Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Devrekani-Bozkurt-Abana-İnebolu turu… (3 Temmuz 2007)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:

Devrekani-Bozkurt-Abana-İnebolu turu İnebolu çevresinde yine günübirlik düşündüğüm ve gerçekleştirdiğim gezilerden biri… Belirlediğim rotaya göre İnebolu’dan Devrekani kavşağına kadar minibüsle gideceğim, bu kavşaktan Devrekani, Bozkurt, Abana’dan geçerek tekrar İnebolu’ya geri döneceğim… Orta Karadeniz’in tüm özelliklerini taşıyan 100 km’lik inişli-çıkışlı bir parkur…

İnebolu - Kastamonu arasındaki bu kavşaktan, zaten bir süre önce Serkan’la, iki yıl önce de yine tek başıma bisikletle geçmiştim. Ayrıca, bu geziyi günübirlik bir geziye uydurmak ancak böyle mümkün olabiliyor. Evdekilere siz denize gidersiniz, ben biraz bisikletle dolaşacağım, akşama gelirim diyorum ve işe gider gibi evden çıkıyorum. Akşam ise, hiçbir şey olmamış gibi eve giriyorum ve akşam yemeğine oturuyorum.

İnebolu terminali...

3 Temmuz 2007 Salı… Sabah 08:30 minibüsüyle İnebolu’dan Kastamonu yolunun 68. km’sindeki Devrekani kavşağına gitmek üzere Terminal’e gidiyorum. Bakıyorum beni Cide’ye giderken Ağlı kavşağına götüren aynı araba, aynı şoför var… Bisikleti minibüsün koltuklarının arkasına kolaylıkla yerleştiriyoruz.

Ve minibüs yola çıkıyor. Serkan’la Kastamonu’ya giderken tırmandığımız yollardan bu kez minibüsle tırmanarak Küre’ye doğru yol alıyorum…

09:30’da Küre’ye ulaşıyoruz… Serkan’la buraya geldiğimizde, Küre içinde fazla fotoğraf çekmediğimizi hatırlıyorum. İşte Küre görüntüleri… 15 dakikalık bir moladan sonra tekrar hareket ediyoruz…

Küre sokaklarından görüntüler...

Küre evleri...

2. Süleyman Şatır

Seviye:

Minibüs saat tam 10:00’da beni Kastamonu’ya yaklaşık 20 km kala, Devrekani kavşağında indiriyor… Yolcular, benim bu ıssız yerde inmemi ve yola bisikletle devam etmemi çok garip karşılıyorlar, beni başka bir gezegenden gelmiş gibi görüyorlar. Düşünüyorum da dağın başında bu ıssız yerde inmek, bana da pek normal gelmiyor…

Bozkurt’a kadar 71 km var. Bozkurt’dan Abana 4 km, Abana’dan İnebolu ise 24 km… Yolun Abana’ya kadar nasıl olduğunu bilmiyorum… Şimdi gidip göreceğiz ve keşfedeceğiz… Bismillah deyip pedal basmaya başlıyorum saat 10:05, hava sıcaklığı 24 derece, rakım 1058 m.

Biraz önceki tabeladan hemen sonra karşıma çıkan bu tabelada bozuk sathın 3 km olduğunu yazıyor ama, mıcırlı yol Devrekani girişine kadar, bir süre de çıkışta sürüyor ve tam 7 km. Yolun arabaların geçtiği kısmında mıcırlar sıkı ama, yolun yan tarafları çok gevşek. Yanımdan arabalar geçtiği zaman, ben yolun kenarına kaçıyorum ama bu kısımda da mıcır o kadar gevşek ki, denge bozuyor, tehlike yaratıyor…

Devrekani’ye girmeden önce bir benzinciye giriyorum. Lastiklerime biraz hava basıyorum… Benzinciye bir de fotoğraf çektiriyorum…

Devrekani girişi… Saat 10:27, Km 5,78, rakım 1018 metre, hava sıcaklığı 28 derece… Şehir merkezine doğru hafif eğimli bir tırmanış var.

Devrekani şehir merkezinden görüntüler…

Bu tabelayı görünce Cırık Tatlısı’nı merak edip içeri dalıyorum.

Ama bu bizim bildiğimiz Lokma Tatlısı… Hani derler ya Devrekani’ye yolunuz düşerse Cırık Tatlısı yemeden gitmeyin diye… Ben bunu Lokma Tatlısı yemeden gitmeyin diye değiştiriyorum… Gerçekten nefis… Neyse Devrekani’de 20-25 dakika oyalanmışım…

Yola çıkıyorum… Bir süre sonra mıcırlarla olan savaşım bitiyor…

cembarlasic ve hdeveci bunu beğendi.
  3. Süleyman Şatır

Seviye:

Kasaplar köyü… Saat 11:06, 12,21. km, hava sıcaklığı 27 derece, rakım 1028 metre… Yol şimdilik çok güzel...

