Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DİRSEK'Lik ve KASK ÖNEMİ

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Önder AŞIK tarafından paylaşıldı.

1. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Geçen cuma akşamı sarıyer'e doğru turladık dönüşte kaza yaptım sağ taraftan hızlı bir şekilde giderken sol taraftan giden bazı arkadaşlarımız araç sıkıştırması nedeniyle önüme kırması ve bende hızlı bir şekilde çarpmamak için asıldım fren'lere sonrasında bisikletten uçtum ilk başımı sert şekilde çarptım kask sayesinde atlattım darbeyi yedikten sonra sağ tarafa doğru yattım kaşım ve yüzüm yere sürttü hafif hasar ama sağ tarafımda koldan baya hasar aldım dirseğimi sert vurdum yere sonrası toparlandık yola devam ettik ortaköy'den eve tek kolla vardım sonra dirsekte şişliği alması için buz bastık ama nafile saat 5bucuk gibi gece hastaneye attım kendimi rötgen tomografi sonucu kırık yok dendi kolum yarım alçıya alındı p.tesine randevu verildi sonrasında p.tesi günü hafif catlak göruldu koluma resimdeki cihaz takıldı kademe kademe kolum açılıcakl 20 gün rapor ve cekilen acı ama alınan ders'ler ...

Öncelikle KASK öyle bir düşmede sıfır hasar aldım aksi bir durumda çok daha kötü sonuçlar olabilirdi ..

Sonrasında DİRSEKLİK

EVET arkadaşlar bunu dirkelik konusunu bende pek önemsememiştim
    ama önemsemeliyiz arkadaşlar dirkette kırıklar sakat kalmaya kadar gidebiliyor ve dirsek kırığı ameliyatla düzeltilebiliyor ve sonrasında cok sıkınlı bir dönem başlıyor iyleşme süreci aylar alıyor hatta tam anlamıyla gecmiyor kolumuz sakat kalabiliyor benim kolumda catlak bile 1 ay ve sonrasında fizik tedavi süreci belkiyor ve dirseğimiz çok kolay kırılabiliyor mümkünse dirseklik takalım ve takmadan bisiklete binmeyelim sağlığımız acısından ..herkese kazasın belasız bol pedallamalar dilerim arkadaşlar..

2. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun kardeşim öncelikle. Dirseklik ve dizlik önemli bir etken. Dağdan iniş yaparken ben de bazen dizliklerimi takıyorum fakat dirsekliklerin de bence her zaman olması gerekir. Ayrıca kaskınızın kazadan sonraki fotoğrafını da eklerseniz kaskın önemine dair daha etkili olacağı kanısındayım.

Önder AŞIK bunu beğendi.
  3. Necati Günüç

Necati Günüç Forum Bağımlısı

Seviye:
    sonuna kadar doğru kardeşim. bugün bende aynı olayı yaşadım. şöyle hava almak maksadıyla kasksız ve dirsekliksiz yola çıktım arkadaşın çalıştığı yere gidecektim muhabbet için ama önümdei arkadaşımın ani frene basınca bende ön frene asıldım ters takla atarak düştüm neyseki o kadar sert sonuçlar doğurmadı bundan sonra ekmek almaya bile gitsem takacağım kaskı.

4. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Önder geçmiş olsun...

Kaskın bile tartışması yapılıyorken bir de dirsekliğin önemini tartışmak işin içinden çıkılmaz bir durum olacak. Sanırım burada kask güvenliği kadar grup güvenliği (bilinci) de çok önemli. bugüne kadar katıldığım hiç bir grupta gereken özenin gösterildiğini görmedim. Kimisi gidonu bırakır, kimisi şaha kalkmaya çalışır, kimisi habersiz araya girer veya durur. Kendim için bile söyleyebilirim; dururken arkamdakini düşünmediğim özeleştirirsini yapabilirim. Hele bir de süratli giderken tekerlerden birinin başka birinin tekerine sürtmesi. O kadar çok olay var ki belki herkese açık ve her hafta olan düzenli eğitimler verilmeli.

