Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dijital fotoğraflar uzun yıllar nerede saklanır ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında K.Burak tarafından paylaşıldı.

1. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Ben telefonumdaki ve fotoğraf makinemde ki fotoğraf ve videoları uzun yıllar, bozulmadan nerede saklayabilirim ? Bu kadar fotoğrafı bastırmaya kalksam önünü alamam. Harici harddiskler uzun yıllar dayanabilir mi?

2. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Fotoğraflar için en güvenli çözüm micro-film'dir :) Tabii micro-film'e kayıt teknolojisi herkesin erişebileceği bir teknoloji değil. Genelde büyük arşivlerde ve kütüphanelerde kullanılır, en kesin ve en uzun ömürlü saklama ortamıdır.

Geleneksel sabit diskler, hem mekanik hem de elektronik bileşenlerden oluştuğu ve manyetik depolama mantığı ile çalıştığı için güvenli bir arşiv ortamı değiller. Veriler sabit diskte saklanacaksa mutlaka yedekli çalışılması gerekir. Yani aynı veri en az 1 farklı diskte daha saklanacak ve bu diskler birbirinden farklı yerlerde tutulacak (deprem, yangın vs. olaylara karşı alınmış bir önlem olarak).

Eğer bu arşiv işini çok ciddiye alıyorsanız ve para 2. planda ise, size tavsiyem Intel'in kurumsal (enterprise) seri SSD disklerinden edinmeniz. Bugün için sıradan kullanıcıların erişebileceği en uzun ömürlü ve güvenli saklama ortamı SSD diskler oluyor. Bu iş için bu kadar büyük bütçe ayıramam derseniz, tanınmış markaların Blu-ray disklerini de tercih edebilirsiniz. Birçok tanınmış marka, Blu-ray diskler için 50 yıl okuma garantisi veriyor.

Son bir seçenek daha var, o da RAID 1 düzeneğiyle çift sabit disk kullanan bir NAS cihazı edinmek.

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Burak,
    Şuan için tek çözüm SSD ve USB bellekler fakat onlarda zamanla USB ve SATA standartları değişeceği için yani daha çok hızlanacağı için taktığın alette yavaş çalışacaktır. Diyelim ki 15 yıl sonra bilgisayarına kopyalamak istediğinde şuan USB 1.1 nasıl yavaşsa onlarda öyle olacaktır ama en uzun dayanan medya aracı SSD ve USB Bellek. Ben şuan USB 3.0 bellekleri kullanıyorum şuan en hızlısı bu, ileride USB 3... veya USB 4... gibi hızlar olduğunda yenileyerek arşiv süresini daha uzun yıllar sürdürebilirsin veya hiç değiştirmedende saklayabilirsin. Bunların dışındaki hiç bir medya aracı saklamaya gelmez, 250GB boyutlarında bir HDD'ye bilgileri sakladım ve 5 yıl sonra çıkarttığında HDD çalışmıyordu ve Allahtan bir kaç yere yedek almıştım bu sayede verileri kurtardım ama bu demek değildirki 5 yılda bozulacak, oda benim şansım. İmkan varsa bir kaç yere yedek almak hayat kurtarır.
    Not: Antistatik poşetler saklamak için en ideal yardımcıdır.

4. MustafaNR

MustafaNR Genellikle Okuyucu Mod

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam NAS Öneren Daha Üst Düzey Öneri Yapanların Yanın da Biraz Düşük Kalabilir Ama Flickr,Dropbox Gibi Bulut Sistemler Olabilir.

5. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Raid 1 ile normal hdd arasında hiçbir fark yok; verileri dosya dosya ayrı dizklere yazar. Disk bozulursa bozulan disktekiler gider.

Raid 0 daha riskli; dosyayı parçalayarak disklere aynı anda yazar; hız olarak iyi ama güvenlik olarak kötüdür. Bir disk bozulursa tüm disklerdekiler gider.

En iyisi raid5 tir. Örneğin 4 disk varsa sırayla:
    Veri, veri, veri, yedek
    Yedek, veri, veri, veri
    Veri, yedek, veri, veri
    Veri, veri, yedek, veri

Olarak yazar. Dolayısı ile bir disk bozulsa dahi yerine aynı özelliklerde sıfır disk takarsanız sistem eski haline gelir.
    %25 toplam bellekten feragat edilmiş gibi olsa da uzun vadede en sağlam arşiv yöntemidir

6. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bulut depolama çözümleri, arşiv için en son düşünülecek çözüm olmalı. Neden?

