Disk fren mi V fren mi?

Scudo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@çağrı can

Kesinnikle öyle. Shimano 445 ile hope m4 freni karşılaştıramazsınız bile. Kaldı ki kaliteli hidrolik disk frenin yanında telle çalışan sistemi karşılaştırmak.

denizsmr

Üye
Tepki
52
İsim
Ali Deniz Sümer
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@iskender şerit jant çemberi ile pabucun temas ettiği alanı ve rotor ile balatanın alanını kıyaslayalım, ikincisi kullanılan malzemeye bakalım. Her hangi bir yol bisikletinde orta segment hd ile v fren testi yapılsın açık ara hd kazanır. O bahsettiğin yarışlarda fren mesafesinden ziyade ağırlık önemli çünkü 300 gr bile olsa 200 km boyunca ekstra bir ağırlık taşımak istemiyor

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
bu soruma yanıt alamadım ;

''dönen bir daireyi parmağınızı kullanarak dıştan baskı yaparakmı rahat durdurursunuz yoksa iç çapa yakın yerdenmi'' ?

Rex

Üye
Tepki
32
İsim
Kutluhan
Bisiklet
Cube
@iskender şerit Söz ettiğiniz organizasyonlarda yol boşaltılıyor, eskort var. Güvenlik tedbirleri alınıyor. Orada önemli olan durmak değil performans. Trafik de kullananlar için ise durmak önemlidir. Bu nedenle disk fren öne geçiyor.

• Beğen
Tepkiler: denizsmr

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@iskender şerit V fren ve HD freni bu şekilde karşılaştırmak çok saçma bence. Biri tel, jant ve pabuç, diğeri ise hidrolik, rotor ve balata.

denizsmr

Üye
Tepki
52
İsim
Ali Deniz Sümer
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@iskender şerit dışdan baskı yaparak fakat sizin atladığınız mevzu fren pabucu ve balatanın yapıldığı malzemeler ve temas alanları

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@iskender şerit Hidroliğin yaptığı basınç farklı, telin yaptığı basınç farklı. Telin çektiği elbette düşük güçtedir. Tabi bisikletten ne beklediğimiz çok önemli. Dursun derseniz v fren, çok çok iyi dursun her zaman dozajlıyım derseniz üst segment bir sistem sizi memnun edecektir.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: vatan

denizsmr

Üye
Tepki
52
İsim
Ali Deniz Sümer
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uptown Cyclist size katıldığım yerlerde var katılmadığım yerlerde. Birincisi tecrübe etmediğim bir şeyi konuşmuyorum burda. Dura ace mevzusunda ise, shimano özelinde konuşursak tiagra ile dura ace nin stok hali fren performansları dozajlama konusunda çok fark ediyor. Sizde demişsiniz zaten pabuçları denedim diye.

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
Hidrolik frenin tadı v frende elbette yok ama yarışmıyorsanız performans sürmüyorsanız şart mı? Bence değil. Avid elixir 3 set kullanıyorum 1 kere yağ değiştirdim prosedürlü hassas iş. Sadece yağ değişim setine 100 kağıt verdim. Bakım için fazla zaman harcamayı sevmiyorsanız v fren tercih edin kafanız rahat olsun.

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
@iskender şerit bu sorunun cevabı merkez kaç kuvveti vs ile alakalı. Merkeze yaklaştıkça daha çok gücü daha az bir alana uygulamanız gerekir. Dolayısı ile hd frenler çok daha fazla güç uygularlar ama daha hızlı bir çemberi durdurmaya çalışırlar. V frende daha az güçle daha yavaş dönen tekeri durdurmaya çalılırız. Tabiki yokuş bir de ağırlığımız olduğundan işin içine tork da girer. Bu hesabı yapan da nobel fiziği kapar :)

• Beğen
Tepkiler: Xoqo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@çağrı can İyi bir ekipman ile disk çapını yükselttiğinizde enfes sonuçlar çıkıyor ortaya :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
https://merlincycles-img.s3-eu-west-1.amazonaws.com/productImage_470_470_ffffff_image-jpeg/7071_tektro_cr720_cyclocross_cantilever_brake_silver_single.jpg
https://merlincycles-img.s3-eu-west-1.amazonaws.com/productImage_568_568_ffffff_image-jpeg/15742_avid_rim_brake_shorty_6_new_rival.jpg
paralel baskı.

smtkmhl

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Yeni bir mtb almayı düşünüyorum çoğunluğu asfaltta geçecek ama ayda 2-3 kez dağda kullanmayı planlıyorum. Sizce disk fren mi V fren mi? Birde bakım maliyeti ne kadar her iki fren sistemininde ?

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Ben bu firmalarıda anlamıyorum. V freni telli ama daha fazla güç uygulayacak hidrolik sisteme neden dönüştürmütorlar. Bşr tek magura var sanırım buna benzer bir sistem. Bu işte çalışıyor olsaydım ilk tasarımım bakım gerektiemeyen hidrolik v fren yapmak olurdu

• Beğen
Tepkiler: iskender şerit

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Bu sabah 1 m genişliğinde engelli rampasından inerken 90 derecelik dönüşü alabilmek için frene kontrollü şekilde asıldım lastikler kitlendiğinde de kayarak ilerlemeye devam etti. Yana yatıp rampadan aşağı düşmemek için frenleri gevşetip nispeten yavaşlayarak karşımdaki duvara çarptım. bisiklet 410 v fren.
Hd ye gelince evet şak diye lastiği kitliyor ama v fren i kontrol etmek daha kolay. Trafikte bir parça yavaşlayayım dediğinizde hızınızı küt diye kesiyor.

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar emin olun ortalama bir fren bacakları,fren kolu, kablo, telle ve iyi bir pabuçla gayet iyi fren performansı alırsınız. Benim mesela eski fren pabuçlarımın verdiği performansın en az 3 kat daha iyisini bunlar veriyor. Öbürleri isimsiz 5 TL'ye mahalle bisikletçisinden alınma, bir kaç frende pabuç düşüp sadece demiri kalıyor, diğeri ise Baradine'nin -modelini unuttum ama çifti 7 TL idi- pabuçları. Aldığım fren performansından gayet memnunum. Ortalama eğimin %15 lere kadar çıkabildiği bir 6-7 km civarında yokuşu full frenli indim. Performansta kayıp hiç hissetmedim desem yeri. Ya da ben anlayamadım. Freni bırakıyorum tekrar sıkıyorum ön kolllara o kadar yük biniyor ki gidon kırılacak sandım.:) İnişten sonra jantları bir yokladığımda el değmiyordu ama.:)
Yağmurda bile benim frenler -aşırı ses hariç- gayet iyi performans veriyordu.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
V frenli üst seviye donanıma sahip bisiklet aradım ama bulamadım. Donanım üst seviye olunca ne maşa V frene uyumlu oluyor artık ne kadro.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz.M