın hangi kısımda açayım bilemedim
    Sorunuma geçmeden önce parçaları belirtiyim

Fren seti:Avid bb7 Mekanik 160 rotor(ön-arka)
    Jant:Mavic 317 36 delik V-break uyumlu
    Göbekler:Novatec disk 36 delik rulmanlı
    Teller:Standart Taiwan tel
    Kadro:Alikut 20 size

Şimdi sizlerden çözümünü isteğim şey(eğer çözümü varsa)şudur.
    Ben Avid BB7 Mekanik disk fren kullanıyorum memnunum(surtmesi dışında)şimdi biliyorum her fren(mekanik,hidrolik sürter)ama sorun şu:Fren ayarlarımı son derece iyi yaptım gecenlerde 2 saat uğraştım herşeyi soktum padler yeniden taktım arka tekerleği boşta çevirdiğimde hiç bir sürtme yok en ufak bile hatta tekerlek salınım bile yapıyor(bir müddet geriye bile akıyor)lakin bisiklete binince sürtüyor(arka disk) nerde gittiğim farketmiyor düz yol ,yokuş cıkmak tempoyu alana kadar sürtmeye devam bazen kesiliyor yada ben arka frene hafif,hafif dokunuyorum geciyor sonra pedallara asıldıkça yüklenince yeniden başlıyor
    Sizce bu sorunun nedeni:
    1-jant ayarımı(göbeğimi değiştirdim jant yeni örüldü tellerin bazıları gevşek kalmış)
    2-Jantmı?(Mavic 317 36 delik v-break jant kullanıyorum diger kadromda v-break vardı jantı değiştirmedim.
    3-Rotormu(Rotorda yamukluk yok herşey normal)

Sizce çözüm ne?Kesin çözümü varmı bu sorunun eğer varsa onu yapacam(gerekirse parça değişimi bu yüzden yazdıklarınız çok önemli)
    Eğer jantsa sorunun çözümü değiştirecem(ama 317 yabana atılcak bir jantda degil hayalim hep bir 717 bu soruna çözüm olacaksa kesin çözüm buysa jantı değiştiririm ama malum parada kolay kazanılmıyor ve Mavic 717 ucuzda bir jant degil)
    Elimden geldiğince derdimi anlatmaya çalıştım bu konuya bir çözüm bulabilirsem çok rahatlıyacam şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.....:))))

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sebebi çok şeyde yatabilir, ama jantta olduğunu sanmıyorum. Çünkü disk frende frenlerken jantla bir işiniz yok, yani jant istediği kadar sekiz çizsin, istediği kadar esnesin, kaliper ve diskin arasındaki ilişkiye bir etkisi olmaz. Sizin işiniz fren kaliperi, fren kaliperini kadroya bağlayan adaptör ve haliyle kadro, fren diski ve onu da kadroya/tekerleğe bağlayan jant göbeği/mil arasında bir yerde olmalı.

Henüz kendim de bundan emin değilim, ancak mesela kimi frenler normalde sürtmezken, sürücü ayağa kalkıp pedallara abandığında sürtmeye başlar. Bunun nedeni çok büyük ihtimalle esneyen kadro ve/veya esneyen göbek/milde yatıyor. Sizde de aynı sorun olabilir...

3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Olayın çemberlerle alakası yok öncelikle,Mandalları çok gevşek bırakmış olabilir misiniz ? Virajlara yatırınca dahi sürtme yapabiliyor,sonuçta göbekler de esneme yapabilir azda olsa. Kaliperleri rotorlara tam ortaladığınıza da emin olmalısınız.

4. Cenk Taşcı

Cenk Taşcı Üye

Seviye:
    Mandallar sıkı(oldukça bu konuda hassasım nedense iyice sıkılmazsa bana pek güven vermiyor)
    kaliper ve frende bilemiyorum dediğim gibi geçenlerde kendim uğraştım hiçbir sürtme yok Göbeğimi değiştirdim(novatec göbek kasette boşluk vardı)gene aynı göbekten aldım aslında memnunum bu göbeklerden iyi bir akıcılığı var.Jant ayarından olabilirmi?
    Çünkü tellerin bazıları gevşek daha once jantlarımı bir arkadaşım örmüştü baya itinayla yaptı işini kumpasla ölçtü filan şimdi bu yeni göbek takılınca jantı bisikletçide ördürdüm(tabi arkadaşın yaptığı gibi bir işçilik olmaz)jant ayarından şüpheleniyorum tamam makul ölçülerde disk sürter buna bir diyeceğim yok ama bu uzerine bindiğiniz andan ininceye kadar sürtüyor bazen geciyor anlık olarak sonra yeniden başlıyor.İnsanı açıkcası sinir ediyor Bisiklet benim hayatım sadece spor,hobi değil hergün kullanıyorum hergün 40-50km yol yapıyorum mecburen diske geçtim zorunluluktan malum Ali kut kadrolarda pivot yok yoksa disk hayalim yoktu.
    Peki şöyle bir soru sorsam farzedelim Mavic 717 jant alsam bana ne artı sağlar 317 göre daha bir esnemezmi?yada v break uyumlu jant yerine disk uyumlu bir janta gecsem bu esneme olayını gecirebilirmiyim?(yada en azından eskiye göre fark edermi)

5. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Cenk dostum sanırım tam okumadın ya da anlayamadın. Çemberle veya tellerle hiçbir ilgisi yok durumun tekerin 8 çizse bile önemli değil çünkü rotorlar göbeğe monte ediliyor diğer elemanlarla alâkası yok durumun. Kaliperini rotora tam olarak ortala ve öyle dene birde. Kaliperlerin orda 2 tane alyan başlı vida olması gerek onları gevşet ve gözünle balatalar arasını kontrol ederek ayarlamaya çalış daha sonra tekrar sık iyice. Ne kadar güzel ayarlasan da dediğim gibi yüklenince veya sert virajlara girince yine sürtme yapabiliyor.

Cenk Taşcı bunu beğendi.
  6. Cenk Taşcı

Cenk Taşcı Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim Samet arkadaşım ama frende normalde sürtme yokki tekerleği çeviriyorum ve akıyor hiç sürtmüyor özellikle kaç kez denedim ister pedalları çevir(binmeden)ister ters yönde elinle çevir hiçbir sürtme yok zerre kadar onları zaten iyice ortaladım makul ölçülerdeki sürtme normal seninde dediğin gibi ona razıyım tempomu aldım gidiyorum sürtme azalıyor seninde dediğin gibi makul bir düzeye geliyor ama yuklenince yeniden başlıyor.
    Neyse ilgi ve alakana teşekkür ederim yarın olmadı yeniden bakayım ayarlara bakalım ne yapabilecem.