Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

!!! Dİkkat bİsİkletİnİzİ Çaldirmayin !!!

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında fatal tarafından paylaşıldı.

1. fatal

fatal Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Arkadaşlar şifreli kilit kullanmayın.Bugün bir arkadaşım beni uyardı böyle kilit kullanılmaması hususunda ve yaklaşık 45sn içinde kilidi açtı.Nasıl açtığını sorduğumdada öğretmesi 10sn sürdü.İlk denememde açmam 2dk sürdü bu kadar zor alabildiğimiz bisikletleri 5-10 liralık uyduruk kilitlere emanet edip emek hırsızlarına fırsat vermeyelim önlemimizi alalım.Diğer konu başlığındaki gibi bisikletin bize ait olduğunu kanıtlayan yazılı belgeleri gidon/sele borusu gibi yerlere gizlemekte bulunduğunda bize ait olduğunu ispatlamakta mutlaka yardımcı olacaktır.

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Başlık komik olmuş. :) Kimse isteyerek çaldırmaz bisikletini.

Ayrıca hırsıza kilit, nihai çözüm değil. Gözünün önünden ayırmayacaksın, başka yolu yok.

3. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Öyle bir durum ki gözünüzün önünde duran bisikleti bile çalabiliyorlar. Ben artık nasıl bir formül bulacağımızı şaşırdım. Adalara giderken bazı teknikler var ama onun dışında, özellikle İstanbul için tam anlamıyla bir güvenlik sistemi/önlemi oluşturmak neredeyse imkansız gibi geliyor artık. Paylaşım için teşekkürler.

4. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Daya kulagi dinle :) çalın diye değil unutursaniz filan diye :) 9. sinifta yurtta bir abim ogretmisti ses cikan neredeyse tum şifreli kilitleri açıyordu. öğretmesini istedim oldukca kisa sürdü.

5. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    5-10 tllik mahalle bisikletcilerindeki kilitleri elimle zorlayarak açabliyorum :D Bir kaç kere anahtarım kaybolmuştu...

6. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şifreli kilitlere hiç güven olmuyor geçen gün dükkanda kilide bakmıştım arkadaşım bunun şifresi ne dedi bende elime aldım ve açmam yanlızca 7 sn sürdü.

grnsclst bunu beğendi.
  7. fatal

fatal Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Başlıkla dikkat çekmek istedim :) şifreli kilit ve 5 liralık anahtarlı kilitlere bisikletimizi emanet etmeyelim diye ki buradaki başlıklar git gide artmasın...Elinde yan keskiyle dolaşan adama yapacak birşey yok tabiki....

8. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    insan ozaman soruyor peki hangi kilitleri kullanmalıyız? güvenlik önlemini nasıl yapmaliyiz ?

9. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletleri apartman girişlerine ya da merdiven boşluklarına bırakmak pek güvenli olmuyor, ne yapıp edip evde bir yer ayarlamalı ve orada, gözümüzün tam önünde tutmalıyız.

Çarşıya falan çıktığımızda ise esnafla samimiyet kurmanın faydası herhalde en çok bu konuda görülüyordur; tanıdığımız bir abimizin dükkanının tam önüne, sürekli bir gözü bisikletimizde olacak şekilde sağlam bir yere kilitlemek çoğu zaman yeterli oluyor güvenlik için. Bir yere oturduğumuzda ise kesinlikle gözümüzün önünden ayırmamalı, ve bisikletin yanına yaklaşan şüpheli şahıslara saniyeler içinde müdahale edebilecek mesafede olmalıyız.

Kilit konusunda ise belli bir boyutun ötesinde güvenlik sağlanamıyor ne yazık ki... Pahalı kilitlerin mekanizmaları maymuncuk ya da benzeri aletlere karşı daha dirençli olabiliyor, ancak eninde sonunda hepsi çelik halat kullandığı için o halatı kesen biri bisikleti alıp götürebiliyor. Şifreli kilitler ise, özellikle de ucuzları; bir çok arkadaşın bahsettiği gibi son derece güvenilmez.

Asıl çözüm; birkaç farklı önlemin kombinasyonu şeklinde sunulan kilitlerde. 1-2 yıl önce forumda bu kilitlerle ilgili bir başlık görmüştüm, biraz aradım taradım ancak bulamadım. Bu kilitleri hatırlayan ve burada paylaşabilecek birileri çıkarsa ben de çok memnun olurum...

