Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dış lastik tavsiyesi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ayanux tarafından paylaşıldı.

1. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    merhaba

eyül ayı içerisinde yapacağım gezi için dış lastiğimi yenilemek istiyorum. yanlız parça konusunda çok deneyimli olmadığım için siz forum arkadaşlarımdan bana yardımda bulunmanızı rica edeceğim.

öncelikle halihazırda iç lastikli sistemi kullanıyorum ve iki farklı lastiğim var.. birincisi schwalbe marathon 26'' 1,50, ikincisi ise bisikletimin üzerinde gelen michelen XC cross country 26'' 2,25 ..

schwalbe'den çok memlunum. tutunması ve sağlamlığı gerçekten harika. daha bir kez patlamadı bile ama bu gezide yolun yarısı taş toprak, yarısı asfalt olacağı için 1,50'lik bir yol lastiği kullanmayacağım. elimde olan XC lastiklerden ise hiç memlun değilim. her ne kadar arazi lastiği olsa da çok dayanıksız bir lastik olduğu kanaatindeyim. üzerinde hiç diş kalmadığı gibi günde 3 kez patladığı bile oldu. yanakları çok yumuşak ve her çalıda stabil yolda patlıyor.. açıkçası bu da beni endişelendiriyor.

neyse bunlar elimdekiler. gelelim kafamı kurcalayanlara..

tubeless sistemede geçebilirim ama bu fethiye-antalya arasını koşacak şahsım için uygun mudur? rahat mıdır? bu sisteme zart diye geçebilir miyim ? hali hazırda corratec 0.4 kullanıyorum ve üzerinde gelen jantlar disk uyumlu beyaz zzyzx 26'' jantlar.. pabuçun değebileceği bir yer olmayan ve çift kat alu olan jantlardan. bunlara tubless olur mu? yoksa yeni bi jant mı almam gerekir. yeni jant almam gerekiyorsa açıklama yapmayın lütfen çünkü yeni bir jant alamam :)
    yeni janta gerek yoksa;
    tubeless'in tamiri daha mı kolaydır iç lastikli sisteme göre ? yok ''sen içlastikli sistemde kal gerek yok bi gezi için'' diyorsanız %50 asfalt, %50 taş toprak (kaya yok) yolda kullanılabilecek zırt pırt patlamayacak, dişleri erimeyecek bir lastik önerebilir misiniz ? bunun için çiftine 100 liralık bir bütçe ayırsam normal midir ? az mıdır..

çok komplike sorular sordum.

affedin:)

sevgi ve saygılar..

2. cakmakmehmet

cakmakmehmet Kıdemli Üye

Seviye:
    fazla inceleme dostum gazla gitsin

sprint bunu beğendi.
  3. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Benim şahsi fikrim tubeless'a geçmemeniz yönünde.
    Eğer geçmeyi düşünürseniz (bildiğim kadarıyla değil ama) jantlarınızın tubeless uyumlu olması gerekli.Alacağınız lastiklerde tubeless olmalı.
    Tabi lastiklerin tubeless olanları tubeless olmayanlarından biraz daha pahalıdır.

Size armutu pişirip vermiyorum ama bahsettiğiniz yola göre; Az dişli 1,95 lastik işinizi görecektir.Eğer mıcırda çok yavaş giderim derseniz tecrübenizde varsa 1,75'e kadar inebilirsiniz.

4. frustrated

frustrated Kıdemli Üye

Seviye:
    selam,

çok fazla deneyimim olmasa da size ekonomik bir çözüm olarak schwalbe jimmy i önerebilirim. sedona 711 ile standart olarak gelmişti bu lastik; 2000 km yaptım bir kere bile patlamadı. aslında araziye biraz daha yatkın ama asfalta da gayet iyi tutunuyor..fiyatı da gayet uygun..

5. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    selamlar,

öncelikle tubeless tavsiye etmiyorum, çünkü hem lastikleri daha pahalı, hemde jant setiniz tubeless uyumlu olmağı için ayrıca bir tubeless kit almanız gerekir ve bunların da fiyatları pek ucuz değil. hem tubeless lastik şişirmek normal pompalarla oldukça zor diye biliyorum, bunlar için daha çok basınçlı tüpler kullanılıyor. bu da ayrıca masraf demek tabii.

bence semi-slick (ortası düz, yanları dişli) bir lastik işinizi görecektir. maxxis veya schwalbenin bu tür bir lastiği olabilir mesela

6. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    sıradan jantları da tubless olarak kulanabilirsiniz tabi bunun için scott ın bir seti war bunu jantınıza uygulayarak uygun fiyata tublese geçmiş olursunuz ayrıca tubelss lastikte çok büyük bir yırtık olmadığı süerce tamaman hava kaybetmez az bir hava kaybı olur o kadar hemen biraz hava basarak olayı haledersiniz ama kesinlikle tubless lastiklerin sizi yolda bırkam ihtimali yok denecek kadar azdır anlatığınız özellikleri taşıyan bildiğim bir lastik te war swable marathon xr ama yinede daha tecrübeli kişilerden ttavsiye almanız sizin yararınıza olur
    saygılar

7. ayanux

ayanux Yeni Üye

Seviye:
    evet herkesden aynı tavsiyeyi alıyorum. marathon xr çok tavsiye ediliyor. biraz daha araştırdıktan sonra tam bir karar vermiş olurum sanırım...

teşekkürler..