Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diderot Etkisi ve bisiklet kültürü

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında cahitakin tarafından paylaşıldı.

?

Son bir senede bisiklet hariç, yedek parça, aksesuar ve giyim için ne kadar harcama yaptınız?

1. 250 liradan az

oy sayısı 7
    20,0%
  2. 250-500 arasında

oy sayısı 15
    42,9%
  3. 500-1000 arasında

oy sayısı 5
    14,3%
  4. 1000-1500 arasında

oy sayısı 2
    5,7%
  5. 1500-2000 arasında

oy sayısı 3
    8,6%
  6. 2000-3000 arasında

oy sayısı 0
    0,0%
  7. 3000 liradan fazla

oy sayısı 3
    8,6%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. cahitakin

cahitakin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hangi bisikleti almalıyım, karbon mu yoksa alüminyum mu, yol mu tur mu, gidonu kelebeğe çevirsem mi, en kaliteli lastik ne marka, kış geliyor hangi yağmurluğu alsam acaba, pedli tayt mı giysem şort mu, ön farımın üç yüz bin milyon lümen olması şart mı, tura çıkacağım her şeyim tamam mı, deoreyi dura-ace mi yapsam bu sene, formamın rengi kadromun rengine ne de güzel uydu ama...

Aklınızdan hiç çıkmıyorsa bu sorular, alışverişe çıktığınızda kafanız karman çorman oluyorsa, satın aldığınız ürünlere üç yüzü beş yüzü şak diye bastırıyorsanız, ekstrenizde en büyük harcama kalemi bisiklet ürünleri olmuşsa... Diderot Etkisi denen kavramla tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Aslında henüz bir bisikletiniz bile yokken bu kavramı bilmeniz hakkınızda en hayırlısı olacaktır.

Tüketim ve Pazarlama uzmanı akademisyen Yavuz Odabaşı, The Brand Age dergisinde yayımlanan bir yazısında Diderot Etkisi ve Tüketici ilişkisini anlatıyor. Aşağıya yazının girişini alıntıladım, devamını mutlaka okumalısınız. Hem bu vesileyle belki güzel bir sohbet de başlamış olur.

“Diderot Etkisi” ve Tüketici - The Brand Age

"Aydınlanma döneminin önemli düşünürlerinden ve filozoflarından Fransız Denis Diderot (1713-1784), yaşadığı bir deneyimini yazıya dökerek okurlarıyla paylaşır. O meşhur yazısında, yeni bir ropdöşambır edinmenin yaşamına nasıl etkilediğini ve değiştirdiğini dile getirir. Eskimiş olanın yerine, bir arkadaşının hediye olarak verdiği güzel, şık bir ropdöşambır edinmiş olan Diderot, kırmızımsı ve kadifemsi ropdöşambırı ile çalışmak için masasına geçtiğinde, ilk olarak çalışma masasının ne kadar eski püskü olduğunu fark eder.

"Böyle güzel ve şık bir robdöşambıra uygun, ona uyum sağlayacak yeni bir çalışma masası ile eskisinin değiştirilme ihtiyacında olduğunu fark eder. Yeni masa; kitap kutusunun, sandalyelerin, duvar halısının ve odadaki diğer eşyaların benzer bir bakış ve değerlendirme ile bütünlük ve uyum sağlayacak biçimde değiştirilmesi gerektiği ortaya çıkar. Yeni ropdöşambır odadaki her şeyin, karşılaştırma yapıldığında eski, kullanılmış görünmesine ve onların tek tek yenilenmesine neden olur. Diderot, çok önemsediği ve şık, asil olarak değerlendirdiği bu eşyasına odadaki masası, halısı ve diğerleri uyumlu oluncaya kadar değiştirmeyi sürdürür. Sonuçta, parlak ve yeni eşyalarla tefriş edilme işlemleri bittiğinde böyle bir süreci ister istemez yaşamış olmasına ve eski ropdöşambırından vazgeçtiğine pişman olur Diderot. Ona göre, değer verdiği bir arkadaşının verdiği bu güzel, şık, yeni hediye olmasa gereksiz olduğuna inandığı ve pişman olduğu bu süreç hiçbir zaman yaşanmayacaktı."

Bu benim ilk açtığım başlıkmış.

Bu da son mesajım olsun.

Ya bu deveyi güdersin ya da bu diyardan gidersin, demiş atalarımız.

Bana, gitmek düştü.

Sürç-i lisan ettimse affola. Sağlıcakla kalın.

2. hayatçokgarip

hayatçokgarip Aktif Üye

Adı:
    Deniz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Gitmek ya da gitmemek... Yaşamak ya da yaşamamak... işte bütün mesele bu.

Nazım'ın dediğini yapmak gerekiyor. Düşmana inat bir gün fazla yaşamak. Bir mesaj fazla yazmak belki de...
    ---

Gitmeyi neden istediğinizi sanırım biliyorum, saçma sapan bir üyenin aylar öncesinde açtığınız bazı konulara saçma mesajlar yazmasıyla başladı sanırım olay. Ve forum yöneticileri de hemen kapatıverdi konularınızı. Siz de bu duruma üzüldünüz bence. Gitmeyin lütfen. Ben de farklı yerlerde ve farklı zamanlarda hep gitmeyi düşünmüş ve gitmiş biri olarak söylemeliyim ki, gitmek sadece "düşmanı" sevindirmeye yarıyor.

Uğur S. ve Ozan k. bunu beğendi.
  3. asusmune

asusmune Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    Sen nasıl bir insansın??
    "düşman" ne demek?
    Saçma sapan mesajlar ne demek?
    Bunları aç telefon da adam gibi yüzüme etsene
    0532 705 55 98. Açmazsan ben notunu sağla vericem :)
    Bu kişi ilk saldıran taraf olduğunu kanıtlamama gerek yok,
    Bekliyorum...

4. hayatçokgarip

hayatçokgarip Aktif Üye

Adı:
    Deniz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    .

5. asusmune

asusmune Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    Özelden yazdım.....az biraz varsa ara dedim.

Nazım Hikmeti bile kullanan ana o algıdan milyonlarca kilometre uzak çocuk, Yanaklarından bir makas aldım, kendine iyi bak çocuk.

6. Atilla G.

Atilla G. Gaddara

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Her iki kullanıcı forumun huzurunu bozmaktan 1 ay uzaklaştırma cezası almıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.