Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dev kertenkele çöl varanı ilk kez Urfa’da görüntülendi!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında derya.yildirim tarafından paylaşıldı.

1. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    17.6.2008
    Doğa Derneği’nin Hedef Sıfır Yok Oluş kampanyası Urfa’nın Bozkırları projesi kapsamında Türkiye’de ilk defa çöl varanı görüntülendi. Çöl ve yarı çöl alanlarında yayılış gösteren ve boyu yaklaşık bir metre olan çöl varanının nesli tükenmek üzere.

Doğa Derneği’nin Şanlıurfa’da yürüttüğü koruma çalışmaları kapsamında bir kertenkeleye göre çok iri olmasından dolayı “dev kertenkele” de denilen çöl varanının Türkiye’deki son bireylerinden biri görüntülendi. Doğa Derneği uzmanı Turan Çetin, bu nadir canlı türünü doğal yaşam ortamında ilk kez fotoğraflamayı ve filme almayı başardı. Bu sonuç, Urfa bozkırlarında yaşayan nesli tehlikedeki canlıların korunmasına yönelik umutları artırdı.

Doğa Derneği’nin Urfa’nın Bozkırları projesi kapsamında yapılan arazi çalışmalarında tespit edilen çöl varanının boyu ortalama bir metre olmakla birlikte bu nadir canlının büyüklüğü bir metre 30 santime kadar yükselebiliyor. Çöl varanı, Urfa’daki kurak alanlarda yaşıyor ve tarım alanlarının genişlemesi nedeniyle nesli tehlike altında.

Çöl varanını köylüler koruyor

Doğa Derneği’nin bölgede daha önce yaptığı çalışmalar sonucunda çöl varanının bulunduğu son yerler saptanmış, ancak bu nadir kertenkele türü tam olarak görüntülenememişti. Çöl varanı, kendisi ile aynı alanı paylaşan köylüler tarafından da biliniyordu, ancak görünüşü nedeniyle korkulan ve görüldüğü yerde öldürülen bir canlı türüydü. Doğa Derneği’nin köylerde yaptığı çalışmalar sonucunda bölge halkı bu nadir canlıyı korumaya başladı.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken yaptığı açıklamada “Çöl varanını korumak için Doğa Derneği’nin Sıfır Yok Oluş projesi kapsamında okullarda çöl varanını tanıtan ve doğadaki önemli anlatan oyunlar oynandı, köylülerle sohbet edildi. Bölgede yaşayan Ahmet Demir, Doğa Derneği gönüllüsü olarak son iki yıldır bu dev kertenkele için arazi çalışmaları yapıyor ve görüldüğü yerleri kayıt altına alıyor. Türün tam olarak görüntülenmesini de yine bölgedeki köylülerin çalışmaları sağladı.”

Güven Eken, sözlerini “Doğa Derneği’nin Urfa ekibi bozkırların da çok güzel ve zengin olduğunu göstermek için uzun zamandır çalışıyor. Çöl varanı gibi çok nadir canlıların doğal alanlarında görüntülenmesi, doğanın yalnızca mavi ve yeşilden oluşmadığını Türkiye’ye hatırlatmak için son derece önemli gelişmeler. Ceylan, telli turna, yaban koyunu ve buğday gibi kültürümüzde önemli yer oluşturan canlı türlerinin tümü bozkır canlıları. Doğa Derneği, tehlike altındaki bozkır yaşamını tanıtmaya ve korumaya devam edecek” diyerek tamamladı.

ÇÖL VARANI (Varanus griseus): Çöl ve yarı çöl alanlarda yayılış gösteren canlılardır. En belirgin özellikleri; dillerinin uzun, ince ve uçlarının çatallı olmasıdır. Sırt bölgesinin rengi genel olarak sarımsı kahverengi ya da grimsi olur. Sırtta koyu kahverengi ya da siyah, enine şeritler bulunur. Gündüzleri aktiftir. Genel olarak diğer küçük kertenkeleler, kemiriciler, avlayabildikleri kuşlar ve sürüngen yumurtalarıyla beslenirler. Ayrıca, toprağı kazabilir ve ağaçlara tırmanabilirler. Dişiler bir defada 10–12 kadar yumurta bırakabilirler. Boyları 100 cm (en fazla 130 cm) kadar olabilir. Çöl varanı türü Kuzey Afrika’dan Güneybatı Asya’ya, Afganistan, Pakistan ve Kazakistan’a kadar yayılım gösterir. Türkiye’de ise Varanus griseus griseus alttürü yaşamaktadır. Bu alttür Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşamaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgemizde Şanlıurfa Birecik, Ceylanpınar ve Şırnak Silopi’den bilinen çöl varanı Şanlıurfa bozkırlarında yaşamını devam ettirmektedir.

