Disk fren - Balatalar arası mesafeyi artırma.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Fazla olmayan hidrolik disk fren bilgimle Avid Elixir 5 frenlerin yağını değiştirdim. Fakat yağı değiştirdikten sonra balatalar arasında kalan mesafe çok az, tekeri taktığım zaman neredeyse disk ile balatalar sıfıra sıfır denk geliyor. Dolayısıyla rotordaki en ufak eğrilikte sürtme yapıyor. Sürtmeyi engellemek için balatalar arasındaki mesafeyi artırmak istiyorum ama denemelerim sonuç vermedi, bunu yapmanın bir yolu muhakkak vardır diye düşündüm, bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim..

Scudo

esmer

Üye
Tepki
8
mekanik diskte kaliperin sagında alyan ile balatayı ileri geri ittirme yeri var ama hidrolik te durum nasıldır bilmiyorum malesef

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
9
pedleri çıkardıktan sonra içerdeki itici parçayı bir pense ucuyla veya başka bişeyle içeri doğru itekle.ama hidrolik vidalarını sök önce ki yağ dışarı çıksın.tamponu katıp tekara dolum yap havasını al düzelicektir.bendede aynı sorun vardı

• Beğen

Mustafa Alatay

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Specialized
Avidin eski modellerinde ufak bir yağ havuzuvardı bu havuzcuk sistem içindeki yağın miktarını gerekli seviyede tutuyordu. Yeni modellerde bu havuz buluunmadigi için sistem içinde biraz fazla yağ olunca surtme sorunu oluşuyor. Çok küçük bir miktar yağ fazla olmuş sanırım. Yağ ikmali yaparken öncelikle balatalarin arasını açıp daha sonra yağ eklerseniz bu sikintiniz olmaz :)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yağ vidasını hafifçe açıp, alyan ile mesafeyi artırdım, fazla yağ dışarı çıktı sorun çözüldü. Yardımlarınız için teşekkür ederim..