disk fren sorunu

pandelis

Üye
Tepki
36
arkadaşlar geçenlerde lastiğim patladı. neyse, lastiği tamir ettim ve taktım. ancak bisikletim de epeyce kirliydi. vites çarkına biraz wd-40 falan sıktım. sonra gövde üzerinde kalan yağ artıklarını da aynı bezle temizledim. o sıra dalgınlığıma gelmiş bu bezle fren disklerini de (rotor deniyor sanırım) silmişim. ön ve arka tekerleri de çıkarmıştım temizlik yapmak için. yani bunları düzgün taktığıma eminim. fren balatalarına değiyordu hatta arka teker onu da düzelttim artık hiç değmiyor. ancak test sürüşüne çıktığımda frenlerin tutmadığını fark ettim. çok az tutuyor. yavaş giderken sert basarsam tamamen duruyor diyebilirim.

nette birkaç şey okudum. tekerleri çıkarıp diskleri deterjanla fırçaladım ve iyice kuruttum. şu an sanki biraz daha iyi ama yine de sıkıntı var. sonuçta balataların içine de yağ bulaşmıştır. acaba o yüzden mi tutmuyor? balataları nasıl temizlerim? biraz beklemem mi gerek? alkolle falan mı sileyim ? ne önerirsiniz acaba?

şimdiden teşekkürler.

Scudo

MuhammedAAA

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Muhammed
Bisiklet
Sedona
Eğer edinebilirseniz 404 balata temizleyici kullanabilirsin. İşe yarıyor.
Diğer bir seçenek balataları çıkartıp yakmak. Yaktıktan sonra düz bir zeminde zımpara da yapabilirsin

pandelis

Üye
Tepki
36
bu 404 balata temizleyicinin tam adı nedir acaba? yani diske değil de balataya mı süreceğim bunu? uygulaması nasıl oluyor tam olarak?

(link)

şöyle bir ürün buldum würth'ün disk fren temizleyicisi. yağları falan temizliyormuş, bisikletlerde de kullanılıyor.

türkiye sitesi burada:

(link)

iş görür mü acaba? balataları çıkarmadan temizleyebilir miyim bununla?

necocan32

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Muhammed Bey o dediğiniz 404 balata temizleyici tutmayan fren içinde geçerlimidir?.Ben sabunlu su ile denedim ama sonuç alamadım.