Dikkat her an tokatlanabilirsiniz: Bir internet alışverişi öyküsü.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Ooo muhabbet yine b.ka sarmış her zamanki gibi :)
Ben bunu bilir bunu söylerim "her zaman kertilen vatandaştır" bırakın onu bunun avukatlığını yapmayı..

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu
Scudo

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@mehmetsunu
Burada şöyle haklısınız ki, bankanın alması gereken esas önlem, Asıl kartların daimi olarak internet alışverişine kapatılarak sanal kartın zorunlu hale getirilmesi ve sanal kart olmadan internet alışverişinin yapılamaması veya en azından 3d securenin her sanal alışverişte zorunlu hale getirilmesi olacaktır. Ama tabi bu durumda tüm dünya bankacılık sistemini sorgulamış oluruz. Bütün bu sistemin de bu şekilde değişmesi çok zor olduğundan, kişisel olarak alabildiğimiz önlemleri almak şu an için yapılacak en iyi şey. Ya da Kudret Bey gibi cash takılmak da bir alternatif

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@poet

Bu gün bana da bir mesaj geldi ; (link) adlı firmada 57 tl işlem yapılmıştır. Daha sonra bankadan bir mesaj ; son dört rakamı **** olan kredi kartınız manyetik alan hatası nedeniyle iptal edilmiştir. Konu hakkında şubenize başvurunuz. Herhalde benim kartı da patlattılar.
Az önce banka ile konuştum, kartı kopyalamışlar ve ttnet faturası ödemeye kalkmışlar, sistem de fark edip kartı kapatmış. Herhalde güvenlik no sunu yazamadılar veya başka bir sebepten kart iptal olmuş. Ödemeyi de yapamamışlar...Aman dikkat.

Tepki
18
Bisiklet
Salcano
Alışveriş yapmadan önce forumda ve internette, mal alımı yapılacak internet sitesini iyi araştırmamız lazım ve sipariş sonucunda olumlu, olumsuz durumları Mehmetsunu arkadaşımız gibi birbirimize haber etmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili açılmış bir konu yoksa da açılması lazım.

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@S.Emre DURMAZ

Bak işte emre durmaz bu noktada buluşuyor ve birleşiyoruz. Nede olsa aklın yolu bir. Küresel finans kapital, bankacılık sistemi niye azgın kar hırsının defolarını bireylerden çıkarıyor. Türkiye daha öncede banka krizi yaşamıştı. sonra ne oldu. Hooop bütün bataklar devletin zarar hanesine. Hadi bakalım vatandaş eşek ya ödesin. Biz verdiğimiz verginin karşılığını sormadıktan sonra o semer bizim sırtımızdan kalkmaz. Bak yineliyorum altını çize çize ifade etmek istiyorum. Bankacılık sistemi kar edecek diye, azgın bir kazanma dürtüsündeki ticaret sektörü bırakınız yapsınlar mantığında hiçbir önlem almadan yeterki insanlar harcasında nasıl harcarsa harcasın mantığında online alışverişlere sınır kural koymayıp buradan gelecek zararlarıda zavallı müşterinin üzerine yıkacaklarsa bu iki ucu boklu sopayı sadece biz tutarız. Nede olsa ticaret sektörü zarar yazmasın bankacılık sektörü zarar yazmasın semer vatandaşın zavallı bireyin sırtında. Yani Zekeriya Çab ın dediği gibi hep kasa kazanacak. öyle kasanın ben ......Peki bir vatandaş olarak benim karım ne, adamlar benim param üzerinden hem kar edecekler hemde muhtemel zararı bana yıkacaklar. Avukatlar onlarda, güç onlarda ...ilen hep ben olacağım. Ulan ne güzel memleket. Kar edeceksen zararada katlanacaksın. Bunu ispat makamıda sensin. Madem öyle bankalar para transferini harcamadan bir ay sonra ticari kuruluşa yapar. Bu arada üçkağıt olursada onun ceremesinide online işlemlerde azgın kazanma hırsı nedeniyle hiçbir önlem almayan ticarethane çeker. Hem kar edeceksin hemde zararı bana yazacaksın. Ne güzel memleketmiş lan burası.