Issız yollarda keyifle pedal basarken özgürlüğün tadını çıkarıyorum…

Ama ileride masum masum duran dağlar beni kendine çekiyor gibi…

Hacıhasan köyü… Saat 11:35, 19,52. km, rakım 1095, hava sıcaklığı 28 derece…

Hacıhasan köyünden sonra 25. km’de 2 km süren ilk tırmanışımı yapıyorum…

İleride görünen dağın sonradan Yaralıgöz Dağı olduğunu öğreniyorum…

Yol hafif iniş ve çıkışlarla devam ediyor ve çok ıssız…

Kaptan köşkünden Yaralıgöz’e bir bakış… Bu arada biraz önceki tırmanıştan sonra rakım 1307 metreye yükseldi… Saat 12:35, 29,69. km, hava sıcaklığı ise 29 derece… Hava sıcaklığı ve yükseklik değerlerini Rahman’ın altimetresi sayesinde alabiliyorum… Teşekkürler Rahman…

Yollarda zaman zaman Karayolları ekiplerine rastlıyorum. Bozuk yerleri tamir ediyorlar, asfalt döküyorlar ya da erimiş asfalt yüzünden araçların kaymaması için yola kum serpiyorlar… Bu karşılaşmalardan birinde yolda çalışanların yanından geçerken kolay gelsin dediğim zaman çok şaşırmışlardı. Onlar beni yabancı sanmışlar. Ama içlerinden birisi akşam eve döndüğümde daha çok şaşırmıştı. Kayınpederimin kiracısının Karayolları’nda çalıştığını duymuştum ama, tanışmadan önce, karşılaşmamız biraz önce anlattığım gibi oldu.

Cemal, aynı günün akşamı eve döndüğümde, yolda gördüğü bisikletlinin evlerinin bahçesinden içeri girdiğini görünce gerçekten çok şaşırmıştı… Neyse tanıştık ama, o hala benim İnebolu’dan 60-70 km uzaklıktaki bir mesafeden, inişli-çıkışlı yollardan bisikletle eve kadar nasıl geldiğime hala inanamıyordu. Sonra Cemal’le yollarda birkaç kere daha karşılaştık… Bu karşılaşmalardan biri de bu gezide oldu…

Tekrar yollardayım…

4. Süleyman Şatır

Seviye:

Ve Yaralıgöz Geçidi’ne ulaşıyorum… Saat 13:18, 37,85. km, hava sıcaklığı 31 derece, rakım 1450 metre… Bendeki altimetre ile levha arasında 38 metre fark var… Kendi kendime bu kadar yükseklik farkı pek bir şey fark etmez diye düşünüyorum…

Burası bir vadi… Yol Yaralıgöz Dağı’nın yamacından aşağıya doğru iniş yapıyor ve dağın diğer uzantısından kuzeye doğru dönüyor ve tekrar aynı yüksekliğe tırmanıyor… Resimde yolun güzergahı belli oluyor…

Manzara o kadar güzel ki, durmadan resim çekiyorum. Aslında duruş ve kalkışlar bana çok zaman kaybettiriyor. Keyifli bir iniş yaparken durup, resim çekmek, notlar almak gerçekten hızı kesiyor…

Yaralıgöz Dağı'nın eteklerinde bir dinlenme yerine giriyorum… Burada yanımda getirdiğim kumanyayla karnımı doyuruyorum. Buraya kadar 40 km pedal basmışım. Bu arada benim fotoğrafımı çekecek birini bulunca resim çektirmeyi de ihmal etmiyorum…

Şevki Açar… Çektiğim bu resmi Devrekani Bal Tesisleri Devrekani adresine göndermemi istiyor. Hemen yakınlardaki köyden geliyorlarmış. Yazın, burada kuyu kebabı, etli ekmek yaparak geçimlerini sağlıyorlarmış…

15-20 dakika moladan sonra tekrar yollara düşüyorum… Ama biraz önce keyifle yaptığım inişin acısı çıkıyor ve tırmanmaya başlıyorum… Fazla yorucu olmayan tırmanış 4 km’den fazla sürüyor. Saat 14:29, 44,74. km, rakım 1395 metre, hava sıcaklığı 33 derece…

Ardından tekrar inişe geçiyorum ama, ileride yeni bir tırmanış görüyorum… Burası Esentepe… Saat 14:36, 45,84. km, rakım 1287 metre. Burada karşılaştığım ve ayaküstü sohbet ettiğim bu gencin adı Murat Gürsoy… Bana yol hakkında bilgi veriyor. Bu tırmanışın biraz ileride biteceğini söylüyor.

