Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dinlenme süresi konusunda yardım

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Semih Temiz tarafından paylaşıldı.

1. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar dinlenme süresi hakkında aklıma takılan iki soru var.
    1-Amacı sadece bacaklarındaki kas kütlesini artırmak olan bir kişi haftanın 7 günü içerinde en az kaç gün dinlenmelidir?
    2-Amacı sadece dayanıklılık olan kişi haftanın 7 günü içerisinde en az kaç gün dinlenmelidir?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

2. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Eğer ağırlık antremanından bahsediyorsan :

1- bacaklarındaki kasların hipertrofiye uğraması için 2 günde bir 6 ila 8 tekrar arası 3 setlik bir antreman...

2-dayanıklılık için ise her gün ( haftada 1 gün dinlenebilirsin) 15 tekrardan daha fazla ve setler arası 1 dkdan az olmak üzere 3-5 set arası yapabilirsin...

3. elifm

elifm Aktif Üye

Seviye:
    vücudunu dinlemeni tavsiye ederim.. süreklilik esastır.. kısa vadede çok yüklenirsen uzun vadede aksatırsın..

4. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Cevabın için teşekkürler ancak ben ağırlık antrenmanı değil bisiklet kullanma antrenmanından bahsetmiştim.

emrah9700 bunu beğendi.
  5. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bisiklete binerek bacaklarındaki kasları hipertrofiye uğratamazsın. Yada çok çok az bir şekilde olur.Gözle görülür bir değişiklik olmaz. Ama bisiklet ile bacak kaslarını kuvvetlendirebilirsin...

rammstein bunu beğendi.
  6. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Zaten benim amacım bacak kaslarını kuvvetlendirmek, şişirmek değil. Bisikletin bacak kaslarını gözle görülür bir şekilde şişirmediğini yaşayarak öğrendim. Benim sizlerden öğrenmek istediğim bacaklarımı kuvvetlendirmek için bisikleti hangi yollarda hangi vitesle kullanmalıyım, haftalık kaç gün dinlenmeliyim?
    Bisikletim hakkında bilgi isterseniz. 17 kg ağırlığında, ön amortisörlü, aynakol 42 li, ruble 11 li,.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

7. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Oldukça büyük viteslerde düşük devirde yükleme yaptığın takdirde hipertrofi sağlanır, ancak maximal değerlerine göre belirlenlenmeli. haftada 4 gün uygun olacaktır.

8. elifm

elifm Aktif Üye

Seviye:
    gayet de şişiyor :)

bence kuvvet antremanına yükleneceğine yüksek devirle bol yol yapmalısın öncellikle..

zaten bunu yapsan yukardaki sorularına gerek kalmazdı :)

kuvvet bunun üzerine kurulması gereken bir şey...
    yoksa tekniğin de iyi olmaz :)

emrah9700 ve necod bunu beğendi.
  9. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:

Bu gözlemnenen şişme kronik bir hipertrofi değildir. Bu antremandan sonra kan plazmasından kastaki intertisyel boşluklara sıvı akımının olmasıyla gerçekleşen geçici bir durumdur. Antremandan 1 ila 2 saat sonra kastaki şişmeden eser kalmaz.Ki bu durum ağırlık antremanından sonra çok daha belirgin olur.

Bisiklet kesinlikle kronik bir hipertrofi yaratmaz. Hipertrofi isteyen ağırlıkların altında hipertofi gerçekleştirecek tekrar sayılarında setler yapmalıdır. Bisikletten tamammen ayrı bir konu...