Hakan Bahrilli

Aktif Üye
Tepki
162
Bisiklet
Colnago
Arkadaşlar ben de başımdan iki gün önce geçen olayı paylaşayım. Efendim gece saat 02.00 sularında 3D güvenlik şifresi ile alışveriş yapılmaya çalışıldığını gördüm sabah kaltıpım 06.00 sıralarında. tutar 229,95 GBP (ingiliz sterlini) idi. Hemen karttaki hareketleri incelemek üzere internet bankacığına girmek istedim şifreme yanlış mesajı aldım. İşte o zaman başımdan kaynar sular döküldü. Vatandaş internet bankacılığı şifremi de patlatmış nasıl olduysa. Vakit kaybetmeden hemen müşteri hizmetlerini aradım sabahın köründe ve kartlarımdaki hareketleri sordum. 02.04 de bu az önce bahsettiğim işlem denenmiş ardından da mail order yöntemi denenmiş 12 dolarlık bir hayır kurumunua bağış şeklinde amerikan menşeili. Her iki işlemin de başarısız olduğunu öğrendimde biraz rahatladım. Tüm kartları ve internet bankacılığını kullanıma kapattım. Şu anda internet bankacılığı ve kredi kartı kullanımını ciddi ciddi sorgulamaya başladım. Kimlik bilgilerinizi eline geçiren vatandaş internet bankacılığı şifrenizi bile tanımlatıp kendi kullanımına açabilir. Çok sakat bi durum gerçekten de banka bana sadece şubeden temin edilebilen ve oluşturacağınız şifrenizin telefonda işlem yaparken kullanılacağı ve anne kızlık soyadını bile bilse hatta oluşturduğunuz şifreyi kendiniz de unutsanız işlem yapamayacağınız bi sistemden bahsedildi. Bunu da açtırdım ama iyice paranoyaklaştım. Şimdi şunca yazılanları okuduğumda herkes sanal kart kullanımından bahsetmiş ama internet bankacılığı güvenlik ayarlarına girip inceleyeniniz oldu mu bilmiyorum dünya kadar ayar var ortada ve çoğu da gereksiz ve kapatılması gereken izinler. Başında da mail order yöntemi geliyor. Çünkü mail order yönteminde sadece kart bilgileri ile şifre dahi sorulmadan kartınızdan tahsilat yapılıyor. Kartınızdan şu kadar harcama yapıldı şeklindeki uyarı sms lerinin de tamamını açın. Ancak internet bankacılığıma nasıl girildiğini veya girilmeye çalışıldığını aklım almıyor. Banka bu konuda ser verip sır da vermiyor çünkü. Ne zaman girildi kim girdi gibi bilgileri sorduğunuzda savcılık kararı gerektiği söyleniyor. Lakin suç oluşmadığı için bu aşamada suç duyurusunda da bulunmadım ama deneyen IP adresini ve ne zaman kaç kere denendiğini bilgisini alamadım bir türlü...

• Beğen

the_dr

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Carraro
her alışverişten önce limitini kendim belirlediğim sanal kartımı kullanıyorum.

bir kez bilgilerim çalındı , çok şükür banka iade etti.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hakan Bahrilli

internet bankacılığını mercek altına alacak olan tüm dünyada interpoldür,,keza türkiyede sanal polistir,ya da polis teşkilatı yeni bir yapılanmaya giderek internet bankacılığını dedektif gibi takip edecekte,belki zor olabilir bu bir teknik konu,interpol ile birlikte çalışılacak,fbı niye var fbı 'da abd içinde internet bankacılığındaki usülsüzlükleri takip edecek,ucu kime varırsa varsın hukuktan kimse kaçamayacak,kim vatandaşın kredi kartından para tırtıkladı ise misliyle kuruma ve bireye ödettirilecek,yapanın yanına kalmayacak,adalet ne için var,adaletsizliğe uğramayı üstelik soyulmayı kim ister.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
DİKKAT DİKKAT DİKKAT GEÇ OLMADAN ÖNLEMİNİZİ ALIN

(link)

MehmetBnl

Üye
Tepki
39
Bisiklet
Carraro
@mehmetsunu öncelikle geçmiş olsun ben internet alışverişleri için kredikartım üzerine sanal kart oluşturdum sanal kartın bakiyesi her zaman 0 tl yalnızca bir ürün alacağım zaman mobil bankacılık aracılığı ile girip sanal kartımın limitini alacağım ürün fiyatı olarak güncelliyorum ardından siparişimi veriyorum siparişten sonra sanal kartın limiti 0 tl olduğu için sanal kart bilgilerimi çalsalar bile herhangi bir şey yapamıyorlar bankanızdan sanal kart oluşturup limitini alışveriş yapacağınız zaman benimki gibi güncelleyip kullanırsanız bu tarz dolandırıcılıklardan kurtulabilirsiniz diye düşünüyorum.