Murat Gürsoy’un dediği gibi, Esentepe’den sonraki tırmanış 1 km sürüyor, ardından inişe geçiyorum. Artık Karadeniz’i uzaktan görmem gerekir diye düşünüyorum ama yanılıyorum. Az sonra tekrar tırmanışlar başlıyor. Ardından yol hafif iniş ve çıkışlarla Isırganlık’a doğru ilerliyor…

Ama manzara harika…

cembarlasic, hdeveci ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  5. Süleyman Şatır

Seviye:

Isırganlık girişi...

Isırganlık köyünde, çay ve maden suyu molası veriyorum.

Isırganlık… Saat 15:17, 54,57. km, rakım 1111, hava sıcaklığı 26 derece…

Isırganlık’ta evlerin penceresinden görünen manzara bu…

Dağlara baktıkça Barış Manço’nun Dağlar Dağlar adlı şarkısı aklıma geliyor…

Isırganlık'tan ayrıldıktan 1 km sonra, Çatalzeytin, Abana, Bozkurt kavşağına geliyorum. Ben Bozkurt - Abana yönüne döneceğim… İki yıl evvel Necati Bey’le Hopa’ya giderken Çatalzeytin’den geçmiştik. Artık buralar bana hiç de yabancı değil…

Bu tabela Abana’ya doğru deniz seviyesine kadar yapacağım inişin habercisi olsa gerek…

Bu gezinin en zevkli anları… Bozkurt’a doğru harika bir iniş yapıyorum…

Karadeniz artık ayaklarımın altında…

Bozkurt’a doğru… Bu turu Bozkurt'tan Kastamonu'ya doğru yaptığınızı düşünün... 2 km Abana, 18 km Bozkurt'tan olmak üzere deniz seviyesinden 1300'lü rakımlara çıkmak için, 20 km aralıksız tırmanmanız gerekir... Tabelaların şehir merkezlerine giriş ve çıkışları yansıtmadığını düşünürseniz bu tırmanış 22-24 km olabilir...

cembarlasic, hdeveci, abrean ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Süleyman Şatır

Seviye:

Bozkurt girişi… Saat 16:18, 72,84. km, hava sıcaklığı 29 derece, rakım 165 metre… Resim çekerken hep dikkatimi çekmiştir, nedense şehir girişlerinde bulunan bu tabelaların pek çoğunun yanında hep çöp konteynırları, ya da çöp bidonları bulunur… Fotoğraf çekerken bunların görüntüye girmemesi için hep çabalarım… Burada da bu değişmedi…

Bozkurt’tan görüntüler…

Bozkurt’un çıkışında bulunan Gaziler ve Şehitler Anıtı…

Abana girişindeki tabelanın hemen yanında da bir çöp konteynırı görüyorum… Saat 16:49, 76,75. km, hava sıcaklığı 35 dereceye yükseldi. Rakım 24 metre... Artık yüksek rakımlardaki serinlik yok...

Abana görüntüleri…

Abana evleri maketi…

Sahilden görüntüler…

Şehir merkezinden görüntüler…

Abana’dan 17:10’da çıkarak İnebolu’ya doğru pedal basmaya başlıyorum…

7. Süleyman Şatır

Seviye:

Yakaören, eski adıyla İlişi… Saat 17:18, 81,10. km, Hava sıcaklığı 33 derece, rakım 2 metre…

Yakaören’in hemen çıkışında plaj ve balıkçı barınağı…

İnebolu’ya doğru kısa ama, hatırı sayılır tırmanışlar var… Serkan Sinop’tan İnebolu’ya gelirken bu yoldan geçmişti…

İnebolu’ya doğru giderken gördüğüm 500 yaşından fazla olduğu söylenen çınar…

Gemiciler, eski adıyla Evrenye balıkçı barınağı…

Gemiciler (Evrenye)… Saat 17:58, 89,43. km…

Evrenye görüntüleri…

Evrenye’deki hanımlara mahsus plaj… Resmi uzaktan çekip, hemen uzaklaşıyorum...

İnebolu’ya doğru…

İnebolu çöplüğünün yakınlarındaki köpekler… Bu köpekler bisikletle buradan her geçişte yolumu kestiler… Zararsızlar, üstelik de çok da utangaçlar, ama oldukça saldırganmış gibi görünerek havlıyorlar… Fotoğraf makinamı görür görmez, dönüp gidiyorlar ama, havlamayı da bırakmıyorlar… Bir grup da beni çöplüğün önünde bekliyor…

Ve saat 18:45’te İnebolu’ya giriyorum… Km saatim 101,73 km pedal bastığımı gösteriyor… Hava sıcaklığı 27 derece, rakım 3 metre… Devrekani - Bozkurt - Abana - İnebolu turunun hikayesi bu kadar… Hep yüksek rakımlarda pedal bastığım için bu sefer hava sıcaklığı beni pek etkilemedi ve çok keyifli bir yolculuk oldu.

