Dış lastikte bir sorun var..

Naci Erdem

Üye
Tepki
9
İsim
Naci Erdem
Bisiklet
Sedona
Yerel bir imalat olan 28" jant şehir bisikletimin patlayan arka iç lastiğini yenisi ile değiştirdim ve janta taktım, ancak dış lastiğin bir tarafında dıştan içe doğru hafif basıklık kaldı.. İç lastik yeni, dış lastik aynı lastik.. Havasını indirip hafifçe vura vura oturtup yeniden şişirdim olmadı, su ile ıslatıp tekrar aynı işlemi yaptım olmadı, zamanla düzelir diye bir süre kullandım yine olmadı, sürüşte rahatsızlık veriyor. Sorun nerede olabilir? Ne yapmalıyım?

Naci Erdem

Scudo

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
büyük ihtimal ile dış lastik yerine oturmamıştır.onu çözmenin yolu ıslatmak değildir.ıslatıp şişirirseniz lastik daha duru bir hal alıp kaymamaya çalışacaktır.lastiği tam oturtmak için jantın içinde kalan kısımlara bulaşık deterjanı(piril) sürmektir.lastiği janta geçirin şişirmeden lastiğin tırnaklarına parmağınızla pirili sirün.pirili bir kola kapağı yada bir çay tabağına dökün.parmağınızı bandırp bandırıp sürün.ve şişirin el pompası ile şişirseniz bile lastik oturur.kolay gelsin.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Naci Erdem

Merhaba..

Bu konu daha önce bu forumda çok tartışılmıltı ama ortak sonuç olarak ilk yapmanız gereken şu olmuştu;

tekerinizi şişermeye hazır hale gelince süngerle tüm dış lastik kısmını bol köpüklü suyla iyice kaygan hale getiriniz..

sonra tekerinizi pompayla el ile değil lastikçide ya da bisikletçilerde bulunan komprasörle aniden şişiriniz.

Birde size tavsiyem tekeri tolarken iç lastik ile dış lastik arasına az miktarda pudra sürmeniz. Bu hem montajınızı kolayaştırır hemde bu sıcak havalarda basınç dolayısıyla iç lastiğin dış lastiğe yapışmasını engeller, böylece söküm aşamasında rahat edersiniz.

Kolay gelsin..

• Beğen
Tepkiler: şener incesu

bellamy

Üye
Tepki
18
İç lastik ile dış lastiğin birbirine yapışmaması için pudra sürülmesi tavsiye edilir. Diyelim ki o an için pudra yok. Alternatif olarak başka bir çözümü var mıdır bunun?

• Beğen
Tepkiler: şener incesu