Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Disk Fren için çatal değiştirilmeli mi?

Konu, 'Frenler' kısmında Ufuk Şahin tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk Şahin

Ufuk Şahin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar v-frenlerimden memnun değilim ve sadece ön jant için disk fren düşünüyorum. Jant göbeğinin değişmesi gerektiğini biliyorum fakat çatalında disk frene uyumlu olması gerekiyor mu? Yani o balataları tutan hazneyi çatala sabitlemek için uyumlu bir çatala ihtiyaç var mı yoksa her çatala sabitlenebiliyor mu?

2. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    kaliperleri maşaya sabitlemen gerkiyor :) yani disk uyumu olan bi maşan olması gerekiyor

3. ibokozan

ibokozan Yeni Üye

Seviye:
    ben de disk fren almak istiyordum ama çatal işin içine girince maddiyat baya artacak :(

4. OvNc

OvNc Yeni Üye

Arkadaşlar kaliper'in maşaya sabitleneceği yere kaynak ile ufak halkalar ile kaynak yapsak olurmu acaba hiç deneyen varmı ?

5. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Pratikte bunu yapabilirsiniz. Kaynakla kapillerin tutunacağı yerler yapabilirsiniz. Ama bu iş sizi yarı yolda bırakır. Çünkü zamanla minik esnemeleri tolere edecek kaydırma işlemini yapamayacaksınız.

Disk frene geçmek biraz maddiyatla ilgili evet. Ama tadından da yenmez yani.
    Disk fren uyumlu maşaları forumda 25 liraya bulabilirsiniz. Tabii kilitleme aramayacaksınız bu fiyata ama sertlik ayarı olabilir bu fiyata. Kaldıki çok fazla kalitede beklemeyeceksiniz. Var bende bir tane bu arada satılık. :D

6. enderyigit89

enderyigit89 Kıdemli Üye

Seviye:
    valla bu dediğini yapcak kadar usta birini bulabilirsin olur ama en az senden 50tl ister bu iş için.belki birini bulursan maşayı söküpe kaynattır olduğu gibi herseyi üstündeyken kaynattırma :D

bu arada niye v frenden vaz geçiyosunuz anlamıyorum bi diske geçinde görün
    benim bisikletim trek 4400 disk modeli kadro maşa sadece disk uyumlu bende isterdimki v frenim olsun:eek:

7. OvNc

OvNc Yeni Üye

usta sorun değil öyle bir dükkanda çalışıyorumki hem marangoz hem demirci hem su tesisatçısı hemde aliminyum korkuluk (vida civata somun türü işlerde bilgili) ustası var o yüzden biraz şanslıyım şuanda v fren kullanıyorum ve gayette memnunum ama bulunduğum bölge genelde yağışlı olduğundan v fren'de arka pek etki etmiyor yağışlarda bende ön freni kullanıyorum tabi onuda bi türlü tutturamıyorum sıkıyorum durmuyor 5 mm daha sıkınca kitleniyor :D yağışlı havalar dışında v frenden çok memnunum

8. enderyigit89

enderyigit89 Kıdemli Üye

Seviye:
    ozaman önemli ama mekanik düşünme ozmn:in: ucuz olsun hidrolik olsun