Dinamolu ön göbekle usb şarj fikir alışverişi

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Yiğit arkadaşımızın yaptığı kombinasyon en mantıklı olan arkadaşlar.Güneş panelinin şarj etmesi için güneşi görmesi gerekmez.Tabiki verimliliği düşer lakin 5w lık bir güneş paneli yaz aylarında tamamen gölgede değilseniz en kötü 2 watt çıkış verecektir.Çoğunlukla güneş en tepedeyken pedallamayacağınız için kamp yaparken yada dinlenirken paneli güneş altına koyabilirsiniz.Güneş tepedeyken pedallayacaksanız ise sırt çantanızın üstünde harici güç kaynağınıza enerji sağlayabilirsiniz.Kesinlikle turunuza power bank almadan çıkmayın üzülme şansınız yüksek olur ;)

Scudo

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@Migel benim aklıma giren ve bu konuda beni aydınlatıp doğru ürünleri almamı sağlayan arkadaştır kendisine tekrar tekrar teşekkür ederim:)

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Güneş paneli ile powerbank'ı şarj etmesi uzun sürecektir ama konaklama esnasinda doldurulacağı için olabilir yoksa powerbanki doldurması 24 saat gibi bir sureyi bulacaktır

• Beğen
Tepkiler: sezginnatik

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@tanchu Bu konuda en tecrübelimiz @Migel sözü ona bırakıyorum en son aldığımız kaç saatte dolar güneşte yada normal prizde?

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
5 wattlık bir güneş paneli 10.000 mah lik bir power bankı teoride 7-8 saatte doldurabilir.Pratikte 12 saat diyelim biz ona =)Yani 2-3 günde bir full dolum yaparsınız.Çoğu telefonun bataryası 2000 mah civarındadır.Yani sadece güneş ile bile hayatınızı devam ettirebilirsiniz.Uzun yıllar dağcılık yaptım bu konuda eminim.

Ayrıca bir tavsiye daha vereyim.Arkadaşlarınızdan yada çevrenizde bozulan laptop pillerini bulabilirsiniz.Çoğunlukla yenisini alırlar ve eskisini atarlar.Bu şarj tutmayan laptop pillerinin içersenide 3.7 voltluk piller bulunur.En kotu ıhtımalde bile kapasitesinin yarısını kullanabilirsiniz.Bir laptop pilinin içinden 6 ila 8 adet çıkar.Bu bedavaya elde edebileceğiniz pilleri basit bir şarj devresi ile şarj edip ne olur ne olmaz diye yanınızda taşıyabilir ve sıkıştığınızda hayatınızı kurtarabilirsiniz.Şarj devresinin maliyeti 10 lirayı geçmeyecektir ;)

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
GP firmasının daha büyük güneş panelleri vardı galiba ama fiyat olarak alınmaya değeri bilemiyorum

sezginnatik

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
sezgin
Bisiklet
Salcano
Ama ben hala dinamodan yanayım niye böyle bilmiyorum ama :)

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@tanchu geçen akşam @Migel ile konuştuk evet gp nin var ama 150 tl civarinda ve paylaştığım linkteki hem daha ucuz hemde powerbank ile birlikte daha ucuz ve daha kullanışlı;)

• Beğen
Tepkiler: tanchu

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@Migel Konuyu aydınlattığın için teşekkürler güneş paneli candır ozaman , @sezginnatik abi farkettiysen bu güneş paneli olayı hem çok verimli hemde ucuza maloluyor bence dinamo işini birdaha düşün çünkü bunun daha jant ördürmesi var ve fiyatlar ortada ;)

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Bence de güneş paneli daha iyi gibi dinamo deyince aklıma hep eski tip dinamolar geliyor kötü oluyorum. [emoji33]

• Beğen
Tepkiler: Fevzi Orak

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@tanchu Dinamo işi iyide çok pahalı işte surly bisikletim olsa avrupa turuna falan hazırlanıyor olsam belki ama bizim ülkemiz yaz kış süper güneşlenme süresi var e tabi birde ucuz yollusu varken;)

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Keşke gelir seviyesi yuksek olsa da alabilsek istediğimiz ekipmanları evli olunca ekipman bakarken 10 defa düşünüyoruz

• Beğen
Tepkiler: firatatalay34

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Ben benzer ürünü yurt içinden alıp 2-3 kat fazla verdiğimde moralim bozuluyor.Aynı zamanda bisiklet gibi görece az kişiye hitap eden bir hobiniz var ise(dağcılıkta aynı şekilde örneğin) fiyatlar cidden çok fazla oluyor.Seçeneğiniz olmadığı için mecbur kalıp alıyorsunuz.Tamam ithal edende satan da para kazansın lakin kar oranları cidden çok fazla Türkiye'de.1.5 dolara dünyanın diğer ucundan takipli birşey alabiliyorken Türkiyede 100 lira harcama yapmazsan 10 lira kargo parası ödüyorsun ufacık mesafe için.Cidden ilginç :)

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@Clients
@Clients

Bu şema çalışıyor, ama orda kullanılmış 7805 regülatörü bu iş için efektif değil. Bisikletin yüksek hızlarında 7805 baya ısınıyor ki, buda kayb olmuş enerji demektir. Ama onun yerine daha efektif DC-DC çevirici kullanmakla bu şemayı iyileştirmek mümkündür.

Hava durumu değişken olan bölgelere turlara güneş bataryası ile çıkmak, bence, yelkenli tekne ile deniz seyahatına çıkmak gibidir. 2 kere kere 3W çıkışlı güneş bataryası ile tura çıktım, her ikisinde bulutlu havaya denk geldim. Bataryanın çıkış gücü düştü, telefon çalışırken doldurmaya gücü yetmedi. Telefonu söndürüp doldurmaya mecbur oldum, hiç olmazsa akşam kamp kururken kullanabilmek için. Tabii ki, telefonu navigasyon gibi de kullanamadım.

OĞUZ.UZ

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Diğer
Bende göbekten dinamolu sistem var, bendeki 1,5watt lık, lx modeli var 3 wattlik, sürtünme kaybı, yok ağır oluşu falan, onlar eskidendi, yeni sistemlerde neredeyse normal bir göbek kadar direnç gösteriyor, on tekeri dondurdugumde uzun süre durmadan dönüyor, bu konuyu bende daha önce araştırdım, fizikçi olduğum içinde biraz merakliyim böyle şeylere, ihtiyacınız olan, dinamolu on göbek bağlantısı, bir adet plug in, ve güzel bir power bank, hız değişiklikleri nedeniyle plug in e power bank i bağlayıp şarj edeceksiniz, power bankten de elektronik cihazlarinizi, böylece hiçbir ürün akım değişiklikleri nedeniyle zarar görmeyecek, dinamolu orta göbek düşünüyorsanız hala, düşünmeyin alın, pisman olmazsınız.

sezginnatik

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
sezgin
Bisiklet
Salcano
@OĞUZ.UZ
Kardeşim dinamodan gelen elektriği powebank ' aktaran sistemi nerden alacaz ya da nasıl kuracaz. Hazır var mı. Yardımcı olursan sevinirim.

OĞUZ.UZ

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Diğer
Eğer istanbul da yaşıyorsanız, bisikletgezgini 'nin bu konuda yardımcı olacagini düşünüyorum, yanlız ürünleri biraz pahalı, o yüzden oraya sadece kurulum için giderseniz sizi geri cevirmeyeceklerdir

OĞUZ.UZ

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Diğer
Ayrıca ellerinde plug in vardı sanırım (link) sitesinde aydınlatma bloğunu okumanızı tavsiye ederim