Kaynak: http://www.dogadernegi.org/index.php?sayfa=haber&id=171

mziyaeddin, Raven_35, BEYHAN ve 22 kişi daha bunu beğendi.
  2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    böyle canlıların ülkemizdede bulunabildiğini görmek güzel bişey ama inş korumasınıda yapabiliriz...

derya.yildirim bunu beğendi.
  3. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Hayret, nasıl olmuş da hala hayatta kalabilmiş.

mziyaeddin bunu beğendi.
  4. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Çok sevimli tombul bişeye benziyor. Kertenkelelerle aram iyidir de, bkz fotoğrafım :)

5. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    ben böyle bişey görsem orada geberirim herhalde:):)

6. halp

halp Forum Demirbaşı

Seviye:
    kertenkeleler aslında çok tehlikeli canlılardır kızdıkları anda üzerinize sıçrarlar kızdırmamaya özen gösterin ve özellikle enseden yapışır ve bırakmazlar direk şah damarınıza yapışırlar bilginize
    yılanlardan daha zehirlidirler ve şunuda hatırlatmak isterim yılan ısrığına keçi sütü kertenkele ısırığına ise kazma kürek gerekir anladınız siz onu

AHMET67 ve Süleyman Onur Dülger bunu beğendi.
  7. Bertann

Bertann Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir Ejder Türü... İnş Koruyabiliriz.

8. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    kertenkele son derece kafasız bi hayvandır ve kendinden büyük canlıya (en azından avlanma amaçlı) saldırmaz. enseydi şah damarıydı bol keseden atmışsınız. sonra görüldükleri yerde öldürülüyor bunlar. sırf insanların yersiz korkuları yüzünden. önce kışkırtıyorlar hayvanı sonra da hayvan tepki verince "aha bak işte çok canavar bişii bu" diye haklı çıkarıyolar kendilerini. sanki o hayvanın seninle bi çıkar ilişkisi var. kendince takılıyor zavallı. ne biçim problemli bir türmüşüz ki doğaya ait ne varsa yok etmek için can atıyoruz.

9. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Kuyruğuna kaldırım taşı bağlayıp, karnını yarmasalar bari.

derya.yildirim ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  10. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:

Bu bilgilerinizin bilimsel bir kaynağı varsa gösterebilir misiniz?Ben 6 sene boyunca bu hayvanların fizyolojisini,anatomisini,histolojisini yani tüm loji'lerini öğrendim bu dediklerinizi nedense duymadım...

Ayrıca kerkentekenin kuyruğuna dokunduğunuz yada tuttuğunuz anda elinizde kalır..

Şunu da eklemek istiyorum çok sevimli geldi bana...

11. halp

halp Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben bunların içinde yaşadım desem ve hiç bir hayvanı incitmiş yada incitilmesi taraftarı da değilim ama bizzat buna kendim şahit oldum ağustos ayında köye tatile gitmiştim ve bu olay cereyan etti benden tavsiye siz genede çok samimi olmayın neticede o bir hayvan hoşçakalın

12. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teşekkür ederim uyarınız için ama malesef mesleğim gereği ben 'hayvan' alemi ile iç içeyim.Eminim yaşadığınız olaylar sizi bu şekilde itmiş olmalı.Uyarınızda şöyle bir haklılık payı olabilir.Çok sık rastlanmasa da zehirli kertenlkele türleri bulunabilmekte.Bunlar ülkemizde daha çok doğu kesimde yayılış göstermekte(sıcak sevmelerinden ötürü).Hiçbir hayvan kendini tehlikede hissetmeden karşıdakine saldırmaz.Ayrıca sürüngen ailesinde gözalıcı renklere sahip olan türler zehir taşıyabilirler(yılanlar kertenkeleler gibi...)Buda herkese bir uyarı olsun,Gözalıcı bir sürüngen görürseniz dostluk kurmaya çalışmayın,yandan yandan kaçabilirsiniz:)...

