Disk fren hakkında

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
arkadaşlar iyi geceler 2. el bi mtb alacağım çalıştığım yerde ki bir elemandan ön arka frenler disk fren hidrolik sanırsam bunların bozulma olayı nasıl oluyor tamiri pahalımıdır birde mtb bisiklete yol lastığı benzeri bir lastik varmı acaba ?

Scudo

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Disk fren konusunda pek bir bilgim yok ama Billas B-74 kullanıyorum eğer kafandaki lastiğe uygunsa tavsiye ederim iyi tutuyo 20150804_152921.jpg

(link)
Bu modeline de bakabilirsin

Tepki
55
İsim
Ozan Aydın
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,
Disk frenler öyle kolay kolay bozulacak bir fren türü değildir. Hidrolik fren kullanmaktayım bende. Bu zamana kadar hiç bir arızasını ya da sıkıntısını görmedim. Sadece bakımı açısından biraz dikkatli olmak gerekli. Bunun da en sağlıklı yolu bu işten anlayan kişilere başvurulmasıdır. MTB için yol lastikleri elbette bulunmakta. Fakt yol bisikletinde ki gibi ipince durmayabilir. Sadece dişsiz olarak bulunuyor. Asfalt lastiği olarak da bilinir zaten piyasada. En yaygın marka da CST dir yol lastiğinde genellikle.

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
bende disk fren kullanıyorum gayet memnunum kolay kolay bozulma olmaz. lastik konusunda ise 1.75 ölçüsünde bir lastik takmanı tavsiye ederim. bütçeni bilmediğim için rubena flash olabilir yada biraz daha yukarıya çekip scwalbe nin 1.75 modellerine bakabilirsin

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@Ozan_Aydin hocam ince istemiyorum zaten yapısı gereği uymaz da tırtıklı olmaması lazım en azından ben ağırlıklı olarak tur yapıyorum dağ bayır gezmiyorum bütçe olarak da her bir lastik için 30 35 tl verebilirim

@Berkec. hocam peki diyelim lastik patladı ve tekeri bisikletten çıkartmamız gerek bu disk lerden kolay bir şekilde çıkıyormu

Tepki
179
her ürün gibi dikkat edilmesi gereken şeyler var disktede.
1 yağ değmemeli diske. devamlı toz ve kirden temiz kullanılmalı.

lastik içinse 1,50 genişliğinde maxxis detonator şiddetle öneririm hem yolda akar hemde ıslakta çok iyi tutar.

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
disk fren bakım gerektirmez kullanıma bağlı balata değiştirme olayı vardır o kadar yağ değişimide ben 2 yada 3 yıl diye biliyorum rotorlara(disklere) ve balatalara mazot,yağ bulaşmaması lazım olay budur :)

• Beğen
Tepkiler: Keya

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
diskin lastık çıkartmaya engel teşkil edecek bi durumu yok

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eger alacaginiz bisiklet hali hazirda sorunsuzbir bisikletse, bir sure daha sorun cikarmayacaktır. Disk kafa karistiran bir sistemdir cunku yayginlasmasi ve inceliklerine hakim olma olgusu 2 yildir gundemde. Oldukca guvenli, uzun omurlu, anlayan birisinin elinde kisa surede sorunu cozulen, yoksa insani delirten bir fren olarak tanimlayabiliriz. Uygun fiyatli lastikler olarak sizze CST, Rubena veya altta linki bulunan lastigi onerebilirim. Ancak verim ve dayanıklılık acisindan fiyati ile orantili birazda. Kimisi "fiyat/performans urunu" derken, bir kisim ise "bir daha asla" diyor. Agresif kullaniyorsaniz veya bisiklet kullanma beceriniz cok yuksek degilse, ozellikle tutunma sorunundan sikayet edenler daha cok sanirim. Siz city veya cyclocross tabir edilen modelleri ariyorsunuz. Bu lastikte duzgun bir markanin uygun fiyatli, kriterlerinize uyan bir modeli: (link)

Disk frenli bir lastigi sokmek V frenden daha kolaydir. QR acar tekeri cikarirsiniz. Takarken de QR milinin yerine dogru oturmasina, diskin hafif bir dikkatle iki balatanin arasina gecmesine dikkat edin yeter. V frendeki gibi teli acip bacaklari ayima zahmetinden sizi kurtarir. Sorun cikarmayan bir HD binlerce kilmetre sizi hic uzmez. Asinan balatalarini degistirmesi normalde 1 dakikalık bir islemdir. Balata omru yola ve kullaniciya baglidir. Ben arka balatami yanilmiyorsam 3000 km civari degistirdim. On balatalarim ise 6800 km de hala is goruyorlar.

