Dış lastik konusunda yardım

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Arkadaşlar benim bisikletim mtb modelinden. Jantlarım ise çift katlı Vuelta Airline marka.Jantlar 26 lık. Ben dış lastiklerimi değiştirmek istiyorum. Düşündüğüm modelin hız yapmaya en müsait model olmasını istiyorum.Yarış bisikletlerindeki dış lastiklerden düşündüm ancak o lastikler sanırım benim jantlara uyum sağlamaz. Sizlere göre kullandığım jantlara en uygun dış lastik markası ve modeli ne olmalı. Fiyat konusunda bir sınırlama yok.Bisikleti sürekli olarak asfalt yollarda kullanıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Cst city classic tercih edebilirsin
pek bulunmuyor piyasada
ölçüsü 1.15-1.50
ine lastik yağmur kanallı
(link)
bu linkte de ayrıntılı test yazısı var umarım işine yarar
bu arada bende bu lastiği kullanıyorum çok memnunum

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
semih,
hem hızlı,hem dayanıklı,hem yağmurda mükemmel tutunan(biraz daha geniş),hem vectran koruma şeridi sayesinde mükemmel patlamazlığa sahip olan 26x2.00 lik lastik klasmanında Schwalbe Marathon Supreme i öneririm. Mutlaka daha ince ve daha hızlı lastikler var (ıslak havada ve virajlı yollarda Supreme den daha hızlı olamazlar) ama tüm üstte saydığım özelliklere birarada sahip yegane lastik budur.
Kendim yaz boyunca uzun mesafelerde kullandım.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Buzgan

Emre TAŞCAN

Forum Demirbaşı
Tepki
407
Bisiklet
Cervélo
Schwalbe Marathon Supreme lastiği bende 3aydır kullanıyorum ve neredeyse her açıdan mükemmel bir lastik. Tek dez avantajı 600gr ağırlığı (kevlar) ile hafif denemez ama patlamaya karşı aşırı korumalı olduğu için bu ağırlık kabul edilebilir durumda. Hatta kırık camların üzerinden geçmeme ve lastiğe saplanmalarına rağmen yola devam edebiliyorum. Ayrıca lastiğin hamuru çook güzel, acayip iyi derecede yol tutuyor. Birde deseni ve yanaklardaki reflektörlü şeritleri sayesinde de görünümü de çok çekici. Ben daha hafif ve sadece kuru havada kullanabileceğim ince yapılı bir lastik denemek istediğimden değiştirmeyi düşünüyorum yoksa kesinlikle tavsiye edebileceğim bir model.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Evet Marathon Supreme her koşuldaki en hızlı ve dayanıklı lastiklerin başında denilebilir.
Arkadaşımız kuru ya da yağışlı ayırmaksızın en hızlı asfalt lastiğini sormuş.Bu durumda arayacağımız özellikler;
* mümkün oldukça ince formda
* tercihen su yolu da olmayan (full slick)
* yüksek hava basıncına göre imal edilmiş
* hafiflik açısından da kevlar olmasıdır.

İnce form olarak 1.5" ve incelerine bakılmalıdır.
Su yolu olmayan arayınca seçenekler azalıyor ama %100 farkettiren bir özellik değil tabi.
80psi ve üzeri lastiklere bakmalıyız.

Hutchinson Top Slick 1.0" 205gr kevlar, full slick
Continental Grand Prix 1.0" 205gr kevlar
Schwalbe Stelvio 1.1" 270gr kevlar (raceguard)
CST City Classic 1.15" su yollu, telli
Schwalbe Kojak 1.35" 95psi 230gr (telli olanı 295gr) full slick
Michelin XC Road 1.40" full slick

Daha geniş olarak
Schwalbe Speed Cruiser var. 1.5", 595gr ve 85psi slick, telli ve patlama korumalı.
Schwalbe Marathon Racer var.Serisinin en hızlısı. 1.5", kevlar olanı 390gr. 85psi, yol tutuş formuna sahip.
Benim de kullandığım ve şu anda satışta olan Maxxis Xenith 1.5" var. 360gr. full slick.
TR'de satılanları kalın yazdım.

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@athletic

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ancak aklıma takılan bir soru var. Benim kullandığım jant vuelta airline marka çift katlı jant. Tavsiye ettiğiniz lastiklerin hepsi de bu janta uyum sağlar mı, yoksa jantı değiştirmek zorunda mıyım?