Dış Lastik Sorunsalı..

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Sayin srdrmrs, saydiginiz lastiklerin hic biri kislik degil. Bir kere Vittoria Rubino' dan uzak durun. Hic kullanmasaniz bile durdurdugu yerde eskir. Michelin Dynamic yaz aylari icin iyi bir lastik olmasina ragmen, hem uzun ömürlü degil, hem patlamaya karsi cok emniyetli degil. Bana 4 hafta dayandilar( Yaz aylarinda..)Bunlarin arasinda yine en uygunu Super Sport, fakat soguk havalarda silak zeminde cok kayan bir lastik... ( Bu yazdiklarimin hepsi sahsi tecrübelerimdir... :( )

Zafiro icin sey diyemiyorum, ama mutlaka hizli yol bisikleti diyorsaniz tavsiye edebilecegim tek lastik Conti GP 4 Season...!

Scudo

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
teşekkür ederim conti siparişini verdim. alınca izlenimlerimi yazarım..

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar bende aynı konu üzErinden soru sorayım. Dış lastik olayı o kadar önemli mi(cidden bilmediğimden soruyorum). Önceki bisikletim 26'lıktı ve bisikletçiden 25+25=50 tlye 2.00 kalınlığında dış lastik almıştım. Gerçi karşılaştrma yapacak tecrübem yok ama memnundum o lastiklerden. Şimdi burada veya 2. El bölümündeki lastiklere bakıyorum dünyanın parası. O kadar para vermeye değer mi? Çünkü bende şehir bisikletime (28'lik) yeni lastik almayı düşünüyorum. Öyle çok profosyonel sürmüyorum. Genelde 30-70 km arası ve çoğu asvalt azı stabilize yerlerde sürülecek. Yaz kış ayrı lastik kullanmakta istemiyorum. Ne tavsiye edersiniz:)?

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
Merhaba.
Haftanın 6 günü bisiklet süren biri olarak Continental GrandPrix 4 Season lastiğini öneririm. Hafta içi her gün Dilovası-Gebze-Dilovası (stabilize yol) her hafta sonu da Kocaeli-İstanbul-Kocaeli (yaklaşık 150 km) yapıyorum. Ayda 1K civarı km yapıyorum. Sadece 3 kez patladı 3ünde de lastikte yeterli hava olmadığı için jant kesiğinden kaynaklı bir patlaktı. Ben 23mm'liğini kullanıyorum:
Kuru zeminde : yol tutuşu çok iyi. Basıncı ayarlandığında akıcılığı çok güzel.
Islak zeminde : virajlarda hafif kayma yapıyor ama düz yolda giderken fren mesafesi tatmin edici.
Kumlu zeminde : selenin arkasına doğru oturup fren yaptığınızda kuru zemindeki fren mesafesini yakalıyorsunuz.
Toprak zeminde : Ağırlığınızı ortalayabilirseniz eğer arka tekerin gömülmesini engelliyorsunuz. Eğer toprak sert ise gayet net bir şekilde gidiyor.
Çamur zeminde : gitmiyor. Çok denedim ama olduğunuz yerde batıyorsunuz.

Benim tecrübe ettiğim zeminler yukarıdaki gibi. Açıklayıcı olmak adına teker teker yazdım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

https://i.hizliresim.com/78XQ05.jpg
http://store.donanimhaber.com/53/e9/31/53E931724586200090CDFF4C7DBABC7C.jpg

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Yıldırım bey çok teşekkürler. 28 lik bisiklete bu lastikler olur değil mi? Birde netten satın alabilir miyim? Link var mıdır?

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@Hakan Genç

Rica ederim.
Lastik 700-23 olarak geçiyor 28"liklere çap olarak olur ama jantın uyumluluğu önemli mtb veya şehir kullanıyorsanız en düşük kullanabileceğiniz lastik enini bilmeniz gerekir. Genel olarak mtb jantları 1.40 şehir bisikleti jantları da 35mm'e kadar destekliyor ama 23mm enli lastik için ona uyumlu jant seti olması lazım. Kullandığınız bisikleti bilmediğimden bunları yazmak istedim.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Kullanıdığım bisikleti söyliyeyim:) trek ds 8.4 bu bisiklete nasıl lastik almalıyım? Dediğim gibi çoğunlukla asvaltta sürülecek.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Hakan Genç

Fazla bir beklentiniz yoksa, yukarıda Bülent (İhtiyar) Bey'in bahsettiği Continental Tour Ride gibi bir lastik öneririm ben. Hafiflik, patlak koruma, arazide yol tutuşu gibi beklentileriniz varsa onlara göre başka modeller olabilir.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
@Murat B.

Teşekkürler tour ride'lerin fiyatı daha makul geldi bana. Gp 4 seasonların fiyatına ebayden baktım baya pahalı (200-300). Bu fiyatlar normal mi? Tour ride asvalt için mi? Patlamaya karşı direnci yok mu? Teşekkürler.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Hakan Genç

Tour Ride, her türlü yüzey için uygun olan bir lastik. Tabii her türlü yüzeye uygun olan, hiç birinde çok yüksek performans vermiyor. Patlamaya karşı da makul ölçüde direnci var. Daha fazla patlak koruma isterseniz Continental Touring Plus'a ve Schwalbe'nin Marathon serisine bakabilirsiniz.

GP 4 season, yol bisikletleri için üretilen üst seviye bir lastik. "Hem hafif olsun, hem sağlam olsun, hem de yol tutuşu çok iyi olsun" diyince fiyatı da artıyor haliyle. 700x28c ebatı için; GP 4 season 280 gram, Tour Ride ise 510 gram. Dönen kütleyi yarım kilo azalatmak az birşey değil...

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Teşekkürler Murat B. Touring plus'ın tipi daha bi yol için gibi. Fiyatıda daha makul geldi bana(gp'ye göre). 700x28c mi almam lazım? Trek ds 8.4 için? Birde net üzerinden hangi siteden almamı önerirsiniz? Bu lastikler katlanıyor mu? Paket boyutu ne kadar oluyor?