• Beğen

Cibril

Üye
Tepki
5
İsim
Ahmet
Bisiklet
Ümit
İnternetten alışveriş yaparken sanal kart kullanıyorum. Kart bilgileri ele geçirilsede fazla sorun olmaz

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
bende kamera için aksesuar aldım gearbest sitesiydi sanırım internet alışverişine kapattırsam yeterli olur mu ? kart kopyalamasına karşı babamın kartıyla aldım onun limiti yüksek 15 20 bin limiti var kartın başımız ağrımasın.ayrıca babamı da dolandırdılar birkaç ay önce bankadan arıyoruz diye kart bilgilerini almışlar yapı krediden yeni kart gelmişti 2700 lira limiti vardı hepsini havale yapmışlar bankayı aradık vs şikayetvar.comda yazdım ama 2700 lirayı ödedik tabi.cahil olunca insan oluyor böyle şeyler beni kandıramazlar gerçi ama bu işleri yapanlar kimleri araması gerektiğini biliyorlar zaten! başımıza adli bir olay gelmişti geçen gün nereden öğrendilerse bu olayla ilgili arıyoruz deyip işte mahkeme masrafı vs gibilerinden bir para talep etmişler babamdan babamda uyanmış hemen nasıl olduysa :D ne için para talep ediyorsunuz para filan vermem demiş ana avrat küfür edip dalga geçip kapatmışlar telefonu.bu olayı nereden öğrenmişlerde bizi arayıp para istiyorlar anlamıyorum.devletin içinde de var demekki dolandırıcılar insanların bilgilerini vs dağıtıyorlar yoksa kim bizim başımıza gelen adli olayı öğrenip bunu koz olarak kullanarak para talep eder!ayrıca birşey daha sorayım :D korktum şimdi bak ya bankaya dün bir miktar para yatırdım evde duracağına bankada dursun dedim şifrelerimi sağlamlaştırdım vs ama tekrar bankadan çekip eve mi koysam acaba ne dersiniz? işin kötü yanı dolara çevirdim birde parayı.boşu boşuna zarar edicez şimdi.

• Beğen

Yusuf8384

Üye
Tepki
433
İsim
yusuf8384
Bisiklet
Merida
En iyisi hiç kullanmamak internet bankacılığı ve kredi kartını, ama kolay olması ve taksitlendirme kanımıza giriyor her defasında ne yazık ki.

Amaninbow

Üye
Tepki
35
İsim
Murat Kapçak
Bisiklet
b'Twin
Geçtiğimiz ay finansbank kartımla 3 değişik amerika sitesinden atv için keçe alma girişimim oldu 2si kart menşei türkiye olduğu için kabul etmedi, sonuncusu başta kabul etti ancak sonradan siparişi iptal etti, bankayı arayıp siparişin gerçekten iptal edilip edilmediğini sorduğumda kartın arkasında ki numarayı yanlış yazdığınız için iptal edilmiş cevabını alınca şok oldum... Vay be dedim içimden, teknoloji ne kadar ilerlemiş.... Herneyse, ertesi gün son siteden 3 kere daha denedim ama hep birşeyler ters gidiyordu, site ile yazışmamda, gönderi adresi Usa ancak kart adresi türkiye olduğu için kabul edilmediği cevabını aldım ancak kart işlemlerine baktığımda 3 alışveriş kuzu gibi yatıyordu :) Hemen bir mail döşendim, çarpılmayayım diye ancak cevap daha şıktı.... Kart adresi ve teslim adresi iki ayrı ülke olunca, dolandırıcılık soruşturması geçiriyorlarmış Usa deki şirketler, bu yüzden 5 iş günü içinde paranız iade edilecek dendi ve ertesi sabah kartıma paralar iade edildi.... İşin en garip tarafı hiç bir alışverişe kredi kartı şifresi istemedi siteler, oysa Tükiyede kart şifresi ayrı, telefona gelen şifre ayrı tonla şifre giriyoruz, alışveriş olunca da anında mesaj geliyor telefona bu alışveriş sizin değilse mutlaka bilgilendirin vs diye .... Usa deki arkadışma durumu sorduğumda, burada şifresiz oluyor işler cevabına iyice dumur oldum.... Garip ama Türkiye'de güvenlik önlemleri daha fazla. Bunun sebebi burada hırsıza fazla dokunmuyorlar, bari hırsızlık yaptırmayalım ilkesi olabilir :)

• Beğen

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
yine de internet alışverişini kapattırdım ne olur ne olmaz.