(Ek olarak burada yaşadıklarımızı,bilgilerimizi paylaşıyoruz,birbirimize karşı takındığımız üsluplara biraz daha dikkat edelim)

13. halp

halp Forum Demirbaşı

Seviye:
    sizin bilginize ve mesleğinize saygım sonsuz ama bu olay gerçekten böyle buna belki iananmazsınız görmeden ama ben gördüm hava çok sıcaktı ve 3 4 tane kertenkele adamın üzerine sıçrıyordu bunu görmelisniz adam şoka girdi zaten bizde yaklaşamıyorduk koskoca adamın korkudan dili tutuldu tabiki herzaman böyle değiller ama oluyor bunlar bazen benim demek istediğim yanlış algılanmış ve yalancılıkla suçlanıyorum bende hayvanları severim ama temkinli yaklaşırım herzaman ölüm olayına gelincede bu da yaşanmış bir olaydır paylaşmak istedim teşekkürler iyi forumlar

lepidoptera bunu beğendi.
  14. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    halp in söylediklerine bakılırsa ben hafiften tısmaya başladım:D
    Sürüngenler alemini hiç böyle bilmezdim Vayyyn anassını yaw:p Bi daha tövbeliyem kuyruk bıraktırmamaya(kertenkeleyle oynamamaya):D

SoldieR52 ve halp bunu beğendi.
  15. EXIT26

EXIT26 Üye

Seviye:
    küçükken hep yakalamaya çalışırdım kertenkeleleri tabi küçüklerini ama bunu yakalamaya cesaretim varmı bilmiyorum :D

16. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Bu adamın üstüne atlayanlar bildiğimiz normal kertenkeleler mi? Öyleyse çok şaşırdım cidden, ben bizim köyde, altınolukta, okulun kampüsünde her tutar severim, tabi tutmak kolay değil, 30sn boyunca çalıların arasına kaçırmadan önünü keseceksiniz, ancak o zaman yorulup yavaşlamaya başlıyorlar, o zaman kuyruğunu tutmayacak şekilde avucunuzu üzerine kapatıp yakalayabilirsiniz.

Bu dediğin nerede oldu onu da merak ettim. Yeşil kertenkeleden zarar gelmez diye düşünüyorum, lepidoptera'nın dediği gibi genelde turuncu-kırmızı gibi güçlü renkler taşıyor zehirli olan hayvanlar.

17. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Üç metrelik ağzı pis Komodo Canavarı'nın yanında bizim Urfalı kedi gibi kalıyor. Evde beslerim ben onu.

Alın size Varanus komodoensis. Isırarak öldüremezse tükürüğünden geçen elli çeşit bakterinin oluşturduğu enfeksiyon öldürüyor.

derya.yildirim bunu beğendi.
  18. halp

halp Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşım bunun bir sürü nedeni olabilir ben sadece gördüklerimi paylaşmak istedim neden saldırdı ne bileyim ben sakaryanın bir köyünde oldu rahatlaman için söylüyorum sen sevmeye devam et kimse sana sevme demiyor ben de severim ama yinede temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum hoşçakal iyi forumlar...

19. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Lütfen kulaktan dolma bilgilerle kafaları karıştırıp insanlar üzerinde gereksiz panik yaratmayın.

Ülkemizde yılanların bile parmakla sayılacak kadar az sayıda zehirli türü varken (Halk tarafından zehirli zannedilenlerin çoğu zehirli türleri taklit etmektedir.) kertenkelelerin zehirli olduğunu söylemeniz çok ters oldu. Kayıtlara geçen öldürecek derecede (kazma kürek gerektirecek!) zehirli bir tür yok henüz.

Sizi yanlış bilgilendirenleri de bilinçlendirebilmeniz dileğiyle.

Saygılar & Sevgiler.

20. halp

halp Forum Demirbaşı

Seviye:
    AÇiklamaniz İÇİn TeŞekkÜrler Belkİ YanliŞ Bİlgİlendİrİldİm Tamam Kabul Sİz Zehİrlİ Olmadiklarini Nerden AraŞtirdiniz Bende Bunu Merak Edİyorum DoĞrusu Ve Ben Hayvanlari Sevmeyİn Dİye BİrŞeyde SÖylemedİm İsteyen İstedİĞİnİ Yapar Sadece Kendİm İÇİn Sevİyorum Ama Temkİnlİ YaklaŞirim Dedİm Olayi Saptirmayalim Bununla İlgİlİde Gereklİ AÇiklamayi Yaptim Bunu Daha Uzatmanin Bİr Anlami Yok Saygilarimla İyİ Forumlar