Bu konuda dernek ile görüşeceğim...

ilker çelikcan ve Önder AŞIK bunu beğendi.
  5. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    kask verdiğim paraya üzülüyordum görüntü olarak aynı ama daha ucuza alınabilicek kasklar varken ben bunu nasıl aldım derken o düşmeden sonra kaskımda sıfır hasar oldu inanamadık düşmedeki ses hala kulagımda ama hasar yok dikkatlice bir daha baktım ama hasarsız kaskımı tbr ederim :)

can bülbül bunu beğendi.
  6. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sana kesinlikle katılıyorum bu konuıda sağlam bir eğitim almamız şart arkadaşlarımız sağdan tek şerit halinde gidiyor olsaydık bu kaza başıma gelmicekti bende fren konusunda calışmam lazım :)

7. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Kask, dirseklik, dizlik, boyun, bel, bacak korumaları... bunlar düştüğünüzde sizi sert darbelerden korur.
    Ancak bence motorlu araçlara bu kadar yakın seyahat ederken, en tehlikelisi yere düşmek değil. Ve motorlu araçlarla karışılan kazalarda kaskın pek etkili olmayacağı açık.
    Ben de özellikle trafikte, kasktan da önce genel seyahat kurallarına uymanın hayati önemde olduğunu düşünüyorum.
    Örneğin tek sıra ve fren mesafesi bırakarak seyahat etmek sizi bir kaç parça plastikten daha iyi korur.

Edit: Sayfayı güncellemeyince biraz geride kalmışım konudan, siz geçmişsiniz buraları :)

8. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir de kaskınızda görünür bir hasar olmasa da değiştirmeniz gerektiğini ekleyeyim.
    Bildiğim kadarıyla belli birkaç özel model dışında hepsi tek kullanımlık üretiliyor.
    İlk darbede özelliğini kaybeden kask sonraki darbelerde aynı performansı gösteremiyor.
    Hatta elinizden yere düşürmüşseniz bile çöpe atın diyorlar.

Önder AŞIK bunu beğendi.
  9. burak durel

burak durel Forum Bağımlısı

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    geçmiş olsun iyi atlatmışsın dizlik dirseklik kask çok önemliiii..

Önder AŞIK bunu beğendi.
  10. Serdar Hansu

Serdar Hansu Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Kaskın önemini bi kere daha anladık..

Önder AŞIK bunu beğendi.
  11. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun, bana göre Bisiklet gruplar maksimum 2 kişi, tecrübeliyse Bisikletçiler maks 4-5 kişi sürmelidir. Kaskın değeri yadsınamaz. Dirseklik te gerekiyor bencede.

Önder AŞIK bunu beğendi.
  12. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bu fikrine katılıyorum

13. Soner SAĞ

Soner SAĞ Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    geçmiş olsun.

Önder AŞIK bunu beğendi.
  14. ömer köse

ömer köse Yeni Üye

Seviye:
    geçmiş olsun

Önder AŞIK bunu beğendi.
  15. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    COk gecmıs olsun. Allah bır daha gostermesın.
    Guvenlık tedbırlerı onemlı. Kendı saglıgımız ıcın dıkkat etmemız gerekıyor...

Önder AŞIK bunu beğendi.
  16. Bahadır Budak

Bahadır Budak Aktif Üye

Seviye:
    geçmiş olsun. kaskımı ısrarla kısa mesafelerde dahi takıyorum şimdiye kadar bir kaza yaşamadım İnşallah bundan sonra da yaşamam, dizliğim var ama downhill yapmadığım için takmıyorum tabi bu benim kendi bahanem:) kaza zarar potansiyeli çok yüksek istanbul trafiğinde, az zararla atlatmışsınız iyi ki tekrar geçmiş olsun.

bu arada 2. resimde evinizdeki koltuk takımının rengi bizimkiyle aynı sonra bir baktım siz de eyüpte ikamet ediyorsunuz, koltuklar aynı yerden alınmış bile olabilir:)

Önder AŞIK bunu beğendi.
  17. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    evet olabilir ideal mobilyadan almıştım :) bu arada dirseklik konusunda önerisi olan ve yardımcı olabilicek arkadaşlara şimdiden tşk ederim

Bahadır Budak bunu beğendi.
  18. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun...Ucuz atlatmışınız.

19. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:

Elimizden yere düşen kaskı atacağımız kask var mıdır ya :D merak ettim acaba nasıl oluypr :D