Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dış Ve İç Lastiğin Yanma Sorunsalı

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Umut Gül tarafından paylaşıldı.

1. Umut Gül

Umut Gül Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhabalar arkadaşlar.

Foruma bu ilk mesajım, dolayısıyla öncelikle kendimi tanıtayım sizlere.
    İsmim Umut, 27 yaşındayım. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 2009 yılında mezun oldum ve yaklaşık 1 senedir Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde hekimlik yapıyorum. Ekim ayına kadar daha burada çalıştıktan sonra tekrar İzmir'e dönmeyi düşünüyorum; umarım o zaman güzel sahilimizde, keyifli turlarda aranızda olacağım :=)

Sorunum ise şu; bu cumartesi uzunca bisikletsiz geçen bir aradan sonra kararımı verip Carraro marka bir MTB aldım İzmir'den. Malum daha 5 6 ay kadar bir süre Kütahya'da olacağımdan da bisikleti buraya getireyim dedim. Bunun için de arabaların arkasına takılan taşıyıcılardan aldım bir tane . Bilmiyorum daha önce kimsenin başına böyle bir olay geldi mi, gelmediyse de sizlerin kulağına da benim gibi küpe olsun diye yazıyorum biraz da bu yazıyı, ama bisikleti taşıcıya "sanırım" biraz eğik astığımdan arabanın egzozu iç ve dış lastiğin önüne gelen kısmını sıcaklığıyla eritmiş. Şimdi sorum belki saçma ama bu cantın iç yüzeyini döşeyen ince şerit de erimiş bu hadisede, bu parça olmazsa olmaz bir parça mı lastik için? ve eğer öyle ise bunların yedeklerini bulabilir miyim ya da onun yerine koyabileceğim alternatif birşeyler önerebilir misiniz?

Biliyorum bu kadar saçma ve basit bir sorun için gereksiz uzun bir yazı yazdım ama halimi anlayın arkadaşlar; daha üzerinde 40 km. gittiğim biricik bisikletim şu anda sırt üstü yatmış bir kaplumbağa gibi çaresiz duruyor gözlerim önünde , içim acıyor içim... :)

umutkahraman bunu beğendi.
  2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Onun yerine düzgün bir şekilde elektrik bant sarabilirsiniz.
    jant'ın içindeki çıkıntılar diyelim iç lastiğinize zarar vermesin ve yapışmasın diye sarılmaktalar.

Salih Manavoğlu, Serden Us ve Umut Gül bunu beğendi.
  3. Umut Gül

Umut Gül Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ederim bu hızlı ve açıklayıcı cevabınız için; öyle yapıcam :)

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Elektrik bantını tek kat sarmayın. Tek kat ince geliyor ve yüksek basınçta şişirirseniz lastik, jantın durumuna göre, içeri kaçarak ya da jant telinin batmasıyla patlayabiliyor.

Özellikle sıcak havalarda elektrik bantı çok esnediği için daha çok sorun çıkarıyor.

Umut Gül ve Salih Manavoğlu bunu beğendi.
  5. Salih Manavoğlu

Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

çok doğru bir tespit... :in: ve çoğu jant üretisi bu şeridi daha sert plastik malzemeden üretiyor. birkac kat elektrik bantı, eski seride nazaran daha hareketsiz ve uzun ömürlü olacaktır...

bu arada yeni bisikletiniz hayırlı olsun, umarım en kısa sürede sorununuzu çözer çaresiz kamlumbağanızı özgürlüğün kavuşturursunuz.

Umut Gül bunu beğendi.
  6. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben,janta bir kat bant sardıktan sonra,eski iç lastikten kestiğim(1 cm kadar eninde ve janta oturacak uzunlukta bir şeridin uçlarını yapıştırıp)şeriti de bantın üzerine,janta geçiriyorum...İç lastik patlamasına karşı,orjinal jant koruma şeritleri gibi, oldukça iyi bir koruma sağlıyor...

Umut Gül bunu beğendi.
  7. Umut Gül

Umut Gül Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Şimdilik idareten bişeyler yaptım ama yarın gidip adam akıllı bir çözüm üreticem, tavsiyelerinizi de göz önünde bulunduracağım :)

8. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    Civardaki bir bisikletçiden çıkma iç lastik alın ve 1 cm. şeklinde kesin, janta gergin girecek şekilde ölçüp, kesip, uçlarını yapıştırın. İşte bir jant koruyucu..

Umut Gül bunu beğendi.
  9. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    yeni bisikletiniz hayırlı olsun.

Umut Gül bunu beğendi.