1. Ülkemizdeki servis sağlayıcıların sunduğu upload hızlarıyla, GB'larca veriyi bulut üzerine kaydetmek tam bir eziyet haline dönüşecektir.
    2. Bu servislerin birçoğu şu an ücretsiz olarak 10 GB+ saklama alanı sunuyor. Ücretsiz olarak verilen alan bana yeter diyorsanız, bir 5 sene sonra bu servisin hala ücretsiz kalacağının bir garantisi yok.
    3. Diyelim bu servislere abone oldunuz ve belli bir ücret karşılığında depolama alanı satın aldınız. Bu servisler aylık/yıllık abonelik sistemiyle işler. Abonelik ücretini bir şekilde ödeyemediğinizi farzedelim, kredi kartınızda sorun çıktı, veya unutkanlığınıza denk geldi. Hizmet aldığınız firmanın, ödeme yapılmadığı zaman verilerinize ne yapacağı tamamen onların insafına kalmış demektir. Ödeme yapmadığınızın ertesi günü hesabınızı kapatıp verilerinizi silebilirler.
    4. Hizmet aldığınız firmanın yarın kapanmayacağının bir garantisi yok. Geçtiğimiz günlerde ABD'de böyle bir-iki bulut depolama firması battı ve kullanıcılar verilerine elveda demek zorunda kaldılar. Bu konuda çok büyük yasal boşluklar var.

Son bir not: USB bellekler veriyi depolamak için değil, veriyi taşımak içindir; bu bellekler çok basit ve herhangi bir depolama aygıtında kullanılabilecek en kalitesiz denetçi yongalara sahiptir. Bu yüzden kesinlikle arşiv amaçlı kullanılmamalıdır.

Not 2: Halil bey, ben RAID 1 ile kurulmuş NAS önerisini, düşük bütçeli bir çözüm olarak önermiştim. Pek tabii ki sizin bahsettiğiniz RAID 5 gibi çözümler çok daha güvenli. Ama hem fazladan disk gerektiriyorlar, hem de RAID 5 destekleyen NAS cihazları asgari 1000 USD gibi fiyatlardan satılıyor.

Ben kendi evimde merkezi depolama için Synology marka bir NAS cihazı kullanıyorum, cihazda iki adet RAID 1 modunda kurulmuş HDD var. Geçenlerde NAS cihazı, HDD'lerden birinde sorun olabileceği uyarısını verdi, HDD'lerdeki SMART özelliği sayesinde disk bozulmadan önce olası arızalar tespit edilip kullanıcıya uyarı yapılabiliyor biliyorsunuz. Ben de uyarı verilen diski NAS'tan söktüm, disk garantiden değişti ve yeni diski NAS'a ekleyerek tekrar RAID 1 moduna geri döndüm. Bu süreçte hiçbir veri kaybı yaşamadım.

7. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    En hesaplı yol 1 TB lik 2 tane hdd alıp yedekli halde çalışacaksınız. Ben arşiv için intellipower aldım. Veri okumadığı zaman disk dönmüyor böylece ömrü daha uzun oluyor. Haftada bir iki hdd yi takar verileri aktarırsınız. Biri backsector verirse hemen yedeklerini atarsınız. CD olayı tam küfletli. CD yi yazdırıyorsun bir bakmışsın yanık cd. Koruması sor. 2 hdd en iyisi bence. Arşiviniz aşırı fazla ve çok hızlı bir şekilde doluyor ise 2 TB alabilirsiniz ama en korunaklısı 1 TB.

8. Alper Cokyuksel

Alper Cokyuksel Aktif Üye

Seviye:
    Flickr kullanın. 1tb oldu. Ayrıca yeni mobil uygulaması muazzam. Cepten direkt de yükleniyor. Ama eğer fotoğraf makinasında raw çekiyorsanız hdd şart.

9. MustafaNR

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

10. MustafaNR

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bu Mesaj Silinsin Fazla Oldu.

11. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sanırım ben teknolojiden biraz geri kalmışım :)Dediklerinizi iyice okuyup, araştırıp bütçeme en uygununu seçmeyi düşünüyorum.

12. Murat Ceyhan

Murat Ceyhan Aktif Üye

Seviye:
    Bence ne disk ne başka bir şey , google drive türü birşeyler kullanın. çare bulut depolama . :D

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Adobe Photoshop Elements bu konuda oldukça iyi bir uygulama.
    Bizim, eski fotoğrafların taranmış halleri ile beraber binlerce fotoğraftan oluşan bir arşivimiz var evde.
    Düzenlemek, etiketlemek vs. için oldukça güzel.

Depolama kısmı ise birden fazla hard disk kullanmak ile mümkün. Aynı arşiv 4 farklı diske yedek alınıyor. Bu şekilde saklıyoruz.