• Beğen
Tepkiler: ziyainal

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
@ATALAY16
@ziyainal
Disk frenler ile ilgili pek fazla bilgim olmadığını söylemiştim ama @ziyainal açıklamış

Tepki
55
İsim
Ozan Aydın
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ATALAY16 o zaman lastik olarak sana Continental Race King 2.2 onerebilirim. Yol lastigi kullanmadan evvel bu lastik ile suruyordum. Performans acisindan da saglam gibi geldi bana. Bunu da yol lastigine gecince daha iyi farkettim.

Tepki
1
Bisiklet
Diğer
arkadaşlar sonuç olarak disk fren mi v fren mi sorusunun cevabı, disk fren oluyor değil mi?

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Aynen kardeşim ben yaklaşık 5 yıldır v fren kullanıyodum ve bildiğin ölüm onları kullanmak. Disk fren havada karada alır

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@cardigans78
@Hayrettin
Vallahi şuanda bende v fren kullanıyorum bisikletimi alırken boyum ve bütçem sebebi ile V fren almıştım fakat bazı yerlerde inişlerde disc frenin yerini arıyorum.Hatta aldığım bisiklette disc yerleri mevcut ilerleyen zamanda daha üst bir model bisiklet almazsan disclere geçicem

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Fren işi şans aslında ama ucuz modeller illallah ettirebiliyor elixir 1 vardı sonunda gittim shimano set aldım en iyisi v fren daha düşük performans ama daha uzun ömürlü

Keya

Üye
Tepki
5
İsim
Kemal y
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar, bende disk fren işine çok soğuk bakıyordum, araştırdımda; birçok markada fiyat arttıkça V fren yerine önceleri spiralli disk fren şimdi ise hd kullanılıyor( yol ve kors gibi türler hariç).bisiklet ve ayrıca fren parçalarının ucuzluğundan ve fren tutuşunun gayet yeterli olmasından(ıslanmadığı zamanlarda) dolayı v alacakken birden 3 katı paraya gittim rockrider 540 aldım. Gayet memnunum, diğer forumlarda da belirttiğim gibi mtb ler yol ve şehir bisikleti olamıyorlar maalesef, yol bisikletinide ayrıca alacağım. Yani disk fren iyi derim, Kullanım açısından.

Tepki
55
İsim
Ozan Aydın
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim görüşüm, tamamen hidrolik disk frenden yanadır. Kullanımı hoş, uzun ömürlü. Öyle kolay kolay arıza çıkartmıyorlar. Yağmurda, çamurda durdurur.

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Değerli bisiklet severler biliyorum disk frenler hakkında yüzlerce konu var ama merak ettiğim konu hakkında tam olarak net bir cevap alamadım bu yüzden uzatmadan soruma geçeyim .
Marka ve model önemli değil Avid olsun Shimano , Hayes , Maguro olsun forumda baktığım tüm konularda ben de dahil çoğu kişi genel olarak disklerin ötmesi ve sürtmesi konusundan şikayetçi çözüm için onlarca öneri sunuluyor bazıları işe yarıyor bazıları yaramıyor , sizce forum da bisikleti disk frene sahip olan ve ilk alındığı andan itibaren ötmeyen, sürtmeyen, rotoru yamulmayan kişiler var mıdır ? Yoksa bu olaylar disk frenlerin kronik sorunu mudur ? Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Tepki
37
İsim
Mustafa
Bisiklet
Carraro
Bisikletimi ocak ayinda aldim. Ogun bugundur biniyorum. Ne bir ses nebir yamulma herhangi bir sorun yasamadim ( masallah diyelim ). Hd frenler bakimi temizligi yapildiktan sonra sorun cikaran sistemler degildir genelde. Yasanan sorunlarin kullanici kaynakli oldugu kanisindayim.

Tepki
36
Bisiklet
Scott
Ekim ayından beri Tektro Auriga kullanıyorum. Ne ötme ne de sürtme, hiçbir sorunla karşılaşmadım. İnşallah da karşılaşmam. ( Şom ağzımızı açtık bakalım ne olacak. :D )

• Beğen
Tepkiler: Umut AKAN