Bu arada Karayolları'nda çalışan kayınpederimin kiracısı Cemal, benden önce eve gidip, beni Yaralıgöz Dağı yakınlarında gördüğünü söylemiş, oysa ben evden çıkarken, fazla uzaklara gitmeyeceğimi söylemiştim :D:D...

Devrekani - Bozkurt - Abana - İnebolu…

Yapılan Km: 101,73 km
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 5:39:49
    En yüksek hız: 58,5 km/saat
    Ortalama hız: 18,44 km/saat

cembarlasic, hdeveci, kuzey68 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  8. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Süleyman Abicim. Paylaşımın için öncelikle teşekkürler. O yollardan geçtiğim günler geliyor aklıma. O köpekler beni de selamlamıştı hatırlıyorum. :) Rampaları gördükçe içimi çekiyorum. Çok eğlenceli yerlerdi oralar. Sanırım ben yollardan fazla uzak kalamıycam bundan sonra. Yeni projeler peşindeyim daha bu bitmeden.:D:D:DHerşey için çok teşekkürler. Bir solukta okudum. Çok güzel yerler gerçekten. Sevgiler...

alikırbaş, sniper ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  9. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili abicim merhaba,

Çok güzel bir gezi ile yine karşımıza çıktın harika bir geziye daha imza atmışsın.Güzel anlatımın birbirinden güzel fotoğrafların ve paylaşımın için teşekkür ederim.Sayende henüz görme şansı bulamadığım yurdumuzun güzel yörelerini görme fırsatı buldum ellerine sağlık...

alikırbaş ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  10. sniper

sniper Forum Demirbaşı

Seviye:
    süper üstü bişi olmuş .....
    hele küre ye gidemedim ama fotograflarınından evler hafızamda görünce heycanlandım...
    elinize sağlık bizlere güzllikleri göstermek için harcadığınız emek içinde teşekkürler....

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  11. H.Çelik

H.Çelik Üye

Seviye:
    süleyman abi yine muhteşemsiniz.sanki benim tüm gidip görmek istediğim yerleri gezip yayınlıyorsunuz açıkçası sizi kıskanmadan edemiyorum.allah size sağlık sıhhat versin bizde sizi izlemeye devam edelim

12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Süleyman Abi yine çok güzel bir bölgede tur düzenlemişsiniz ve resimlerini bizimle paylaşmışsınız. Eşim Çatalzeytinli olduğu için yazın oraları çok severek ve beğenerek geziyoruz. Kastamonu'nun en güzel sahil şeridi olduğu için denizden, kumdan ve ormanlardan bolca faydalanıyoruz. Şimdi oraların resimleri görünce çok güzel heyecanlar ve duygular yaşadık. Bu sene fazla gezememiştik, sayenizde bizde ekran başında ufak bir gezinti yaptık. Çok teşekkür ediyoruz.

13. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Harika bir tur abi.Türkiye'nin sayılı birkaç turcusundan birisin, birçoğunun gidemediği yerlere gidip oraların güzelliklerini bizlere tanıtıyorsun, bunun için tebrik ve teşekkür ederim.
    Kastamonu benim Türkiye'de en çok gezmeyi istediğim şehirlerin başında geliyordu.Taşköprü, Cide, Abana vb ilçelerini ve insanlarını merak ediyordum, keşke beraber yapabilseydik bu turu, kısmet başka bahara imiş :)
    Tekrar teşekkürler abi, yeni turlarda beraber pedallamak dileğiyle.

14. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Süleyman abi turlarını hayranlıkla takip ediyorum :eek:
    Fotoğraflar ve anlatımın için teşekkür ederim, özellikle bu fotoğrafı çok beğendim.

15. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel bir geziye daha imzanı atmışsın Süleyman abi.
    Fotoğraflar ve anlatım için teşekkürler...

16. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Enfes bir Süleyman Şatır belgeseli daha..

Abi, foto çeken ellerin, pedal basan dizlerin dert görmesin..
    Paylaşım için çok çok teşekkürler..

Süleyman Şatır ve yedek bunu beğendi.
  17. hdeveci

hdeveci Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süleyman abicigim harika bir günübirlik tur daha gerçekleştirmissin bizleride yanına alıp yola cıktıgın ıcın tesekkurler:)

18. M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU

M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Gerçekten fevkaladenin fevkinde bir gezi olmuş.Fotolarda maşallah karpostallık yaw.

Süleyman Şatır ve xcangel bunu beğendi.
  19. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş, performansınıza hayranım. Ne zamandır ve ne sıklıkta bisiklete bindiğinizi merak ediyorum. Yolunuz açık olsun...

20. alikırbaş

alikırbaş Üye

Seviye:
    Süleyman abi çok güzel bir tur olmuş.Tek kelimeyle harikasınız.Ellerinizden saygı ile öpüyorum.