Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dİsk fren balataları hakkında bilgi.

Konu, 'Frenler' kısmında Onur Kula tarafından paylaşıldı.

1. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yeni aldığım ama henüz takmadığım, Avid BB7 frenim için yedek olarak fren balatası alacağım. Fakat "organik aliminyum" ve "organik metal" gibi farklı tiplerde balatalar var.
    Bunların farkları nedir. Bir de üzerindeki orjinal balataları ne tiptedir?

Ayrıca elimde shimano 160'lık rt-52 rotor var.
    Üzerinde "Only Resin Pad" yani sadece resin balatalar için uygundur yazıyor.(Bilmeyenler için:) )

Kafam karıştı yani. Her rotor her balatayla çalışmıyor mu? Ayrıca hangi tip balatalar daha performanslıdır?

Şimdiden teşekkürler.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Organik, Metalik (Avid)
    Resin, Metal (Shimano)
    Yari-Metal, Metal (Hayes)

Fren üreticileri, ürettikleri balatalari hemen hemen her zaman bu sekilde 2ye ayiriyorlar. Isimleri farkli olsa da islevleri hep aynidir. Metalik balatalar, daha sert yüzeyli ve kislik kosullar icin uygundur. Yazin ve kuru havada kullanildiklarinda kendileri zor asindigi icin fren diskinin da ömrünü azaltir.

Resin ve/veya organik padler ise daha yumusak yapilidir, kisin camur vs'de kullanildiklari takdirde cabucak biterler ancak yazin ve kuru kosullarda metalik padlere göre cok daha performanslidirlar.

Kisaca her rotor her balatayla calisir, fakat performans ve ömür farkliliklari olusur.

3. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Ve tabiiki Seramic/Carbon alaşımlı balatalar... Tamamen performansa yönelik bu balatalar hem rotora zarar vermez hem seramik karışımlı olduğundan ısınma daha az olur... (tuzum bulunsun istedim:))

temucin90, Onur Kula ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:

Bu tip balatalari genelde yan sanayi üreticiler (AZ2, KoolStop vs) gibi firmalar üretiyorlar. Aslinda güzel bir sistem, bu balatalar daha uzun ömürlü oluyorlar cünkü köseleri dagilmiyor hic.

Onur Kula bunu beğendi.
  5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    KoolStop gibi bir yan sanayi üreticisine can kurban. :) Peki bu seramik-karbon karışımlı balataların fiyatları da uçuk oluyor mu? Bir de v-fren deki gibi farklılıkları var mı? Mesela v fren de çember farklı bunda da rotor yüzeyi mi farklı?

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:

Yok hayir, seramik mantigi V frendeki gibi degil. Sadece balatanin karisiminda bir takim farkli maddeler var, bu maddeler de balatanin uclarindaki dagilmayi engelliyor. Onun disinda farkli olan birsey yok.

Fiyatlari da cogu zaman ayni oluyor.

7. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Ben Shimano disk frenim için gold'un ceramic-carbon balatalarını aldım, 15 euro idi. Kendi orijinal balataları ise 8 dolardı.

Dün yeni bisikletimin balatarı değişti. onda avid juicy 3.5* var, iki balatada aynı fiyat benim tercihim ceramic-carbon olucaktı ama bulamadım:(

*Bu avid frenleri anlayamadım. Kollar 5'le aynı renk ve tasrımda, fren ayakları 3'le tamamen aynı.:rolleyes:

8. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Avid juicy 3 ve 5 in arasındaki tek fark "juicy 5" in maneti ileri gidebiliyor... bunu jantı çıkardığınızda vs kullanabileceğiniz bir özelliktir.. onun dısında performansa yönelik bir değişim yok... ;)

temucin90 bunu beğendi.
  9. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Manet nedir acaba?