10. mertceo

mertceo Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende şifreli kilit var ama kaliteli olduğu söylenemez ama ben bisikleti dışarıda bırakmıyorum.
    Kendi odama gazete serdim ve onun üzerine koyuyorum. Alüminyum olduğu için kuş gibi hafif sıkıntı yaratmıyor.

Sadece apartman dar olduğu için biraz sıkıntı çıkartıyor.
    Şifreli kiliti de sele borusuna görüntü amaçlı aldım. :) :)

gok bunu beğendi.
  11. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Bir tane kilide güvenmeyin eğer bisikleti bırakacaksanız.Birden fazla dirençli kilit kullanmak hırsız için birazcık caydırıcı olabilir.Ben genelde 2-3 kilit kullanıyorum.İsterse dünyanın en dayanıklı kilidi olsun tek kilide güvenerek bisiklet bırakılmaz.

CevdetBilge ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  12. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    en iyi kilit,bisiklete bindikten sonra bisikleti hiç bir yere bırakmadan işin bitince evinin içine koymaktır.

CevdetBilge bunu beğendi.
  13. huseyin y.

huseyin y. Üye

Seviye:
    Hırsıza kilit dayanmaz bu nedenle en guvenlisi bisikleti eve koymak. Fakat tabi dışarıda bir iş için kısa süreliğine bırakılacaksa da birden fazla ve kaliteli kilit kullanmak hırsızı bir nebzede olsa engeller.

14. Arif Sami

Arif Sami Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar,

Aslında olaya genel olarak bakarsak, amacımız bisikletlerimizin bizimle bağlarının kopmaması değil mi? Bunun için de onu sabit bir bildiğimiz yere koyma ihtiyacı duyuyoruz. Tabii bunlar ya kilitle ya da ev, ofis vb... bildiğimiz yerlere sabitliyoruz ki onu koyduğumuz gibi geri alabilelim.

Ama illaki de sabit bir yerde olacak diye bir şey yok, sabit bir yer olması bizim ona kolayca ulaşmamıza yardım ediyor. Başta da dediğim gibi biz istiyoruz ki bisikletlerimizin bağı bizle kopmasın. Sabit bir yer olmazsa iş biraz uzayabilir ama bağlarımızı bazı yöntemlerle kopartmamaya çalışabiliriz.

Bizler genelde bisikletlerimizi dışarıda işimiz olduğunda sağlam bir kilitle bağlıyoruz, bu bisikletlerimizin bizimle bağlarının kopma ihtimalini büyük ölçüde düşürüyor, ama yine azda olsa bisikletlerimizin kaybolma ihtimalini var. Buradaki tek sıkıntı bisikletlerimizin kaybolma ihtimalini sıfırı düşürmek. Bunun içinde birçok çözüm bulunabilir. Bunlardan benim aklıma gelen ama halen bulamadığım küçük sele borusu girişi genişliğinde su geçirmez takip sistemi, bu her şekilde olabilir gsm kartlarıyla gps lerle vs.vs. Büyük ölçüde işe yarayacaklarına inanıyorum. Tabii bunlar bisikletlerimize ulaşma süresini uzatabilir ama eninde sonunda bir sıkıntı çıkmazsa ulaşacağımıza inanıyorum:)

Herkese selamlar, saygılar...

15. Ender şeker

Ender şeker Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim önlemimde bu

16. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu durumda da iki seçenek var, Bahçe makaslarına benzeyen demir kesme makası ile yada tekerleği söküp bisikleti alıp gidecek. Bence çok iyi bir çözüm değil.

17. Can kavakçı

Can kavakçı Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hiç olmazsa lastikten ve kadrodan geçirip bağlayın,zaten zincir çok ince emin ol hırsız bunu hava da kapar. Başka çözüm bulabiliyorsanız ayarlayın derim.

18. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu arkadaşın kullandığı kilitle dükkan panjuru kitliyorlar :D

19. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Kilit sorun değil,zinciri keser adam.O zinciri bırak makasla,yiyerek bile koparırsınız.Bir tane taş ya da sert uzun çubuk hırsızın işini görür.

Kilitleme hatası var.Dikkat edin.Hırsız qr mandalarından açar,arka tekerler kalır ama diğerleri uçup gider.

20. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye: