Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

disk firen esniyor

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Silver Cord tarafından paylaşıldı.

1. Silver Cord

Silver Cord Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaslar carraro crs 620 model bisiklet aldim 3 gun once

Dun bir avm ye gittik cay icmemiz 15 dakikayi bulmadi bisikletleri kitledigimiz otopark a geri donduk ve baktim ki bisiklet hareket etmiyor

Bidaha baktim ve % 90 bir araba bisiklete arka attiricinin oldugu yerden vurdu ve ya surttu arka teker yerinden cikmis attiricida ve pedalda cizikler var

Tekrar yerine oturttum bir sey olmus mu diiye sursum arka freni sıktığım zaman baki yorum arka diski tuttan o balata kismi hafid eğim yapiyor gider vaziyetteyken

Simdi aklima takilan bu hafif eğim her frende olurmu yoksa acaba olaydan dolayi mi boyle oldu gevsedi elimle kontrol ettim normal gibi geldi bana ama kafama takildi iste

Simdi boyle egim oldugu zaman dolayisiyla diski de hafif kasiyor hizli giderken fren yaptigimda kopma gibi veya diske her hangi bir zarar verirmi beni aydinlatin biraz lutfen":)

Ve kucuk bisey daha soracam bisikleti aldigim ilk gun bisikleti surdugumde baktim on teker yalpalio dedim adama cant mi yamuk oda dediki yok lastik yeni oldugundan oyle gozukuyor zamanla yerine oturur dedi bana ne derece dogrudur ve cant yamuk olsa sanirim diskten dolayi teker de donmez galiba

Cevap larsaniz cok sevinirim tesekkurler.

2. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rotorların(disclerin) muhtemelen yamulmuş olabilir. aslında bir pense ile göz kararı ayar yapılabilir ama yeniyse bisiklet sen elleşmeden bir bisikletçi halletsin o esnada vites jant vb ayarlarıda yaptırırsın, dediğin gibi birisi vurup gitmiştir... Lastik konusunda bende de aynı sorun vardı düşük basınçtan dolayı lastik tam oturmamıştı ve bu sebeple arka lastiğim yalpalıyordu. Hava basınca düzeldi. Yeni lastikte de aynı sorun olabilir yada daha yeni olduğu için yada uzun süre havasız kaldığından şekli bozulmuştur bir süre sonra düzelecektir, düzelmezse bir akortuna baktır jantının. Frenlerin kopmaz, çok anormal durumlar olmadıkça olmaz o . Sorunun çok büyük değil, daha da büyümeden bir bisikletçiye gidip hallettirmende fayda var :)

3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim aklıma takılan, o avm'nin otoparkında güvenlik kamerası yok muydu? Olayın nasıl olduğunu tahmin etmekten başka birşey yaptınız mı? Sonuçta daha çiçeği burnunda bir bisiklet durağan haldeyken kaza oluyor veya kasıtlı zarar söz konusu. Benim içim acıdı okuyunca. Sizin içiniz rahatsa sorun yok tabi. Soruya gelince; "eğim yapıyor" derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım ama gevşeme ile ilgili bir öngörüyse eğer balataların içten gevşemesi mümkün değildir. Balataların içinde bulunduğu kaliperleri tutan vidalar gevşemiş olabilir ve bu da balataların diske olan eşit uzaklığını bozmuş ve sürtme gibi istenmeyen bir soruna yol açmış olabilir. Basit bir ayarlama ile bu sorun hallolur. Kaliperlerde ve balatalarda sorun yoksa, Alper Gencan arkadaşımızın dediği gibi rotorda bir yamukluk söz konusu olabilir ama dediğiniz gibi darbe arka attırıcı tarafından olmuşsa rotorun yamulma ihtimali azalıyor çünkü rotor attırıcı ile aynı tarafta değildir. Yine de hallolmayacak bir sorun yok. Lastik konusuna gelince. Lastiğin yeni olduğundan dolayı yalpalama yaptığı doğrudur ama bu yalpalama olarak kullanılacak anlamına gelmez. İyi bir bisikletçi gerekirse lastiğin havasını 10 kere indirip şişirerek jant kenarından dışarıya çıkmayan tel kısmını yerine oturtur öyle teslim eder. Sizinkisi havayı basıp geçmiş. Bu işi yapmak biraz tehlikelidir; çünkü eğer lastiği oturtayım diye istemeden fazla basınç vurursa patlatma ihtimali vardır. Bu riske girmek istemeyen sözde kaliteli bisikletçimiz işte böyle geçiştirici laflarla müşteriyi yollar. Umarım yeterince açık olmuştur...

Silver Cord bunu beğendi.
  4. Silver Cord

Silver Cord Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Halil ey teşekkür ederim
    Ne hikmetse bisikleti koydugumu ceken tarafı goren kamerea yok otoparkın hemen ılersınde 50 metre kadar guvenlıkler var arabalara yon verıyorlar fılan onlarından haberı yok

Her neyse geçti gitti diske gelıce rotor oluyodu galıba o yamukluk yok dumduz donuyor

Benim dediğim olay şu o rotor veya disk balata nın ıcınden gecıyorya hani fren yapıyor o mekanizma fren yaptıgım zaman kadroda bağlı oldugu kısımdam ıtıbaren tekerın donmesi sosnucu yaptıgı etkıyle ufak esnıyor ama buyuk bır sorund egıl sanırım. Neyse teşekkür ederim.

5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    5 numara alyan anahtar ile iyice sıkın o 2 vidayı. O zaman esneme kalmaması lazım. Tabii ki kaliper plastikten yapılmamışsın ;)